LEGO Technic vesmírná série vozidel, která vyšla v březnu tohoto roku představila kromě Vesmírného nakladače LT78 a letounu VTOL LT81 i set 42180 Průzkumné vozítko s posádkou na Marsu, a právě tuto sadu bych vám chtěl přiblížit v této recenzi.
Průzkumné vozítko s posádkou na Marsu je, jak říká samotný název setu, vesmírný rover pro vícečlennou posádku astronautů. Toto vozidlo není na rozdíl od nakladače LT78 a VTOLu LT81 zcela smyšlené, ale je založeno na reálných konceptech společnosti NASA, která byla zapojena do vývoje tohoto LEGO modelu, což se odrazilo i na několika funkcích tohoto vozidla.
Stavba
Začal bych opět designem, který je podle mě skvělý. Stejně jako u předchozích dvou vesmírných Technic sad tu je barevné schéma černá, šedá, bílá a oranžová, což je podle mě ideální kombinace pro vesmírná vozidla. Navíc speciálně u tohoto roveru mi přijde, že se jedná o vozidlo, které si ihned každý spojí s vesmírem a pro mě představuje naprosto „ikonickou“ podobu vozidla pro mise na Mars – také mi trochu připomíná třeba vozidlo, kterým cestoval po Marsu Matt Daemon ve filmu Marťan. No a když jsem byl u společných znaků vesmírných LEGO Technic stavebnic, tak bych zmínil, že i tento set nese označení LT – konkrétně LT80 (předpokládám, že se vždy jedná o zkratku LEGO Technic a posledních dvou číslic setu).
Pojďme se vrhnou na funkce, kterých u tohoto setu rozhodně není málo. Začal bych možností otevření kokpitu a střední „obyvatelné části“. V kokpitu můžete vidět dvě sedadla, řídící panely a u řidiče také volant. Ve společenské části, která je na rozdíl od kokpitu tak nějak v minifigurkovém měřítku, pak najdeme záchod, sprchu, pás na běhání pro udržení kondičky posádky, „mrazák“ s baleným jídlem a také dvě otočné židle i se stolem. Udělat odlišná měřítka těchto částí vozidla je samozřejmě „zvláštní“, avšak v tomto případě rozhodně pochopitelné s ohledem na místo, které by bylo potřeba pro udržení stejného měřítka v „obytné části“.
V zadní části vozidla najdeme nákladový prostor se spoustou vybavení a také jeřábem, který je součástí roveru a se kterým všechny věci můžete vyložit. Mezi těmito „doplňkovými“ věcmi najdeme zelený kontejner na odpad, oranžový kontejner na různé vzorky určené k pozdějšímu prozkoumání, 4 červené lahve s vodíkem, 2 bílé lahve s vodou, 2 modré lahve s kyslíkem, generátor palivových článků a 3 tyče pro vyznačení a osvětlení pracovní plochy. Nakonec je tu ještě menší „přepravka“ s mini-roverem. Osobně jsem na jednu stranu rád, že se hledělo na tyto „detaily“, na druhou stranu tolik malých věcí je nudnější skládat a mohlo by být zajímavé tam místo nich mít třeba nějaký další obytný odnímací modul či nějaké menší vozidlo ve stylu buginy, nicméně vzhledem k tomu, že je set primárně pro dospělé a je založen právě na reálných konceptech…, tak se tato volba různých menších prvků zdá rozumná.
Pokud odejmete náklad, tak získáte lepší přístup k odklápěcím dveřím, které jsou mezi nákladovým prostorem a obytnou částí. Zároveň zadní část vozidla disponuje výtahem, díky kterému astronauté mohou sestoupit na povrch planety.
No a konečně se dostáváme k mé nejoblíbenější funkci, kterou je „roztažení/zatažení“ vozidla. Zatímco jsem vám totiž tento kosmický vůz ukazoval v jeho kompaktní verzi, tak zde existuje i možnost jeho „rozšíření“ a to tím, že vyndáte dvě žluté fixující Technic „tyčinky“, „vytáhnete“ část vozidla a znovu zafixujete (lépe to asi bude pochopitelné z obrázků). V této rozšířené verzi pak můžete lépe rozmístit věci v nákladovém prostoru. Tato funkce byla mimochodem vyvinuta právě na základě poznámek odborníků z NASA, že rover je moc dlouhý a bylo by ho potřeba udělat kompaktnější pro přenos raketou (původně měl být rover tedy pouze v jeho „rozšířené verzi“). Osobně se mi však líbí právě v té menší kompaktnější verzi, takže jsem neskutečně rád, že odborníci z NASA měli tuto poznámku (v kompaktní verzi vůz měří cca 34 cm, zatímco v rozšířené verzi 42 cm).
Rover má pak samozřejmě možnost otáčení kol (ovládá se ozubeným kolečkem nahoře) a také má odpružení – ačkoliv bez pružin, namísto toho využívá možnosti náklonu náprav.
Závěr
Z tohoto setu jsem nebyl při dostavění tak nadšený jako z minule recenzovaného VTOLu LT81, nicméně čím déle se na tento vesmírný rover koukám, tím více se mi líbí. V kompaktní verzi vypadá vlastně opravdu skvěle a ihned bych si ho dokázal představit na vesmírné misi. Funkce jsou povedené a je jich tu dost, navíc jsem rád, že se nezapomnělo na odpružení. K setu nemám žádnou zásadní výtku, snad mohl být jen trochu levnější, zvláště když to porovnám s VTOLem, který poskytuje mimořádně dobrou hodnotu za svou cenu. Pokud se vám tento set líbí na obrázcích a jste fanoušci vesmíru, tak vám tento set mohu jedině doporučit, pokud byste chtěli více futuristický a herní set, tak bych doporučil nedávno recenzované sady 42178 a 42181. Celkově jsem každopádně s těmito vesmírnými Technic sety nadmíru spokojen – jsou designově skvělé, mají mnoho funkcí, a navíc ladí dohromady.
Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.
MYSTERY
Jsem dlouholetý fanoušek LEGO stavebnic a zapálený stavitel. Rád sleduji aktuální novinky ohledně LEGO setů, časopisů, filmů i seriálů a velké události spojené s LEGO. Má oblíbená témata jsou především Ninjago a Technic, ale zajímám se v podstatě o všechny sety, které vyjdou.