LEGO 2K Drive: Herní zážitek pro děti i dospělé kazí mikrotransakce | Matyho kostky

LEGO 2K Drive: Herní zážitek pro děti i dospělé kazí mikrotransakce

Před pár týdny nám LEGO nabídlo k otestování novou závodní hru LEGO 2K Drive, která je, pokud nebudeme počítat Speed Champions DLC do Forzy Horizon 4, první svého druhu po téměř 20 letech. Osobně ji totiž považuji za spirituálního následovníka neskutečně zábavné hry LEGO Racers z roku 1999 (a pozdějších LEGO Racers 2 a Drome Racers), která byla takovou LEGO kopií Mario Kart a tyto závody z různých LEGO světů nás se spolužáky tehdy díky split screenu dokázaly zabavit na mnoho dlouhých hodin. Tato hra je zároveň první, která vznikla v rámci nové spolupráce LEGO Group se studiem 2K.

Hra LEGO 2K Drive je dostupná na Windows, Switch, Xbox a PlayStation, já však bohužel ani jednou z těchto platforem nedisponuji a proto jsem o recenzi požádal naše kamarády z Živě.cz, kteří ji zase svěřili odborníkům ze sesterského herního serveru Doupě, za což jim moc děkuji. 🙂

Co baví

Co vadí

Hra dokáže okouzlit děti a pobavit dospělé

Nová závodní hra ze světa LEGO se zdá být ideální volbou pro mladší publikum. Barevné lokace o kostky létající na všechny strany a potěší jak malé, tak velké, kteří možná čekali následovníka slavných LEGO Racers z pradávných časů. Můžu říci, že hra se povedla, ale obsah mohl být větší a mikrotransakce zanechávají hořkou pachuť.

Hlavním tahákem LEGO 2K Drive je příběhový režim. Vžíváme se v něm do začínajícího závodníka, který aspiruje na zisk Sky Trophy, tedy ultimátní trofeje, kterou aktuálně drží váš hlavní rival, zlý Shadow Z. Abyste pokořili Zetko, budete cestovat po otevřeném světě, sbírat zkušenosti a postupovat v úrovních. Postupně změříte síly z dalšími šampiony, kteří se vám postaví do cesty za vysněným titulem šampiona. Těšit se můžete na svérázný LEGO humor u kterého se dospělí pousmějí, ale děti pukají smíchy. Dialogy jsou napsány přesně tak, aby dvojsmysly pochopili i nejmladší.

Sky Trophy.

Jednodušší příběh zde slouží jako pozadí a motivace k průzkumu otevřeného světa, který je rozdělený na čtyři rozdílné biomy, po který se můžeme volně pohybovat. Všechny lokace jsou bohatě vyplněny nejrůznějšími závody a vedlejšími úkoly, za které dostáváme zkušenosti nebo peníze. Úkolů je opravdu hromada a splnění všech vedlejších činnosti značně protáhne hrací dobu, která vám vystačí na dohrání hlavního příběhu. Příběhovou část lze dohrát za 5 hodin.

Svět LEGO 2K Drive.

Akční závodění je adrenalinová záležitost

Samotné závodění stanovuje nosný prvek celé hry. V LEGO 2K Drive je to čistě arkádová záležitost vyznačující se solidní dávkou chaosu. Podobně jak v Mario Kart soupeříme proti ostatním ve velké rychlosti a útočíme pomocí zbraní, jež jsou rozesety na trati. Nejdůležitější a nejúčinnější je správně zvládnout jízdu smykem a pokud se naskytne příležitost, proč neposlat řízenou střelu tomu borci před vámi. Jeho vozítko se pak efektně rozletí na základní kostičky. Jezdce nevyřadíme natrvalo, jeho auto se opět složí a pokračuje. To samozřejmě platí i o vás. Umělá inteligence vás šetřit nebude a s klidným svědomí vám rozstřelí váš speciál.

Trasa vždy vede přes různé povrchy, nejezdíme pouze po asfaltu, ale i v terénu a na vodě. S tím je spojen princip automatické proměny vašeho auta na off-road, resp. člun. Výborný nápad, který působí dynamicky i vizuálně a můžete se tak věnovat nespoutané zábavě.

Silnice, hlína i voda – všechny tři povrchy se střídají během závodů a vaše auto se automaticky přestavuje.

I když je tato hra primárně určená malým pařanům, závody nejsou zrovna jednoduché. První pozice se drží poměrně obtížně, protože ostatní na vás nepříjemně dotírají. Je v tom určité schéma, které pracuje oboustranně. Každý závod startujete na poslední pozici, ale jakoby vás hra tlačí dopředu. Z jedné strany autoři chtěli mladším hráčům pomoci, ale zároveň nedat výhru zadarmo. V případě prohry můžete závod bez postihu opakovat do zblbnutí.

Postav si vlastní auta, máš-li trpělivost

Další aktivitou, ve které lze utopit moře času je stavba vlastních dopravních prostředků. Za výhry dostáváte nová auta, ale nic vám nebrání si postavit vlastní speciál od základu. Budovatelské fantazii se meze nekladou. Máte rovněž možnost si postavit již odblokovaná auta pomocí jednoduchých instrukcí. Umím si představit, že nadšenci budou schopní vytvořit velmi originální kousky. Mě bohužel po čase stavění odradilo topornější ovládání na konzoli PS5.

Ve hře si můžete postavit i auta, která máte doma jako skutečné stavebnice – třeba Nissan Skyline z filmu Rychle a zběsile 2 (set 76917), Corvette ze setu 76917, nebo třeba parádní auta od českého stavitele Jerry Builds Bricks jako je Dodge Viper nebo Toyota na obrázku.

Celý příběh lze dohrát i ve dvou hráčích zároveň. Což je výborná zpráva pro rodiče s dětmi. Vedlejší úkoly lze plnit nezávisle, avšak postup ve hře se započítává pouze prvnímu hráči. Rovněž rozdělení obrazovky je možné pouze vertikálně. I přes tyto drobné mínusy se jedná o vynikající gaučové hraní.

Co mi kazilo počáteční příjemný pocit z hry, byla nutnost sbírání potřebných úrovni, abych mohl postoupit v příběhu. Je z toho cítit snaha autorů uměle prodlužovat herní dobu. Vedlejší mise jsou originální a často dosti ztřeštěné, ale pomalý sběr zkušeností tímto způsobem, mi spíše připadal jako nutná práce, kterou musím vykonat než zábava, kterou chci dělat.

Mikrotransakce nejsou pouze kosmetická věc

Nejvíce zarážející pro mě je fakt, že ve hře určené pro děti jsou mikrotransakce a bohužel nejen pro kosmetické záležitosti, což je nejčastější mantra všech herních společností. V tomto obchodě lze rovněž zakoupit nové kostky, auta nebo Season pass. Jelikož je sběr herní měny velmi mozolnatý a ceny vysoké, dávají nám autoři jasný signál, že rádi přijmou vaše reálné peníze.

Trailer na hru.

Verdikt

LEGO 2K Drive je zábavná arkádová hra ze světa oblíbených kostek a svébytným humorem. Příběh mohl být delší a poutavější. Vizuálně se jedná o velmi zdařilý počin, který potěší hlavně mladší hráče, ale ani starší se nemusí stydět usednout za volant LEGO speciálu, zejména pokud si jej postavili vlastnoručně. Hru lze doporučit primárně LEGO maniakům a rodičům s dětmi, neboť režim hry pro dva hráče se opravdu povedl. Hodnocení mohlo být vyšší nebýt ubíjející nutnosti levelovat mezi závody a mikrotransakcí.

Za recenzi ještě jednou děkuji Michalovi Polokovi z Doupě.cz.

Celkové hodnocení:

7 / 10

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

pavel tazbirek

Zakladatel tohoto blogu a strýc Matyho, po kterém web pojmenoval. Krom samotného stavění jej nejvíce baví objevovat historii společnosti LEGO a nové, netradiční a kreativní způsoby využití LEGO kostek. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Emmet BrickHacker
Emmet BrickHacker
před 1 rokem

Přiznám se, že absolutně netuším, jak všichni recenzenti, kteří si stěžují na mikrotransakce, tuhle hru hráli. Nejsem hráčem závodních her, na téhle mě lákalo hlavně slíbené umožnění vlastní stavby. Za každý vyhraný závod dostanete auto, odemknete nějaké lepší nastavení nebo sadu kostek, které nemůžete jiným způsobem odemknout. Postupně si odemknete tři výkonostní třídy a za každou první výhru v každé třídě dostanete některý z bonusů a stále stoupající finanční ocenění. Aniž bych musel do hry investovat další peníze, koupil jsem si za nashromáděné prostředky z příběhu vše, co jsem potřeboval, včetně dvou velmi drahých aut z obchodu. Kritika mikrotransakcí mi přijde hysterická a naprosto nafouknutá – opravdu nic kromě marnivosti vás nenutí do hry invesrovat další peníze. Abyste vůbec dostali možnost utrati reálné peníze za herní menu, musíte se buď pokusit koupit něco, na co nemáte prostředky, což samo o sobě znamená záměrně vyvolat nabídku obchodu, nebo v obchodu jít do konkrétního podmenu. Automaty na limonádu na základní škole na sebe upozorňují víc než mikrotransakce v této hře. Zatím jsem ale nezažil, že by rodiče bojkotovali školy kvůli automatům, zato jsem četl mnoho nenávistných komentářů na tuto hru kvůli mikrotransakcím.

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama