Hasičská stanice s hasičským vozem: Konečně moderně | Matyho kostky

Hasičská stanice s hasičským vozem: Konečně moderně

Za sebou už máme recenze hasičského letadla, jeepu, motorky i vrtulníku a teď je na řadě hvězda celé aktuální požárnické řady: 60414 Hasičská stanice s hasičským vozem. A když říkám „hvězda“, tak to myslím zcela vážně. Na první pohled je tahle stanice nejlepší za minimálně několik posledních let. Jestli budu mít stejný názor i na konci této recenze, na to si musíte počkat.

Napadlo vás někdy, kolik už LEGO vyrobilo stavebnic s názvem „hasičská stanice“? Včetně aktuální novinky je to již 42 (v řadě City jich je 16, první z roku 2005), setů, které obsahují nějakou podobu sídla hasičů je však ještě mnohem více. První, takto pojmenovaná hračka, pochází je z roku 1957 a od té doby se vzhled vydaných hasičských zbrojnic příliš nezměnil. Vždy šlo o většinově červenou budovu s věží v její střední části nebo u jedné z bočních stěn. Chybět nemohla ani garáž pro minimálně jedno zásahové vozidlo. Podobný koncept LEGO zachovalo i pro letošní rok, ale něco je přece jen trochu jinak. Dočkali jsme se soudobého designu.

Letošní verzi dostanete v krabici o rozměrech 53,5 x 28 x 9 centimetru jejíž design je plný akce. Aby ne, obrázek hasičů odpočívajících na lavičce před stanicí by nejspíš nikoho ke koupi nepřesvědčil. Obsah balení tvoří 8 plastových pytlíků, dva volně uložené destičky 16×16 studů a papírová obálka s návodem a samolepkami.

Ačkoliv má v názvu až druhé místo, celá stavba začíná právě hasičským vozem. I ten vypadá velice moderně a při pohledu na něj mám pocit, jako bych ho nedávno zahlédl v ulicích. Šířka zásahového vozidla je 6 studů a do kabiny se vejde jen jeden člen hasičského sboru. Zbylí požárníci se mohou alespoň přidržovat madel na stranách kabiny. Modré půlkulaté díly na bocích značí přítomnost nádrže na vodu. Ta však v autě není a uvnitř se nachází jen nevyužité místo. Zajímavě si s vozem návrháři pohráli na jeho zádi. Musím přiznat, že mě nejprve polila vlna zklamání, když jsem postavil nástavbu s vodními děly, rozuměj mechanismy vystřelujícími plastové projektily. O to větší se pak dostavila radost, jakmile jsem zjistil, že tato část půjde vyměnit za klasický výsuvný žebřík.

Ani po dokončení hasičského vozidla ještě nepřijde řada na samotnou budovu. Nejprve má v návodu své místo dron. Pokud si myslíte, že se autoři stavebnice spokojili s tradičním průzkumným dronem s kamerou, tak jste na omylu. Tenhle stroj na dálkové ovládání má dokonce vodní dělo, alias „studshooter“. Já osobně mám raději realističnost a klidně bych si tuto možnost hašení odpustil.  

Základna požárníků stojí na ploše o rozměrech 32×16 studů, horní podlaží však z tohoto rozměru vyčnívá. Spodní patro tvoří dvě prázdné garáže s velkými vraty. Ta se dají plynulým pohybem otevřít a v horní poloze zaaretovat. Mezi parkovacími místy je otevřený, dalo by se říct nevyužitý, prostor. Svou misku tu má alespoň pátrací pes. Malá hloubka budovy znamená, že zaparkovaný hasičský vůz čouhá z větší části ven.

Horní patro okupuje částečně heliport a z větší míry odpočívárna hasičů a dispečink. Obě místa spojuje lávka, ze které lze nastoupit na tyč a sjet po ní k zaparkovaným vozidlům. Heliport je na dron zbytečně velký a pro vrtulník ze setu 60411 zase příliš malý. Prostor pro pobyt hasičů je má nejoblíbenější část celé stavebnice. Je tomu tak hlavně díky velkým plochám prosklení (logo hasičů na velkém okně tvoří potisk) a vybočení z půdorysu stavby. Přečnívající část podpírá šikmá vzpěra, ta však není pro stabilitu důležitá a slouží pouze na okrasu. Místnost je stroze zařízena, nabídne jen postel, kávovar a stůl s počítačem a dvěma monitory. Na nich může službu konající příslušník hasičského sboru sledovat aktuální dění v rajonu.

Stavebnice se skládá z 843 dílků a měří 32 cm na šířku, 22 cm na výšku a 14 cm do hloubky.ploše

Takhle vypadá stanice doplněná o další letošní hasičské sety (jeep a vrtulník).

Osádku stanice tvoří 5 (z toho 2 ženské postavy) lidských členů a 1 pes. Jedna z žen-hasiček má kochleární implantát. Tři figurky ve standardních uniformách ničím nepřekvapí, zato dvě zbývající postavy vypadají skvěle. První z nich je hasička, která se nestihla plně obléct, když vybíhala hasit hořící koš před stanicí. Druhou pak muž v pyžamu s vtipným detailem plamínků, který drží noční službu. Jeho rozespalost perfektně vystihuje potisk obličeje. Požárnický pes má reflexní vestu, aby ho při zásahu nikdo nepřehlédl.

Je čas shrnout mé dojmy z téhle vlajkové stavebnice letošní hasičské řady. Ty jsou ve zkratce veskrze pozitivní. Drobnosti, které jsem v průběhu zmínil, naštěstí nijak neovlivňují zážitek z hraní. Hasičský vůz je perfektní a vypadá přesně podle mých představ. Samotná stanice mě oslovila svým moderním vzhledem, který mi na první pohled připomněl nové sídlo požárníků v České Lípě. Kdybych měl najít nějaké negativum, byl by to chybějící požár. Již zmíněný hořící koš uspokojí málokoho. Dobře si však uvědomuji, že by díly navíc stavebnici prodražily.

60414
Hasičská stanice s hasičským vozem
💰  Doporučená cena: 1 949 Kč
🧱  843 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 1. 2024

0 %

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama