LEGOLAND – svět zábavy v LEGO stylu | Matyho kostky

LEGOLAND – svět zábavy v LEGO stylu

Zábavní parky LEGOLAND jsou skvělým místem pro všechny fanoušky LEGO kostek, adrenalinových atrakcí anebo ideálně obojího. Sám jsem měl možnost navštívit pouze ten německý, ale v brzké době určitě plánuji vyzkoušet atrakce i v jiných zemích. V dnešním příspěvku se podívám pod pokličku vzniku těchto parků, na jejich současnost i budoucnost. Zabývat se budu pouze „plnohodnotnými“ parky, na tzv. Discovery centra a vodní park se třeba dostane zase příště.

Jak to celé začalo

Historie parku, ze kterého se vyvinuly dnešní LEGOLANDy, se začala psát roku 1962, kdy do již úspěšné společnosti nastoupila sestřenice Godtfreda Kirk Christiansena jménem Dagny Holm. Ta byla velmi šikovnou stavitelkou a postupně začala z kostek umělecky ztvárňovat budovy, hrady a mnoho dalšího. Její výstava se neustále rozrůstala a během krátké doby začala lákat návštěvníky i mimo firmu. Oblíbená byla zejména mezi školáky z okolí. Již za pár let si chodilo její modely prohlédnout přes 20 000 návštěvníků ročně.

Dagny Holm - žena, která inspirovala vznik LEGOLANDů
Dagny Holm - žena, která inspirovala vznik LEGOLANDů

„Viděla jsem v těch kostkách všechno. I při cestě vlakem v Kodani jsem si prohlížela ostatní cestující a počítala, kolik kostek by bylo třeba na jejich nos nebo tvář.“

Protože počet návštěvníků nebylo LEGO již schopno uspokojit, přišel Godtfred Kirk Christiansen s nápadem na otevření venkovní výstavy, tzv. LEGO landu. Na pomoc si přizval Arnolda Boutrupa, hlavního designéra obchodního domu v Kodani. Společně s Dagny Holm pak přetvořili vřesoviště na LEGOLAND Billund s rozsáhlým Minilandem (modely budov a krajiny ve zmenšeném měřítku), vlakem, loutkovým divadlem, dětskou autoškolou a hlavně tisíci kostkami na hraní. Jen za první rok navštívilo tento park přes 625 000 hostů, což byl obrovský úspěch.

Otevření LEGOLANDu bylo tak velkou událostí, že o něm informoval i tisk v socialistickém Československu! Krátká zpráva však obsahuje několik nepřesností – Ole rozhodně nebyl negramotný a plastovým kostkám LEGO nepředcházely dřevěné kostky fungující na podobném principu (zdroj: 100+1 zahraniční zajímavost, 25. 7. 1968).

Skvělé výsledky originálního LEGOLANDu vedly k otevření dalších parků nejen v Evropě, ale také v Severní Americe a Asii. Z důvodu firemní ekonomické krize, došlo v roce 2005 k prodeji 4 parků společnosti Merlin Entertainments. Tento krok zajistil LEGO Group finanční stabilitu a jistotu dalšího rozvoje. Přes svou investiční skupinu dnes LEGO Group vlastní 50 % akcií Merlin Entertainments, čímž je zajištěno, že parky respektují firemní kulturu a vysoké standardy kvality.

Než se pustíme do současnosti, sluší se připomenout i jeden již zaniklý park. Ten nesl název LEGOLAND Sierksdorf a byl otevřen mezi lety 1973 a 1976. V druhém zmíněném roce byl prodán a dodnes funguje jako Hansa-Park. Více o důvodech jeho uzavření zjistíte v Historii LEGO Group.

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Jak je to dnes

Již zmíněná společnost Merlin Entertainments dnes provozuje všech 10 fungujících LEGOLAND parků, které si nyní blíže představíme.

Nejstarší z parků byl, jak jsem již zmínil dříve, otevřen v červnu roku 1968 poblíž původní továrny LEGO. V současnosti je rozdělen na 10 různých světů a ročně ho navštíví až 1,6 milionu hostů. Na původní park navázal až o dlouhých 28 let později LEGOLAND Windsor Resort (více o jeho vzniku zjistíte v Historii LEGO Group). Ten se skládá dokonce ze 13 různých oblastí a je dosud největším parkem vůbec. Jeho plocha je přibližně 5x větší než rozloha LEGOLANDu Billund.

Prvním modelem umístěným v britském LEGOLANDu byl Big Ben.

V březnu roku 1999 se LEGO zábavní parky poprvé podívaly za oceán, když otevřel LEGOLAND California Resort. 11 let po otevření se park dočkal rozšíření o vodní svět, který byl v roce 2014 obohacen ještě o další atrakce zasazené do tématu LEGO Chima. V roce 2002 otevřel své brány LEGOLAND Deutschland Resort – nejmenší z parků v Evropě a Severní Americe.

Říjen 2011 se už navždy zapíše jako měsíc, kdy svůj provoz zahájil LEGOLAND Florida Resort. Druhý park v Severní Americe a druhý největší na světě. Skládá se z celkem 13 oblastí a nabízí také vodní svět a repliku původního parku, na jehož základech byl vystavěn. V letošním roce byl rozšířen o tematickou část Prasátko Peppa, a tím se stal prvním parkem, obsahujícím atrakce, které nemají souvislost s licencemi LEGO Group.

LEGOLAND Malaysia Resort otevřel pro návštěvníky v září roku 2012 a byl prvním parkem v Asii. Původně se skládal z 8 světů, z nichž dominantu tvořil hlavně Miniland s téměř všemi zásadními asijskými památkami. 4 roky po otevření byl doplněn o vodní park. V roce 2016 se rozjely atrakce také v LEGOLANDu Dubai, který měl původně otevřít už o 5 let dříve. Tento park se pyšní nejen vodním světem, ale zejména jediným vnitřním Minilandem na světě.

Jen o rok později přivítal první návštěvníky LEGOLAND Japan Resort, některé jeho části však byly otevřeny až v loňském roce. V loňském roce se na nových atrakcích svezli návštěvníci v LEGOLAND New York, jehož otevření bylo plánováno již na rok 2020, ale muselo být odloženo z důvodu pandemie Covid-19.

Zatím posledním přírůstkem do rodiny zábavních LEGO parků je LEGOLAND Korea Resort, otevřený 5. 5. 2022. Ten je v toto chvíli jediným parkem stojícím na ostrově. Park nabízí všechny nejnovější vychytávky včetně vodního světa, lázní, hotelů a mnoho dalšího. To vše se rozkládá na ploše 1,3 milionu metrů čtverečních.

Vyčerpávající prohlídka nejnovější LEGOLANDu v Jižní Koreji ve 4K rozlišení.

Co nás čeká

V tuto chvíli již víme, že počet parků se bude i nadále rozšiřovat. V letech 2024 a 2025 otevřou své brány celkem 4 LEGOLANDy v Číně (Bejing, Shanghai, Shenzhen, Sichuan). V roce 2027 se pak dočkáme i v Evropě, konkrétně v Belgii. Jak dokazuje neustávající rozvoj, popularita LEGO Group a jejích tematických parků neustává.

Měli jste možnost navštívit některý z uvedených parků? Podělte se o své zážitky v komentářích.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama