Jak na evidenci sbírky | Matyho kostky

Jak na evidenci sbírky

Pokud se už vaše sbírka rozrostla do takové velikosti, že vlastně nevíte, jaké stavebnice vlastníte, možná jste začali přemýšlet o tom, že si pro lepší přehled založíte jejich evidenci. Jak ale na to? Můžete si vystačit i s obyčejnou tabulkou v Excelu, pro komplexnější přehled o vašich stavebnicích a hlavně o vašich dílech však existují pokročilejší nástroje zaměřené přímo na LEGO. V článku vám ty nejlepší představím.

Brickset

Pokud hledáte jednoduchý nástroj pro základní přehled vašich setů a minifigurek, je pro vás Brickset tím pravým. Tento web je znám především díky svému skvělému a obsáhlému katalogu, ve kterém se velmi pohodlně vyhledává. U každého setu navíc naleznete zatržítko „I own this set“, jehož zaškrtnutím set jednoduše přidáte do své sbírky. Tu si pak můžete zobrazit v menu „My Sets“, kde naleznete její přehled a zajímavé statistiky, ke každému setu si navíc můžete přidat další vlastní poznámky. Pro mne osobně je zde zajímavým údaj, který vám říká, jak si stojí vaše sbírka v konkurenci ostatních AFOLů z celého světa, a to z pohledu setů, dílů i minifigurek.

Statistiky sbírky na Bricksetu.

Rebrickable

Další službou, která vám umožňuje vést si evidenci vaší sbírky, je Rebrickable. Kromě setů a minifigurek si zde navíc můžete vést přehled všech vašich dílů. Pokud jste si navíc již vytvořili sbírku na Bricksetu, můžete si ji odsud jednoduše importovat.

Největší síla tohoto webu ale spočívá jeho zaměření – jak již název napovídá, slouží zejména k prezentaci návodů k různým MOCům, a to ať už úplně novým, nebo takovým, které vznikly jako přestavba již existujícího setu. Pokud zde tedy nahrajete svou sbírku, Rebrickable vám ukáže všechny návody k MOCům ostatních, které si můžete z vašich dílů postavit. Databáze tohoto webu je skutečně široká, některé, zejména skutečně propracované návody jsou však placené.

Stavby, které si můžu postavit již z dílů, které vlastním.

BaseBrick

Zajímavou alternativou k výše uvedeným dvěma nejpoužívanějším nástrojům pro evidenci je BaseBrick. Tato stránka na první pohled působí jako by se zastavila v roce 2000, avšak její databáze je napojena na BrickLink a tak jsou její informace o setech, dílech i minifigurkách vždy aktuální. Při pokusu o import sbírky z Bricksetu mi bohužel stránka spadla, nahrál jsem na ni proto jen pár svých setů, abych viděl jak funguje. Velkým překvapením pro mne bylo, jak dobře se se stránkou pracuje, seznamy jsou přehledné, obsahují odkazy na nejrůznější databáze a nechybí jim obrázky ani zařazení do jednotlivých témat. 

Seznamy dílků jsou řazeny podle druhu a každý řádek pak vypisuje jednotlivé barvy, což je za mne lepší řešení než v případě Rebrickable, kde je každá barva stejného druhu evidována zvlášť. Nechybí ani statistiky, které sice nejsou tak bohaté jako v případě Bricksetu a Rebrickable, zato je zde přítomen zajímavý údaj o celkové váze vaší sbírky 🙂. Pokud tedy hledáte lehký, přehledný a rychlý nástroj pro evidenci nejen setů, ale i minifigurek a dílů, určitě dejte BaseBricku šanci.

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, BaseBrick je šikovný a rychlý nástroj.

BrickStore

Tato aplikace slouží primárně obchodníkům na BrickLinku, jelikož umožňuje jednoduché nahrávání dílů do databáze obchodu. Využívat se ale dá pro poměrně komplexní a zároveň jednoduchou evidenci sbírky. Díky úzkému propojení s BrickLinkem zde najdete všechny informace, které jsou dostupné o setech, dílech i minifigurkách na webu. Vaše sbírka tak bude obsahovat automaticky údaje o ceně položky i například v jakém setu se dané dílky objevily. Ke každé položce si navíc můžete přidat poznámku o tom, kde se daný díl ve vaší sbírce nachází, nebo třeba v jakém MOCu jej máte právě použit.

BrickStore funguje na principu jednotlivých souborů, kterých si můžete v rámci jednoho okna díky panelům otevřít i několik. Můžete tak mít například jeden soubor obsahující všechny vaše díly, další s přehledem setů a další třeba s minifigurkami. Nebo můžete mít soubory zvlášť pro každou sérii. Jak si tedy svou sbírku uspořádáte je čistě jen na vás. Pokud navíc nevěříte online službám, bude pro vás plus, že veškeré data o sbírce máte uloženy ve svém počítači.

BrickStore najdete ke stažení na GitHubu, na YouTube také najdete několik tutoriálů, které vám detailně ukáží principy jeho fungování.

BrickStore.

BrickEconomy

Posledním zajímavým projektem, který vám umožňuje evidenci sbírky je BrickEconomy. Jak už je z názvu patrné, tento web se zaměřuje spíše na sběratele, kteří pojímají LEGO stavebnice jako investici. Ke každému setu poskytuje detailní historický vývoj jeho hodnoty na základě jednotlivých prodejů prostřednictvím služeb jako je eBay nebo BrickLink. Svou sbírku si zde můžete nahrát například importem z Bricksetu a pak už jen s potěšením sledovat grafy s rostoucí hodnotou. Je však nutné zmínit, že veškeré ceny zde zmíněné se týkají pouze nových a zabalených setů. Vývojáři však v lednu 2021 oznámili, že bychom se zanedlouho mohli konečně dočkat také vývoje hodnot setů použitých.

BrickEconomy nabízí unikátní přehled vývoje hodnoty vaší sbírky i predikci do budoucna.

A jak evidujete svou sbírku vy? Budu rád, když mi napíšete své tipy do komentářů! 🙂

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Marco
Marco
před 8 měsíci

Hi!
Thanks for the reviews, especially Basebrick’s which is interesting and funny : “looks like it stopped in year 2000”. Well that’s true, my skills and resources are limited 😉 but priority has been functionality and (hopefully) innovated features. I believe Basebrick had the first MOC inventories – from which Rebrickable took the idea and exploded it to a one great site!

And also, at that time there was only Peeron, I would say my site was slight improvement from there 🙂

But it was nice to read that it has useful features and it functions nicely – don’t get much feedback about it, I hope it’s a good sign..
Crashing might be caused just because hosting’s bandwidth / server “power” is limited..

Thanks again and best regards,
Marco
Basebrick.com

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama