Aktualizace: Vyzkoušeli jsme nové papírové krabičky Pick a Brick | Matyho kostky

Aktualizace: Vyzkoušeli jsme nové papírové krabičky Pick a Brick

🔁 AKTUALIZACE 11. 8. (původní článek vyšel 23. 7. 2023): 

LEGO Group s námi sdílela odpovědi na další otázky týkající se nových krabiček:

Projeví se změna obalů na ceně služby Pick a Brick a Build a Minifigure?
Ne, cena zůstane stejná jako doposud, tedy 499 Kč za velkou krabičku, 269 Kč za malou a 199 Kč za tři minifigurky.

Bude možné i nadále používat plastové kelímky, které máme doma?
Neočekáváme, že by se v tomto mělo něco měnit.

Bude možné znovu používat nové papírové krabičky stejně, jako tomu je nyní u kelímků?
Neočekáváme, že by se v tomto mělo něco měnit. (Otazník však stále visí nad zachováním slev za opětovné použití krabičky – viz níže v článku – pozn. autora)

Budou krabičky již složené, nebo si je zákazníci budou muset skládat?
Krabičky bude nutné před použitím složit.

V článku jsme upozornili na nebezpečí úniku dílků skrze dno krabiček (viz níže), může se to opravdu stát?
Každé balení má své nevýhody, u současných kelímků zase hrozí odpadnutí víčka. Zaměstnanci LEGO Storů se však i nadále budou s pomocí pásky snažit, aby k úniku dílků nedošlo.

LEGO Group nám už několik let ukazuje, že to se snížením dopadu své produkce na životní prostředí myslí opravdu vážně. Již v roce 2017 se jí podařilo dosáhnout toho, že prostřednictvím investic do solárních panelů a větrných farem společnost vyprodukuje více elektřiny, než sama spotřebuje – jen samotnou střechu kladenské továrny pokrývá téměř 4 tisíce solárních panelů. Zelená cesta LEGO Group ale nezůstává jen u elektřiny, společnost také neustále hledá nové, k přírodě šetrnější, a snadněji recyklovatelné materiály pro výrobu svého klíčového produktu – kostky LEGO. Už od roku 2018 se tak běžně můžete ve stavebnicích setkat s dílky vyrobenými z cukrové třtiny a před dvěma lety společnost veřejnosti ukázala prototyp kostky vyrobené z recyklovaných PET lahví.

Cesta za zelenou budoucností se samozřejmě dotýká také obalových materiálů – zatímco krabice stavebnic jsou už od počátku vyráběny z papíru, kostky uvnitř jsou již desítky let baleny do sáčků plastových. Pokud jste někdy stavěli větší set s řádově tisíci kostkami, jistě mi dáte za pravdu, že sáčků vám po dokončení stavby zbyde opravdu obrovské množství. V uplynulých letech jsme se dočkali už několika teaserů sáčků papírových, avšak do masové produkce se zatím nedostaly. Podle našich zdrojů z českých továren, kde se obalové materiály pro LEGO Group vyrábějí, by však speciální stroje na výrobu papírových sáčků na kostky měly dorazit už v průběhu letošního srpna a tak to vypadá, že jsou konečně za dveřmi.

Mezitím se však podařilo nahradit jiné obaly, např. baseplates jsou již nyní k dostání v papíru a stejně tak nákupní tašky v kamenných LEGO obchodech již z plastu nejsou několik let. A našich milovaných kamenných obchodů LEGO se týká také nejčerstvější novinka – v horizontu několika měsíců totiž papírové krabičky nahradí také ikonické plastové kelímky Pick a Brick a blistery Build a Minifigure.

Ty jsou v posledních měsících mezi AFOLy často diskutovaným tématem a zřejmě proto se LEGO Group rozhodla vzorky krabiček zaslat na otestování svým fanouškovským médiím, mezi které patříme i my. Ihned jak nám krabičky dorazily, zeptal jsem se našich sledujících na Instagramu, co by je nejvíc zajímalo a právě na tyto otázky jsme zaměřili naše testování doma i přímo v pražském LEGO Storu:

Jak vypadají složené?

Upřímně musím říct, že design krabiček se alespoň dle mého názoru povedl. Krabičky jsou pevné, jejich skládání je až směšně jednoduché a v rozích ani „zámku“ jejich dna nezůstávají díry, kterými by i sebemenší dílek mohl propadnout. Všechny tři jsou barevně odlišené – modrá (velký kelímek), zelená (malý kelímek) a žlutá (minifigurky) – a všechny tři ladí se současným vizuálním stylem LEGO Group. 

Milou novinkou je prostor na popisek na straně všech krabiček, který se dá využít třeba pro popis obsahu pokud byste se je rozhodli používat pro skladování kostek. V některé z internetových diskuzí jsem četl zajímavý nápad, že by se potisk krabiček mohl měnit u příležitosti některých událostí nebo svátků, což by z nich udělalo nový sběratelský artikl.

Jako jediná mi na první pohled jako změna k horšímu přijde žlutá krabička na minifigurky. Současné balení je dle mého názoru velmi atraktivní a působí jako hotový produkt LEGO, což jen umocňuje ten zážitek, že jste si jej „vytvořili sami“. V krabičkách bohužel figurky (alespoň v podobě nám zaslané) jen tak volně leží a navíc do nich ani není vidět. Zaměstnanci obchodu nám přitom sdělili, že právě průhlednost současného balení je pro děti velmi atraktivní, neustále na figurky prý koukají, povídají si s nimi a těší se, až je doma rozbalí. 

Plastové vs. papírové balení minifigurek.

Jaké jsou jejich rozměry?

Jaký je jejich objem?

Kolik se do nich vejde kostek?

Teoretická kapacita

Díky tomu, že krabičky mají tvar prostých kvádrů, je možné poměrně snadno vypočítat teoretickou maximální kapacitu. Použít k tomu můžeme třeba praktický převodník jednotek od Sariela.

Kostky 2 x 4

Přestože je objem krabiček menší, jejich tvar hraje do karet hranatým kostkám. Porovnali jsme proto kapacitu kelímků a krabiček pomocí té nejtypičtější kostky LEGO – 2×4:

Běžný mix kostek

Je dost pravděpodobné, že váš běžný nákup se nebude skládat pouze z jednoho typu kostek, ale mixu různých druhů různých velikostí. Proto jsme takový jeden testovací nákup udělali i my a následně se pokusili obsah kelímků přesypat do krabiček. 

Kdy se objeví v obchodech?

Krabičky by měly do obchodů dorazit v nejbližších týdnech. O tom, kdy si ale do nich budete moci nakoupit kostky rozhoduje množství kelímků, které má daný obchod na skladě. Pochopitelně totiž nejprve budou vyprodány kelímky a až pak přijdou na řadu krabičky. Globálně by však měly být krabičky ve všech obchodech do konce roku.

Při našem testování v pražském LEGO Store 15. července jsme se dozvěděli, že jim zatím krabičky nedorazily a ani o nich nemají žádné informace.

Jak jsou pevné?

Krabičky jsou vyrobeny z papíru o gramáži 250 g tedy dostatečně pevné a při běžné manipulaci by se neměly přetrhnout. V pořádku zvládly zavření i když jsme je vrchovatě naplnili kostkami. Pokud však prostor vyplníte kostkami opravdu důkladně, může se stát, že víko nepůjde zavřít, protože jej zkrátka nebude kam zasunout. Víčko drží pomocí „zámků“, díky kterým drží krabičky dobře zavřené, dokonce tak dobře, že jsem občas měl problém je otevřít bez toho aniž abych je příliš nepokrčil. Zaměstnanci LEGO obchodů však i tak budou podobně jako kelímky krabičky ještě pro jistotu přelepovat (nyní papírovou) lepící páskou.

Jak jsou odolné?

Pro test odolnosti jsem si plné krabičky vložil do batohu a následně s nimi absolvoval procházku po městě a cestu vlakem z Prahy do Brna. Po vytáhnutí z batohu krabičky stále držely zavřené, avšak uvolnilo se jejich dno a díky tomu se několik kostek dostalo pod něj. Z krabičky sice nevypadly, ale je možné, že po pár dalších otřesech by je již krabička neudržela.

Po cestě několik kostek proklouzlo pod dno krabičky.

Dostali jsme také dotaz na odolnost vůči vodě – ta samozřejmě do krabičky různými mezerami pronikne. Po uschnutí je však ale možné krabičky opět bez problému používat.

Bude možné získat slevu při opětovném použití krabičky?

Pokud v současnosti použijete pro nákup dílku kelímek, který jste již v minulosti jednou použili, bude vám u pokladny odečtena sleva 30 Kč za velký, resp. 20 Kč za malý kelímek. Zatím bohužel není jasné, jestli tuto slevu bude možné uplatnit i u krabiček. Podle vyjádření na ambasadorském fóru by LEGO Group chtěla slevu zachovat, avšak definitivní slovo zatím nepadlo.

Co na nové krabičky říkáte vy? Těšíte se, nebo naopak budete schovávat staré kelímky? 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

pavel tazbirek

Zakladatel tohoto blogu a strýc Matyho, po kterém web pojmenoval. Krom samotného stavění jej nejvíce baví objevovat historii společnosti LEGO a nové, netradiční a kreativní způsoby využití LEGO kostek. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 komentáře

    1. Ahoj Jirko, já věřím, že kelímky snad půjde znovupoužívat i nadále, nebylo by moc ekologické zákazníky nutit přejít na krabičky. 🙂 Co se týče data objevení, poprosili jsme zaměstnance obchodu, aby nám dali vědět až jim dorazí, tak snad na nás nezapomenou. 😀

      1
    2. Ahoj Jirko, tak podle nejnovějších zpráv z LEGA by mělo být možné kelímky používat i nadále 🙂

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama