Jak název sady napovídá, tak tento set má oslavovat páté výročí LEGO tématu Monkie Kid, které bylo na trh uvedeno v roce 2020. Ano, čtete správně, v Číně totiž počítají rok narození jako již první prožitý rok, takže i když u nás Monkie kid slaví čtyři roky, tak v Číně pět. Ač LEGO v minulosti vytvořilo pár setů na oslavu čínského Nového roku, tak se Monkie Kid označuje za úplně první LEGO tématiku založenou čistě na čínské kultuře. Příběh Monkie Kida byl inspirován klasickou čínskou legendou o Opičím králi. K tematice byl vytvořen originální animovaný seriál (podobně jako u Ninjaga, Dreamzzz nebo Nexo Knights), ve kterém hlavní hrdina Monkie Kid se svými přáteli chrání město Megapolis před zlými démony. Většina důležitých postav seriálu se objevuje právě v tomto setu, ovšem ty si rozebreme do detailu později. A protože set oslavuje celý příběh Monkie Kida, tak krom zmíněných hlavních minifigurek je v sadě i spousta referencí na seriál. Nicméně protože já seriál nesleduji a ve světě Monkie Kida se tolik nevyznám, tak jsou pro mne mnohem zajímavější odkazy na ostatní LEGO témata, kterých je zde opravdu hodně. Dovolte mi tedy vzít vás jako průvodce do barevných ulic Megapolis.
Stavba – originální všehochuť nebo překombinovaný kýč?
Prvním krámkem, u kterého se zastavíme, je obchod s textilem, který vlastní Spider Queen (Královna pavouků).
U vchodu vidíme různé textilie, v interiéru jsou srolované nitě podle barev a na stole stojí královnin šicí stroj.
Okna má poničená grafitti vyobrazující jejího robotického pavouka, které nejspíš nasprejoval Evil Macaque (zlý Makak), který svůj umělecký vandalismus koná po celém městě. Obchod je stylizován do barevné palety jako její pavoučí roboti a vozidla, proti kterým hrdinové v minulých letech bojovali, tedy dominantní barvy jsou fialová a zářivě zelená a vedlejší jsou černá a tmavě šedá.
Líbí se mi, že se z bývalých záporáků stali podnikatelé, kteří nyní využívají své schopnosti ku prospěchu obyvatel Megapolis. Je logické, že Královna pavouků bude mít obchod s textilem. Stejně tak, že postava Red Son, který manipuluje s ohněm, se nyní věnuje gastronomii a griluje maso na špejli.
Povšimněte si detailu u jeho cedule, která využívá tmavě růžový roh Démonského býka v jejichž gangu Red Son byl.
Nebo že White Bone Demon (Démonka bílé kosti) je chiroptaktička, která má svou ordinaci nad obchodem Spider Queen. Pokud má tedy někdo problémy se zády, tak je to ideální zastávka.
V místnosti se nachází masážní lehátko a kostra, na které svým pacientům vysvětluje příčinu jejich bolesti. Co ovšem u kostry dělají meče už vysvětlit nedokážu.
Co se týče exteriéru, je to nejspíš jedna z mých nejoblíbenějších budov ve městě. Hrozně moc se mi líbí jednoduchost fasády a hezká souhra barev. Už z krabice mě ovšem nejvíc zaujala replika LEGO lebky ve větším měřítku. Stavba využívá jen tři součástky, ale vypadá fantasticky. Někdy je méně více. Co je ovšem obrovským zklamáním je využití samolepky. Já osobně patřím ke stavitelům, který není největším fanouškem samolepek, ale zároveň vím, že k LEGU patří a za ta léta už jsem se naučil většinu nalepit hezky rovně. U této stavebnice je valná většina detailů řešena samolepkami a jediné potisklé součástky jsou reklamní letáky na Pigsyho bistro (které se objevují i v předešlých Monkie kid setech) a pak některé menší součástky, které jsou i v jiných tématech (např. mince nebo vinylové desky).
U tohoto setu mi samolepky nevadí, přeci jen je určen pro děti 10+ a nejedná se o exkluzivní sadu určenou pro dospělé, kde člověk za vyšší cenu očekává hlavně potisky. Ovšem stojím si za tím, že lebka měla být řešena potiskem na kostičce, protože samolepka se ze stran odlupuje. Sice uprostřed drží pevně, ale vzhledem k tomu, že set je určen na hraní, tak si dokážu představit, že ji dítě lehce strhne. A co si budeme, na výstavce to také nevypadá moc pěkně.
Na budově jsou dvě reklamy: první je holografická, která vyobrazuje postavu Ao Guang – Draka východu a druhá je sestavená z kostiček a láká obyvatele na koupi nových bot, která je k budově přicvaknutá technic piny, takže ji můžete umístit i na jinou stavbu.
Holografické reklamy se objevují i v dalších částech setu a také se jedná o samolepky. I zde bych preferoval potisk, protože se jedná o průhledné samolepky, na kterých zůstavají vaše otisky prstů při lepení, nebo hůř, pokud kostku dobře neutřete, smítka prachu. Ale když jste opatrní, tak vypadají moc dobře.
Ze strany a na střeše pak vede schodiště do vyšších pater. Zde se hodí vypíchnout zajímavou stavěcí techniku a to jsou schody vedoucí ke vchodu. Myslím, že obrázek ji popíše lépe než slova.
Pod reklamou na moderní obuv je umístěn LEGO automat na koupi setů, který můžeme znát i z našeho lidského světa.
V něm si občané Megapolis mohou koupit sadu 80046 Vzducholoď Monkie Kida (vskutku meta reference) nebo slavného Toa Tahu ze série Bionicle (a to není jediná Bionicle reference v tomto setu).
Před krámkem je umístěna červená pouliční lampa s holografickou reklamou, na které je postava Chang’e. K této konkrétní lampě se ještě později vrátíme.
Dalším místem k návštěvě je náboženská svatyně Monkey Kinga (Opičího krále), která je obklopena mraky (celé město, jak jsem pochopil, se nachází v oblacích), které jsou postaveny z různých zaoblených dílků a iluze mráčků vypadá skvěle.
Altán využívá na střechu součástky uvedené v sérii Ninjago, ovšem zde jsou v nové tmavě oranžové barvě, která se objevila poprvé v setech tohoto roku. Na dřevěné sloupy jsou využity součástky svíček v hnědé barvě a zábradlí je nová forma, která se společně poprvé objevila tento rok i v setu 80113 Oslava setkání rodiny.
Nyní se přesuneme k hlavní části města. První co vidíme je monumentální výtah architektonicky odkazující na klasické vesmírná téma z konce sedmdesátých let.
Dominuje transparetními okny v žluté barvě, klasickou modrou a světle šedými sloupy. Na střešním balkonu je k vidění logo klasických kosmonautů a na výtahu se objevují holografické poutače.
Nad vchodem můžeme vidět úplně první LEGO figurky z ikonického setu č. 200, které byly kombinací klasických kostek a speciálních součástek reprezentující lidské končetiny.
Ze strany tohoto hologramu je plakát na Dragon bike, který nápadně připomíná videoherní sérii Excitebike od Nintenda.
Pod chodníkem, na kterém je výtah postaven, je dobře ukrytá druhá reference na sérii Bionicle. Tou je maska Toa Onua, která je designem velmi podobná GWP Toa Tahu, který byl minulý rok k dostání v LEGO Storu jako dárek k nákupu. Že by LEGO lákalo na návrat? To ukáže čas.
Celý výtah funguje na principu mechanismu s poměrně novými součástkami, které jsem poprvé viděl v setu 60372 Policejní akademie z minulého roku a dá se ovládat přes klimatizaci ve vrchním patře, kterou vyrobila firma princezny Iron Fan.
Na balkoně také kvete nádherná broskvoň s plody, ale než se podíváme do horních pater, čekají nás ještě poslední tři obchody v přízemi.
Prvním z těchto obchodů je krámek Lady Yu, která prodává zelené kameny.
Obchod má krásné zdobení, které využívá malé součástky jako zelené study nebo zlatá srdíčka na ornamenty. Povšimněte si také tmavě zelených cihliček, které se do této doby objevily jen v sadách Ministerstvo kouzel a Chata „Áčko“ a průhledných dvojitých dveří, které také nejsou nejobvyklejší.
Zajimavá stavitelská technika, kterou jsem do této doby neviděl je v postranních výlohách, kde jsou do dutých transparentích kostek dány součástky reprezentující hada (představeny v tématu Harry Potter). Téma Monkie Kid tuto techniku už využilo třeba u stavby Speedy Panda. Upřímně bych čekal, že pro designéry bude taková technika ilegální, ale kostičky v průhledné kostce drží překvapivě dobře.
V prvním patře se nachází obchod s hudebními deskami, který vlastní duo Gold Horn Demon (Démon zlatého rohu) a Silver Horn Demon (Démon stříbrného rohu).
Exteriér budovy je v barvách dvou démonů, tedy klasické oranžové a světle modré. Označením obchodu jsou vedle cedule dva reproduktory (opět v barvách démonů) a uprostřed je moderní gramofon, jehož deska má zlatý i stříbrný lesk reprezentující majitele. Na střeše se nachází malá zahrádka.
Díky velkým kulatým oknům je krásně vidět interiér, ve kterém bratři prodávají moderní gramofony a spoustu vynilových desek.
Jedna z nich je referencí na set 21334 Jazzové kvarteto a jedna dle mého názoru odkazuje na album Nevermind od skupiny Nirvana.
U vinylu GIOB mě žádný odkaz nenapadá, stejně tak jako u desky, kde je minifigurka uvězněna v pračce, ale u té alespoň poznávám klasické torso košile z LEGO City nebo Agents. Vedle obchodu je umístěna nádrž, která svou barevnou kombinací zajistě odkazuje na firmu Octan.
Posledním obchodem je prodejna hraček, která využívá krásně kontrastní barvy – fialovou a azurovou (která se po dlouhé době vrátila až díky modulární budově Downtown Diner).
Venku i vevnitř se nacházejí automaty s hračkami, včetně plakátu, který nakupujícím vysvětluje ceny.
V čem ovšem obchod vyčnívá je vyobrazení tří králů démonů a to konkrétně Azurového Lva, Yellowtuska (žlutý kel) a orla se zlatými křídly Penga (všichni tři jsou v současné chvíli
k dostání v minifigurkové podobě v různých setech). Hlavy jsou postavené z kostiček a využívají potištěné oči, každý král má originální párovou sadu.
Hlava Yellowtuska mí přípomíná set 11021 90 let hraní, ve které je sestavitelný slon ze série z osmdesátých let Fabuland.
Tato série je odkazována i v Megapolis plakátem na konstrukci, která drží horní patro.
Dalším plakátem je velký banner se slečnou v červených jednodílných plavkách na rozkvětlé květině (bohužel nepoznám na co reklama je nebo na co odkazuje)
A nad obchody je umístěn dlouhý azurový dílek (který je obvykle využíván na horské dráhy), na kterém jsou připevněny obrazy pěti hrdinů města Megapolis a to: Monkie Kid, Mei, pan Tang, Pigsy a Sandy.
Ze strany obchodu je bílý květináč, na kterém je nakreslená loď hrdniské party 80013 Tajná základna týmu Monkie Kida.
Nad květináčem na stěně obchodu je vyvěšený plakát, který odkazuje na předešlý set 80036 Město lampionů, který se dá kombinovat s touto sadou.
Mezi těmito dvěma stavebnicemi můžete nejenže libovolně zaměňovat obchody, ale dokonce lze tramvajové kolejiště z předchozí části města díky této sadě rozšířit. Stačí vzít výše zmíněné azurové koleje a při připevnění obou setů je položit místo červené pouliční lampy. K modularitě tohoto setu se ještě vrátíme.
A nyní se už konečně přesuňme do horního patra, kde nás hned uvítá malý stánek pana Tanga, který zde prodává svou knihu. Z reklamního hologramu usuzuji, že se nejspíš jedná o nějakou přikrášlenou autobiografii o jeho zážitcích s Monkie Kidem (trochu mi obrázek připomíná Zlatoslava Lockharta s Harry Potterem) a pan Tang nejspíš svou knihu prodává i s autogramem.
Dokonce vám k podpisu přikreslí i smajlíka.
Pero určené pro autogramiádu využívá zajímavé přebarvení dílku plamene v černé, které bylo pro podobný účel použito v setu Oslava setkání rodiny.
A pokud už vám na našem průvodcovském výletu vyhládlo, tak určitě oceníte další zastávku, kterou je jídelní stánek Pigsyho.
Ten zde prodává pečené kachny:
Když se podíváte na střechu, tak krom nádherně zdobeného vysílače pokrytého zlatými mraky který má reprezentovat posvátnou hůl Monkie Kida, uvidíte také kachničku s kuchařskou čepicí.
Ta odkazuje na začátky firmy LEGO, kdy Ole Kirk Kristiansen prodával dřevěné hračky, mezi nimiž nejpopulárnější byla právě dřevěná kachnička. Zezadu má na sobě kachnička malůvku boje Monkie Kida a Demon Bulla (Byčí démon).
Náš výlet zakončíme v sekci zábavných atrakcí. Jako suvenýr si můžete zkusit vytáhnout z automatu TimeClaw stavitelskou helmu, fialový pirátský klobouk, který je v této barvě unikátní a nebo zelenou klasickou astronautskou helmu, kterou zajisté ocení sběratelé vesmírné tématiky, protože je to poprvé, co helmu v této barvě vidíme. Bohužel zelené torso austronauta je o něco těžší v dnešní době získat.
A bystří z vás si možná všimli, že logo firmy „TimeClaw“ je identické designu loga tématu Time Cruisers z devadesátých let. A značka „Toolo“ zase odkazuje stejnojmennou subřadu DUPLA z roku 1992.
Poslední zastávkou je ruské kolo, kterou má kapacitu šesti osob a můžete si z něj prohlédnout celé město.
Ovšem pozor, abyste nevypadli, naštěstí jsou sedadla pro minifigurky překvapivě stabilní i bez jištění. A pro všechny případy je tu k dispozici hasičský přístroj.
Kolo se dá otáčet zezadu z elektrického leknínu. A to je ode mne vše, doufám, že se vám prohlídka líbila a naviděnou zase příště.
Za největší lákadlo a zároveň pozitivum stavby považuji jeji modularitu. Megapolis se totiž skládá ze dvou hlavních stavebních základů, větší má dvě patra a menší přízemní je určen na připevnění ze strany, na které lze libovolně připevnit sedm staveb a čtyři menší, vedlejší, stavby.
Co ovšem musím designérům vytknout, je pevnost některých obchodů. Několikrát se mi stalo, že když jsem zkoušel různé varianty kombinací, tak při sundávání staveb se mi obchod rozpadl, v ruce mi zůstala střecha se stěnou a zbytek napůl připevněn k základům.
Navíc při obyčejné manipulaci (např. posouvání) některé detaily dost rychle odpadnou, protože dostatečně nedrží (automat, cedule nebo hlavy tří králů démonů). I když jsou samostatné budovy modulární, neznamená to ovšem, že i patra. Bohužel tedy nemůžete vyměnit například ordinaci chiropraktičky za obchod s hudebními deskami. Můžete ovšem z obchodů postavit dlouhou ulici.
Pod jedním z obchodů v přízemí jsou schované technic piny a každý krámek má na stěnách kostky se dvěma dírami, takže lze obchody spojit do dlouhé ulice. To bylo možně již ve Městě Lampionů, takže jsem rád, že designéři zde tuto funkci ponechali, protože to jen přidává hratelnosti. Designéry bych také rád pochválil za návod. V nových setech často chybí informace, co právě budete ze sáčku stavět. Tady tomu naštěstí tak není, takže přesně víte, co vás následujících patnáct minut čeká. Stavění setu jsem si nesmírně užil díky různorodosti obchodů. Dokonce i větší konstrukce byla zábava stavět, protože i u nich se designéři s odkazy opravdu rozjeli.
Trochu jsem se bál, že tolik odlišných obchodů bude nejen barevně, ale i architektonicky kýčovitá pěst na oko. K mému překvapení však k sobě obchody krásně sedí a celý set působí monumentálně. Upřímně teď uvažuji o koupi setu Město lampionů, poněvadž mě propojení dost láká. Takže dobrá práce, LEGO!
Minifigurky – široký výběr a naprostá dokonalost
Set obsahuje patnáct minifigurek (+ jednoho kostlivce) a všechny jsou unikátními variantami, což se u LEGA tak často nestává. K tomu je tu ještě jedna postava, která je ovšem sestavená z kostiček, a pak jedno zviřátko.
Nejdříve se pojďme podívat na pětici hlavních hrdinů: Monkie Kid, Mei, Pigsy, Sandy a pan Tang.
Monkie Kid má k výročí pěti let speciální bundu. Na prsní kapse má vyšitou číslovku 5 a na zádech opičí hlavu s pětkou. Na bundě má ještě nášivku loga Pigsyho bistra, protože pro něj pracuje jako poslíček, a také má nášivku broskve. Jako doplňěk má svou hůl, kterou si může připevnit na záda. Exkluzivní má i obličej. Nohy má dual-molded a potisklé (což se u LEGA nevidí tak často) a černé vlasy s bandanou. Ač tyto součástky nejsou exkluzivní pro set, jsou prozatím jedinečné pro postavu Monkie Kida. Součástí figurky je i vlajka s obrázkem připomínající páté výročí.
Monkie Kidova kamarádka Mei má v tomto setu exkluzivní oblek a to jak torso tak i kalhoty s potiskem. A ač nejsou její vlasy exkluzivní pro tento set, jsou stále jedinečné pro její postavu díky zabarveným konečkům do zelena.
Pigsy je za mě naprosto dokonalá minifigurka a zařadil bych ho do top 3 minifigurek tohoto setu. Jeho speciální prasečí hlava je prostě perfektní (možná se by dala využít na Batmanova záporáka Profesora Pyga). Tato varianta Pigsyho má speciální torso.
Sandy je další fantastická figurka. Ač bych moc rád vlastnil jeho BigFig formu, chápu proč ve městě je v minifigurkové podobě. Tato varianta má exkluzivní hlavičku a torso s červenou vestou a stejně jako u Mei je oranžový mohawk pro postavu Sandyho jedinečný.
Pan Tang má unikátní torso, které si myslím, že může být užitečné pro nějaké středověké figurky. Je mi ale líto, že jeho druhý výraz je bez brýli se zavřenýma očima. Vzhledem k tomu, že ve městě podepisuje autobiografi, čekal bych spíš jako alternativní obličej vysmátý výraz, podobný, jako je na hologramu.
Další kladné postavy jsou Monkie King, teta Tai, Lady Yu a Lee:
Monkie King je speciální variantou hlavně díky svému obličeji, který má pomalovaný barvami na divadelní vystoupení. Nové má také potištěnné nohy a jeho torso se zatím objevilo jen ve třech setech.
Teta Tai má stejné oblečení jako Mei a obličej i vlasy se běžně objevují v LEGO City.
Lady Yu má exkluzivní obličej s pěkným potiskem tiary a novou barvu účesu z LEGO Friends v černé barvě, který se objevil i v již několikrát zmiňovaném setu 80113 Oslava setkání rodiny. Tělo je opětovně použité, poprvé se objevilo u Pepper Potts z Marvel Superheroes a se žlutýma ručičkama např. v Jazzovém klubu, stejně tak černá sukně, kterou má například Bellatrix Lestrangeová.
Lee, který vlastní Panda obchod a dodává po městě zásilky, je sice nová postava v setu, ale je seskládán z již existujícíh dílků. Torso se objevuje v LEGO City např. u pracovníků zábavných parků, obličej se např. objevil tento rok u GWP Retro Foodtrucku. Za nejužitečnější dílek bych považoval vlasy, které se poprvé objevily v setu BTS Dynamite a nejsou díky tomu nejběžnější. Od té doby se sice v pár setech objevily, ale hlavně v dražších (myslím, že nejlevněji se dají koupit v 76416 Famfrpálovém kufříku), takže je skvělé je získat do sbírky.
Nyní se přesuneme ke záporákům, kteří mají v této sadě nové, více civilní outfity. Nejdřív se podíváme na Spider Queen, Lady Bone Demon a Red Son.
Spider Queen vyměnila v šatníku své bojové brnění za koženou bundu. Společně s její hlavou se jedná o exkluzivní dílky, které postavu odlišují od jejích předchozích variant. Místo helmy má černé dlouhé vlasy napůl v drdolu, které se často objevují v tematice LEGO Friends.
Lady Bone Demon se v setu objevuje v levandulovém outfitu chiropraktičky. Jako u Spider Queen (a většiny postav tohoto setu) má exkluzivní potisk obličeje a torso. Postava se od předchozích variant odlišuje i účesem, dlouhé vlasy s ofinou jsme poprvé mohli vidět v řadě Harry Potter (zrzavé měla Susan Bones, černé má Cho Changová), ale v bílé barvě jsou poměrně vzácné a pouze se objevily v sérii NINJAGO: Crystalized. Ač chápu, že tento účes působí více civilně, je mi líto, že nemá své unikátní vlasy z předchozích setů, které vypadají fantasticky. Stejně tak její obličej není pro mne tak užitečný a zajímavý jako předchozí varianta a to kvůli mrkacímu výrazu.
Red Son je za mě dost vtipná minifigurka. Jako u předchozích minifigurek, tato varianta je exkluzivní svým obličejem a torsem, předchozí verze postavy nebyly v tílku. Jeho neobvyklý červený účes je exkluzivní pro jeho postavu a custom stavitelé určitě pro takový dílek mohou najít zajímavé využití.
Poslední tři minifigurky záporáků jsou Evil Macaque a bratři Gold Horn Demon a Silver Horn Demon a za mě se jedná o tři nejzajímavější interpretace postav.
Začněme s Evil Macaquem, který v této sadě zahodil fešnou válečnou zbroj a stal se z něho pouliční sprajer, který je autorem veškerých grafitti v Megapolis. Design minifigurky je fantastický a věřím, že unikátní barevná varianta hnědé kšiltovky s černou kapucí (poprvé
představeno v tematice Hidden Side) se hodí stavitelům do sbírky, nemluvě o úžasném torsu s plechovkami spreje.
Nové verze dua bratrů Horn Demonů (kteří byli zatím jen v jednom setu) je, vzhledem k jejich umístění do města jakožto vlastníků obchodu s hudebními deskami, inspirováno dle mého názoru členy kapely Daft Punk. Oba mají nové společenské torso s stříbrnozlatými a oranžovomodrými detaily a každý využívá jinak barevnou helmu s rohy (helmy poprvé představeny v LEGO City kaskadérech). Za mě se jedná o jedny z nejoriginálnějších nových adaptací postav tohoto setu.
Jak již jsem zmínil, v setu se objevuje také minifigurka kostlivce, ovšem nejedná se o postavu nýbrž o rekvizitu v ordinace Lady Bone Demon. Poslední dvě postavy jsou 2D-gong, který je postavený z kostek a jedná se o robota na kolečkách a Mo, kočka Sandyho.
Verdikt
Za mě se jedná o naprosto dokonalý set, který může udělat radost skoro komukoliv. Sada je modulárně velmi dobře promyšlena, takže variant na hraní je víc než dost. Navíc možnost spojení setu s přechozím Městem lampionů je úžasné plus. Výběr minifigurek je široký, tudíž originálních příběhů se při hraní urodí díky dětské fantazii určitě mnoho. A dospělý fanoušek si stavění setu zajisté také užije – ať už díky zajímavým stavbním technikám nebo spoustou roztomilých referencí na LEGO historii a legendu Monkie Kida. Dítě čeká hodiny hraní a AFOLům se sada bude esteticky hezky vyjímat na poličce.
Lukáš Tuzar
Jmenuji se Lukáš a jsem brickfilmer, už přes třináct let natáčím stop-motion animace s Legem. Svou tvorbu zveřejňuji online pod pseudonymem lluukkyy28. Posledních šest let natáčím svůj první dvouhodinový brickfilm. Krom toho brickfilming vyučuji na škole a různých přednáškách. Lego sbírám od dětství a k mým nejoblíbenějším řadám patří filmová tématika (hlavně Harry Potter a Superheroes) a Creator Expert modulars. Pracuji jako střihač a krom Lega k mým koníčkům patří filmy, videohry a s manželkou chováme papoušky.