R2-D2: Do třetice všeho dobrého | Matyho kostky

R2-D2: Do třetice všeho dobrého

R2-D2 je prostě legenda. Pravděpodobně bychom ve světě Star Wars jen marně hledali známějšího droida, než je právě on. I když v mém okolí jen málokdo zvládne dát dohromady jeho jméno, všichni bezpečně dokážou určit, z jaké filmové série tenhle pípající robot je. Dnes se podíváme na novou verzi s číslem 75379, která vyšla u příležitosti 25. výročí LEGO Star Wars.

Letošní novinka je již třetí variantou oblíbeného pomocníka v podobném stylu. Předchozí stavebnice vyšly v letech 2012, respektive 2021, a pokud se o LEGO Star Wars nezajímáte do detailu, klidně byste si mohli myslet, že jde až do letoška pouze o reedice původního setu. Autoři v průběhu let sice zaoblili nějakou tu hranu, přidali pár detailů a podobně, ale jinak je to stále ten samý dobrý R2-D2. Aktuální provedení se ale přeci jen poněkud odlišuje. Oproti svým předchůdcům má přibližně o polovinu méně dílků a tomu odpovídá i o 7 centimetrů menší výška. Zda kvůli těmto parametrům utrpěla celková kvalita, to se dozvíte v dalších odstavcích.

10225 z roku 2012, 75308 z roku 2021 a letošní 75759.

Krabice s obrázkem droida na povrchu planety Tatooine obsahuje 12 plastových sáčků s kostkami, nepostradatelný návod a štítek se samolepkami. Stavebnice je určena primárně dětem od 10 let, a tak nás na začátku manuálu nečeká žádné povídání a jde se rovnou na věc. Abyste se při stavění necítili osamoceně, hned v prvním kroku si postavíte minifigurkového R2 ve verzi sw1202 z roku 2022.

Malý R2 má své místo vedle plakety.

Hned po prckovi přijde na řadu jeho větší sourozenec. Stačilo pár stavebních kroků a musel jsem se přesvědčit, jestli mám opravdu v rukou návod a kostky na správnou stavebnici. Na začátku se totiž buduje pevné jádro ze součástek, které bychom očekávali spíše v řadě Technic. Na ně se teprve navěšují oblejší boční panely. Přesto, že klasické kostky také snesou drsné zacházení, Technic díly jsou ještě stabilnější. Protože mají vnitřnosti robota tvar kvádru, mohlo by se vám při otáčení snadno stát, že ztratíte orientaci. Proto návrháři přidali do struktury červené a zelené kostky, které pomohou se správným umisťováním dílů. Tento drobný, ale velice užitečný, detail bych rád viděl ve více stavebnicích.

Po dokončení vnitřní části (po sáčku s číslem 1) návod přikáže sestavit další postavu. V tomto případě nejde o jen tak nějakou figurku, nýbrž zcela exkluzivní minifigurku Dartha Malaka. Malak byl Sithský lord a bývalý Jedi. Rukou svého mistra přišel o dolní čelist, kterou nahradil mechanickou protézou. Tu najdeme i v jeho LEGO verzi, ale zdá se mi moc mohutná. Osobně bych místo použití plastového dílku volil raději kvalitní potisk, který má mimochodem na nohou i tělu. Figurce nechybí kápě, světelný meč s rudým ostřím a malý podstavec s logem oslav 25 let LEGO Star Wars. V době psaní tohoto textu se cena samotné figurky pohybovala nad hranicí 1 000 Kč, ti nejodvážnější si za ni nebáli říct i přes dvojnásobek.

Boční panely jsou identické, jen stranově otočené, a lhal bych, kdybych tvrdil, že mě ohromně bavilo stavět tyto části dvakrát. To samé platí i pro dvě hlavní nohy po stranách. U nich ještě chvíli zůstaneme. Jejich design se mimořádně povedl, ocenit musím zejména spoustu mechanických detailů. Spodní části nohou, chcete-li chodidla, mají vlastní volnost pohybu a nejsou pevně spojeny se zbytkem „končetiny“. Díky tomu může R2 stát i na mírně nerovném povrchu. Obě nohy spojuje osa procházející tělem droida, pohybují se tedy synchronně. Prostřední nohu lze snadno odebrat. Spodní stranu všech chodidel tvoří kulaté, invertované, vypouklé díly, a proto si robot poradí i s pohybem po koberci. Grafické detaily na povrchu tvoří samolepky, ale naštěstí jich není mnoho.

Roztomilé pípání, které R2 vydává je sice fajn, ale důležité jsou i jeho vestavěné nástroje. Výrobce nám dává na výběr, zda si chceme robota vystavit v klidovém režimu, nebo vyměnit pár dílů a do akce připravit malou ručičku a univerzální nástroj. Nejčastěji ho asi používá jako konektor, kterým se připojuje k různým lodím a dalším zařízením. Případně lze vybrat jen jednu z věcí.

Hlavou R2-D2 lze otáčet, a to je vlastně to jediné, co s ní můžete dělat. Vadilo mi to u starších variant a vadí mi to stále. Mluvím o kontrastu mezi zaobleným, válcovitým tělem droida a schodovitou hlavou. Problém je ten, že autoři stále zdokonalují křivky těla, ale na hlavu jako by se zapomnělo. A právě u letošní verze mě to bije do očí zdaleka nejvíce.

Stavebnice obsahuje 1 050 kostek a měří přes 24 cm na výšku, 16 cm na šířku a 11 cm do hloubky.

Set 75379 R2-D2 potěší všechny milovníky Star Wars a obzvlášť fanoušky roztomilého robota. Stavebnice nabízí pěkný design (hlava by šla ještě vylepšit), vysokou pevnost i příznivou cenu. Sběratele minifigurek určitě potěší exkluzivní Darth Malak, který zvedá hodnotu celého setu. A pokud bych měl letošní verzi srovnat se staršími podobami, nebojím se říct, že kvalitou je minimálně na stejné úrovni. Nebýt menší velikosti, směle by mohl být aktuální R2-D2 zařazen do Ultimate Collector Series.

75379
R2-D2
💰  Doporučená cena: 2 369 Kč
🧱  1 050 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 3. 2024

0 %

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama