Hasičské záchranné letadlo: Hašení s dírou v trupu | Matyho kostky

Hasičské záchranné letadlo: Hašení s dírou v trupu

Jako každý rok, i letos LEGO vydalo na začátku roku novou generaci požárnických setů. Na pulty obchodů se vydalo celkem 5 stavebnic a my máme to štěstí, že nám je výrobce všechny zaslal na recenzi. Dnes se společně podíváme na druhý největší set z této vlny 60413 Hasičské záchranné letadlo. 

Úvod

Stejně jako loni a předloni se i v roce 2024 drží dánská společnost kombinace červené a neonově žluté, která k hasičům perfektně ladí a zvyšuje jejich viditelnost v terénu a na místě požáru. Také se zdá, že LEGO střídavě klade důraz na letecké hasící stroje a ty, které plují na hladině řek, jezer a moří. Letos jsme opět více ve vzduchu a s výjimkou malého záchranářského člunu, se na vodu nepodíváme. Oproti loňskému roku bylo letos představeno o jednu hasičskou stavebnici více. 

Novinku dostanete v krabici o rozměrech 45,5 x 28 x 6 centimetrů. V jejích útrobách se skrývá 5 sáčků (1 plastový a 4 papírové), 2 volně uložené návody a 2 velké díly – kokpit a rám zadních nákladových vrat. Jak je vidět, LEGO je stále ve fázi přechodu na papírové obaly, neboť v některých pytlících z papíru jsou stále ještě menší plastové sáčky s díly. V části už byl ale přechod dokončen a na plast nenarazíte. Dokonale se tak ukazuje, že jednotlivé díly finálního balení pochází z různých továren a částí světa. 

Stavba

Stavebnice je určena pro věkovou kategorii 6+ a tomu odpovídá i manuál, který je pro mě na některých místech až moc zjednodušený. To není kritika, ale spíše dobrá zpráva pro všechny nezkušené stavitele z řad rodičů, kteří by se mohli obávat, že se svými ratolestmi stavebnici nezvládnou sestavit.  

Jak už bývá zvykem, stavba nezačíná hlavním modelem, nýbrž vedlejšími strukturami. V tomto případě jde o kousek krajiny se dvěma stromy, kterou bude mít posádka letadla za úkol uhasit. Aby bylo co hasit, je potřeba také oheň. V balení najdeme dílky hned na tři ohniska požáru. Plameny jsou umístěny na kulatý, invertovaný, vypouklý tile 2×2, díky čemu se na podložce pěkně kývou a co je hlavní, lze je proudem vody snadno srazit. 

Ještě, než dojde na samotné letadlo, je třeba sestavit posádku složenou z jedné ženy a dvou mužů. Ženská postava funguje jako pilotka a muži bojují přímo s plameny. Rozdílné role jsou znát i z uniforem hasičů. Všichni členové jsou vybaveni přilbami v neonově žluté barvě. Nejzajímavějším příslušenstvím je rozhodně jetpack (batoh s tryskami a křídly pro létání). Kromě vybavení k letu obsahuje také rovnou dvě vodní děla. Jetpack není u hasičů žádnou novinkou, objevil se například už v loňském setu 60373 Hasičská záchranná loď a člun. Já sice kopu za „tým realističnost“, ale je mi úplně jasné, že děti budou z tohoto prvku nadšené. 

Výstavba letadla začíná logicky trupem. Ten je tvořen několika menšími segmenty propojenými Technic piny. O strukturální pevnost není třeba mít obavy, při rozumném zacházení se stroj rozhodně nerozpadne. Interiér letadla lze rozdělit na tři hlavní části. Předek tvoří kabina pilota a za ní je místo pro hasiče, který ovládá vodní děla. Střední část trupu okupuje nádrž na „vodu“ a mechanismus jejího vypouštění. Úplně vzadu pak najdeme nákladový prostor. LEGO nám nedodalo žádný originální náklad, a tak jsem do zadní části ukládal helmy posádky.  

Zatímco kokpit je zařízen jen jedním panelem s přístroji a kniplem, místo pro ovládání vodních děl má i další ovládací prvky. Možná jsem jenom nevzdělaný, ale nějak mi nesedí otvory v plášti letadla za kabinou pilota a ochranná klec nad nimi. Vždycky jsem měl za to, že trup letadla by měl zůstat za letu utěsněný. Zvláštně na mě působí i skříňky s přístupem z vnějšku. Neumím si představit, co si by do nich ukládal a jak by do nich hasiči dosáhli. Vlastně mi celkově vyčnívající děla a trubky k nim vedoucí přijdou na elegantním trupu letadla nepatřičné. Myslím, že ani bez nich by stavebnice neztratila na hrací hodnotě. 

Hlavním funkčním prvkem je vypouštění vody nad místo požáru. Kapalinu v tomto setu reprezentují kulaté kostky 2×2, kterých se do zásobníku vejde celkem 6. Mechanismus funguje díky gumičce a ovládá se z pláště letadla. Právě díky síle gumičky se výpusť po každé kostce uzavře a je třeba opět zatáhnout za spoušť. Je to trochu škoda, protože v realitě hasící letadla vypouští větší množství vody. I v LEGO verzi by bylo efektní vypustit celou nádrž naráz. Zásobník vody se doplňuje otvorem na střeše letadla. 

Finále celého stavebního procesu představují křídla s tryskovými motory a ocasní ovládací plochy. Tato část pro mě byla tou nejnudnější, protože jsou logicky obě poloviny totožné a je třeba stavět vše dvakrát. Na tomto místě je třeba upozornit, že stavebnice neobsahuje jedinou samolepku. Všechna grafika je tvořena poctivým potiskem, a to je třeba ocenit.  

Letadlo měří 33 cm na délku, 34 cm na šířku a 12 cm na výšku.

Závěr

Na hasičské letadlo jsem se hodně těšil a v zásadě nejsem zklamán. Jen některé prvky mi přijdou nadbytečné. Na mysli mám samozřejmě díry v trupu, vodní děla, trubky a skříňky na plášti letadla. Mám za to, že už samotná představa požáru a jeho hašení z letadla, je dostatečně atraktivní a není třeba dodávat nerealistické herní prvky. Ale to je jen můj pohled muže po třicítce. Jsem si jist, že děti, na které tento produkt míří, to uvidí zcela jinak a všechny vyjmenované části zapojí do hry. Tak jako tak, hasičské záchranné letadlo skvěle doplňuje letošní vlnu požárnických stavebnic a ani v historickém srovnání neudělá ostudu. 

60413
Hasičské záchranné letadlo
💰  Doporučená cena: 1 449 Kč
🧱  478 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 1. 2024
🔗  LEGO

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

5 1 hlas
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama