10 nejbláznivějších LEGO světových rekordů | Matyho kostky

10 nejbláznivějších LEGO světových rekordů

Věděli jste, že Guinessova kniha rekordů je plná záznamů, ve kterých hrají hlavní roli kostky LEGO? A že jedním z držitelů takového rekordu je Čech? Vybral jsem pro vás ty nejzajímavější z nich!

10. Největší sbírka unikátních minifigurek

Podle serveru Brickset.com LEGO Group od roku 1978, kdy poprvé spatřily světlo světa, do roku 2018, kdy byl pokořen tento rekord, vydala více než 10 tisíc různých minifigurek. Fabio Bertini zatím nasbíral pouhou třetinu z nich (3310), i tak jich je ale v jeho sbírce nejvíce na světě! Minifigurky jej navíc i živí, od roku 2011 totiž vyrábí a prodává plastové krabice sloužící k jejich úschově.

9. Nejrychleji postavený set 75192 Millennium Falcon

Výše zmíněný set je zároveň třetí největší stavebnicí v historii LEGO Group (aktuální prvenství drží set 31203 Mapa světa). Obsahuje celkem 7 541 kostek a běžnému smrtelníkovi její stavba může zabrat i několik dní. To však není případ týmu čtyř stavitelů německého Walldorfu, kteří 18. července 2019 celou stavebnici postavili za rekordní 2 hodiny, 51 minut a 47 sekund.

8. Největší armáda Stormtrooperů

Z rekordu, který pokořila v roce 2019 sama LEGO Group, by měl Darth Vader jistě radost. U příležitosti oslav 20. výročí LEGO Star Wars byla totiž v Chicagu postavena vůbec největší armáda Stormtrooperů v historii! Do tvaru helmy jich bylo seskládáno celkem 36 440, což dvanácti lidem zabralo více než 38 hodin, z čehož 16 hodin trvalo jen samotné skládání figurek dohromady.

7. Největší ruské kolo

Prvním českým LEGO rekordmanem se stal v říjnu 2017 Tomáš Kašpařík (v AFOLské komunitě známý jako Chairudo), který ze 40 tisíc LEGO kostek postavil téměř 4 metry vysoké funkční ruské kolo! Tomáš má na svém kontě ale ještě jednu megalomanskou stavbu – největší LEGO horskou dráhu na světě.

6. Největší dům postavený z kostek LEGO

Známý britský moderátor James May v září 2009 v rámci své televizní show James May’s Toy Stories postavil (s pomocí 1 200 dobrovolníků) z 2,4 milionů LEGO kostek reálný dvoupatrový dům o rozloze 9,39 x 5,75 metrů a výšce 4,69 metrů. Součástí domu bylo samozřejmě také patřičné LEGO vybavení!

🗞 Týden v kostce

Pokud vás článek zaujal, budu rád, když se přihlásíte k odběru Týdne v kostce, newsletteru, ve kterém každý týden najdete nově představené stavebnice, nové články z mého blogu a aktuální zajímavosti i slevy. 🙂

5. Nejdražší LEGO kostka

Vůbec nejdražší kostka v historii byla společností Brick Envy 3. prosince 2012 prodána anonymnímu kupci za 12 500 amerických dolarů (bezmála 300 000 Kč). Jednalo se totiž o kostku vyrobenou že čtrnáctikarátového zlata o váze 25,6 gramů, kterou německá pobočka LEGO Group v letech 1979 – 1981 darovala několika významným obchodním partnerům a také zaměstnancům, kteří zde pracovali více než 25 let.

4. Nejdelší procházka po LEGO kostkách

Američan Salacnib „Sonny“ Molina v listopadu 2019 ušel po LEGO kostkách neuvěřitelnou vzdálenost 3 869,84 metrů. Že zdolání tohoto rekordu není žádná legrace si můžete prohlédnout i v tomto videu, které zachycuje procházku Sonnyho předchůdce, který ušel „jen“ 834 metrů.

3. Největší LEGO stavba

Vůbec největší LEGO stavbu v dějinách postavila britská společnost Bright Bricks zabývající se stavbou profesionálních LEGO staveb na zakázku. Stavbu 44 m dlouhého a 13 m vysokého modelu mostu Tower Bridge si objednala společnost Land Rover k příležitosti představení nového modelu Discovery. Kompletní výroba mostu trvala celý rok, z toho stavba samotná při 28 lidech 7 měsíců. Ve finále zde bylo použito neuvěřitelných 5 805 846 kostek, což je zdaleka nejvíce v historii.

2. Největší model auta poháněný motory LEGO Technic

Tento rekord byl v srpnu 2018 překonán v modelářské dílně LEGO Group v Kladně v České republice, když zde postavili funkční model vozu Bugatti Chiron v měřítku 1:1. Detaily této neskutečné stavby si můžete prohlédnout na videu níže:

1. Největší Great Ball Contraption (GBC)

Tato nejdelší motorizovaná modulová kuličkodráha byla postavena z celkem 259 modulů v roce 2018 v Kodani a její projetí jedné kuličce zabralo 40 minut! GBC jsou upřímně mou „guilty pleasure“, dokázal bych na ně koukat hodiny a nepřestával bych být fascinován uměním jednotlivých modulů. Proto právě tento rekord hodnotím jako ten vůbec nejzajímavější ze všech. 🙂

PS: Ten pán, který na začátku videa níže vhodí modrou kuličku do prvního modulu je Kjeld Kirk Kristiansen, majitel LEGO Group.

Který rekord vás zaujal nejvíce? Budu rád, když mi dáte vědět do komentářů 😉

4.5 2 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama