Mizející londýnskou legendu si teď můžete zvěčnit u vás doma | Matyho kostky

Mizející londýnskou legendu si teď můžete zvěčnit u vás doma

Pravděpodobně neexistuje země, která by se stala vícekrát námětem stavebnic LEGO, než Velká Británie. Úplně první vlaštovkou se stal v roce 1966 model ikonického londýnského doubledeckeru, skutečný boom však mezi sety inspirovanými slavným ostrovním královstvím nastal až o více než 40 let později. Začalo to památkami v řadách Creator Expert (Tower Bridge, Big Ben) a Architecture (Big Ben, Buckinghamský palác, Londýn, Trafalgarské náměstí), pokračovalo sportem (tým Velké Británie z LOH v Londýně, Old Trafford – Manchester United) a technikou (Sopwith Camel, MINI Cooper, Londýnský autobus, Aston Martin, Land Rover Defender, Concorde) až došlo také na kulturu a umění (The Beatles, Charles Dickens, Spice Girls).

Pokud tedy tyto sety sbíráte a máte doma svou malou Velkou Británii, dnes je váš šťastný den – poprvé od roku 2019 totiž vychází další ryze londýnská ikona – červená telefonní budka. Ta letos, v době, kdy například u nás již v ulicích telefonní budky nenajdete, slaví sté výročí od svého uvedení. Britský telecom si však je vědom kulturní hodnoty svých budek a tak prostřednictvím svého programu „Adopt a Kiosk“ přeměnil tisíce těchto dnes již nepotřebných zařízení na knihovničky, potravinové banky nebo třeba defibrilátory. I tak jich však dnes v ulicích britských měst najdete podstatně méně než dříve.

Stavebnice vzešla z hlasování na LEGO Ideas a patří k těm stavebnicím, které se od původního návrhu autora, v tomto případě Johna Crampa z Anglie, na první pohled příliš neliší. Troufám si dokonce říci, že okolí budky se designérům LEGO Group povedlo ještě trochu lépe než původnímu staviteli. Na druhou stranu mu však padla za oběť poštovní schránka, která dle mého názoru rovněž patří k typickému londýnskému mobiliáři (snad ji v Billundu neplánují vydat samostatně 😀).

Původní návrh od Johna Crampa.

Model samotný má na výšku 30 cm a jeho půdorys zabírá prostor 19 x 15,6 cm. Do vnitřku budky je umístěný light brick, který většinou v setech moc neoceňuji, protože jen zvyšuje cenu a moc dobře nesvítí. Zde však jeho svítivost podle mě ke staré a možná ne moc udržované telefonní budce sedí tak akorát. Tento fakt můžete navíc doladit při stavbě interiéru budky, kdy můžete volit buď z moderní, nebo historické podoby.

Budku, respektive její okolí, je pak podle fotek možné použít také jako stojánek na mobilní telefon, avšak to mi nepřijde zrovna jako moc praktické, jelikož vám bude v přístupu k němu vadit pouliční lampa a já osobně navíc preferuji stojánky, které telefon alespoň dobijí. 🤷‍♂️

21347
Červená londýnská telefonní budka
💰  Doporučená cena: 2 799 Kč
🧱  1 460 kostek
🗓️  V prodeji od 4. 2. 2024 (Insiders 1. 2.)
🔗  LEGO

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

pavel tazbirek

Zakladatel tohoto blogu a strýc Matyho, po kterém web pojmenoval. Krom samotného stavění jej nejvíce baví objevovat historii společnosti LEGO a nové, netradiční a kreativní způsoby využití LEGO kostek. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama