Zaostřeno na LEGO Ideas #2: Přijede Taylor Swift vlakem? | Matyho kostky

Zaostřeno na LEGO Ideas #2: Přijede Taylor Swift vlakem?

V dnešním článku si trochu zaspekulujeme o setech, které budou představeny u příležitosti dalšího review (očekáváme jej každou chvíli) a podíváme se blíže na již schválené sety. U vybraných setů si ukážeme, jak moc LEGO zasahuje do autorských návrhů. Máte-li na to chuť, budu rád, když dorazíte na náš Discord (nebo třeba i do FB skupiny) si jak o nadcházejících setech, tak třeba i o vašich favoritech mezi současnými nápady, popovídat.

Již brzy v LEGO světě

Momentálně máme ve výrobě resp. v rukách designérů, kteří více či méně upraví původní autorský návrh, hned 6 setů. Míra zásahů do autorského návrhu bývá různá, jak jsme mohli nedávno vidět například na 21344 Orient Expressu, kde dokonce došlo k přeškálování. Mezi AFOLy hodně probíraná je za poslední dobu taky proměna 21325 Středověké kovárny a naprostý extrém je třeba 21317 Parník Willie (kde ale dle mého názoru odvedli designéři úžasnou práci).

Středověká kovárna – původní návrh vs. finální stavebnice.
Parník Willie – původní návrh vs. finální stavebnice.

Opačný případ je třeba 21321 Mezinárodní vesmírná stanice, kde byly změny pouze minimální a u prvního Ideas setu – tedy 21100 Ponorky Shinkai 6500 nebyly změny žádné.

Pojďme se už nyní zaměřit na sety, u kterých už víme, že budou vydány. Mezi připravovanými sety máme již v mém prvním článku zmíněný set na počest k padesátiletému výročí Dungeons & Dragons, který by si ale dle mého názoru neměl nechat ujít ani žádný sběratel hradů. S velkou zvědavostí čekám, jaká bude finální podoba setu inspirovaného ikonickými Ukradenými Vánoci od Tima Burtona – přestože to je vysoce nepravděpodobné, tak vzhledem k tělesným proporcím Jacka a Sally by se vážně dalo uvažovat o minifigurkách LEGO® Friends a vlastně bych se ani nezlobil. Pokud nechcete čekat na úpravy designérů a hledáte inspiraci k volnému stavění na toto téma, můžete ještě do 31.3. navštívit výstavu CzechRepubrick v Ostravě, kde je k vidění naprosto úžasný MOC Ukradených Vánoc od českého vítěze LEGO Masters Michala Horáčka.

V rámci posledního review návrhů za rok 2022, které se konalo na konci května 2023, byly poměrně překvapivě jako dvě další stavebnice vybrány Čelisti od velkého fanouška tohoto filmu Jonnyho Campbella a kočka od belgického stavitele vystupujícího pod jménem The Yellow Brick. Zejména u návrhu kočky očekávám opravdu velké změny – přestože se jedná o poměrně realistický model, tak v této barevné kombinaci se mě osobně příliš nezamlouvá a v porovnání například s novou liškou z edice Creator 3 v 1 je co dohánět.

Poslední dva připravované sety vzešly snad z nejvíc nabitého (a to nejen kvantitou ale i kvalitou) období – první třetiny roku 2023, kdy čekalo porotu posouzení rekordních 71 návrhů. Reprezentována svým LEGO setem bude nově i sága Twilight a velice povedenou botanickou zahradu vytvořila italská architektka Valentina Bima. Máte-li zrovna v tomto review jiného favorita (stejně jako například já, viz obrázek níže 🙂 ), tak nezoufejte, vybrané sety mohou dostat druhou šanci – více v posledním článku moji minisérie.

Věštíme z křišťálové koule

Jak už je tradicí, tak během února se dočkáme schválení dalších (zřejmě dvou) setů, které budou přesměrovány do výroby a v méně či více podobné verzi budou vydány nejdříve na začátku roku 2025.

Mezi začátkem května a 4. zářím 2023 dosáhlo potřebných 10 000 hlasů 49 nápadů od fanoušků z celého světa, hned 5 z nich obsahuje Taylor Swift, dále zde najdou 2 zástupce fanoušci vlaků, seriálu Phineas a Ferb, muppetů a vášniví čtenáři možná ocení i zarážky na knihy. Opět se jedná o velice různorodou skupinu a produktový tým už vícekrát ukázal svoji nepředvídatelnost, přesto si dovolím vytipovat favority níže.

Lokomotiva Big Boy (#1)

Ze dvou zmíněných vlakových setů je tohle dle mého názoru povedenější nápad a navíc by set reprezentoval největší parní lokomotivu na světě, ve které se navíc můžete doopravdy svézt! (Union Pacific zrekonstruoval jeden exemplář a v současnosti se čeká na oznámení trasy na 2024).

Taylor Swift‘s Lover House (#24)

O Taylor Swift ani její tvorbě vám toho příliš nepovím, nicméně jsem se dočetl, že je na světě okolo 100 miliónů „Swifties“ – tedy zapálených fanoušků této umělkyně. Pokud by došlo k dohodě mezi LEGO a Universal a vydání tohoto setu, tak je hodně reálné, že se po něm jen zapráší. Navíc zde máme precedens v podobě 21339 BTS Dynamite.

Chameleon (#44)

Tohle je určitě můj osobní favorit, navíc můžeme od LEGO vidět v posledních letech větší důraz na tento typ setů, výhodou bude rovněž skutečnost, že set není inspirován existujícím duševním vlastnictvím, společně s malou velikostí tohoto setu je to ideální příležitost, jak stlačit cenu až někam k 1 000 Kč. Jak můžeme vidět na 21340 Příběhy vesmírného věku, méně je někdy více.

Kerbal Space Program (#28)

Autor se inspiroval počítačovou hrou, ve které hráč vytváří a spravuje svůj vesmírný program. Sety s vesmírnou tématikou k LEGO prostě patří a je jedno jestli jsou vydané pod Ideas, Creator, Technic nebo City. V tomto případě bych nepodceňoval již existující spolupráci s NASA (jak LEGO, tak Kerbal Space Program).

Model jízdního kola (#30)

To, co se autorovi návrhu povedlo udělat z pouhých 950 dílů, je naprosto geniální. Přičtěte k tomu důraz na udržitelnost a oblíbenost tohoto způsobu dopravy v celém Dánsku a máte LEGO set.

Ve schválení jakých setů doufáte vy?

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Matěj Grapa

Při volbě povolání výrazněn ovlivněn jeho oblíbeným dílem Krtečka (Krtek chemikem). Ve volném čase pak kromě stavění a sbírání LEGO jezdí na silničním kole, hraje badminton a pravidelně se schází s přáteli u hraní deskových her. K týmu Matyho kostek se přidal v roce 2024.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama