Kouzelníci pozor, Gringottova banka je otevřena vašim LEGO úsporám | Matyho kostky

Kouzelníci pozor, Gringottova banka je otevřena vašim LEGO úsporám

Je již tradicí, že s příchodem letních prázdnin můžeme také očekávat nový velký set ze světa kouzelnického učně Harryho Pottera. Loni jím byl nádherně zpracovaný Bradavický expres, předloni zase impozantní Bradavická výbava a v roce 2020 Příčná ulice, na kterou letošní  novinka 76417 Gringottova kouzelnická banka – sběratelská edice přímo navazuje.

Při psaní tohoto článku jsem procházel starší letošní novinky pro dospělé a myslím, že žádná jiná na mě nezapůsobila takovým „wow efektem“ jako právě banka stojící v čele Příčné ulice. Asi jen málokdo totiž mohl čekat, že banka nebude zpracována ve stylu verze Příčné ulice z roku 2011, ale dostane také podzemí s trezory, ve kterém bude (podle strmosti kolejnic) vozík s Harrym a Hagridem svištět snad stejně rychle jako ve filmu (vozíky prý jezdí tak rychle proto, abyste neměli čas se v tunelech zorientovat). Podzemí je navíc v místě těsně pod budovou banky velmi úzké, což ve mně trochu vyvolává obavy ohledně stability stavby, věřím však, že to je jen dojem, který záměrně umocňuje onen „wow efekt“ a designéři se s tímto problémem poprali ke stavitelově spokojenosti. 

Nový set 76417 Gringottova banka.

Starší LEGO zpracování Gringottovy banky – 4714 Gringottova banka z roku 2002 a  10217 Příčná ulice z roku 2011.

Jak už jsem zmínil v úvodu, stavebnice s bankou doplňuje dřívější Příčnou ulici. Podzemí proto od budovy můžete oddělit a obě stavebnice si tak vystavit buď v řadě nebo tak, jako tomu je ve filmu. Je trochu škoda, že v této kompozici přijdete prakticky o polovinu poměrně dost drahého setu a získáte tak jednu budovu za stejnou cenu, jako jste utratili za šest budov Příčné ulice.  Samotná Gringottova banka měří 36 cm na výšku a 32 cm na šířku, pokud si ji však budete vystavit i s trezory, dosahuje výška modelu úctyhodných 75 cm

Gringottova banka společně s Příčnou ulicí.

Stavebnice z řady Harry Potter pro dospělé jsou také typické velkým množstvím minifigurek – v této stavebnici jich najdete celkem 13 – Harryho (2x), Hagrida, Dragomira Desparda (Ron v přestrojení), Bellatrix Lestrange (Hermiona v přestrojení), skřety Griphooka, Bogroda a Ricberta, dva skřetí bankéře, dva strážce a jednoho Smrtijeda. K tomu navíc dostanete také Ukrajinského železnobřichého draka, abyste si mohli postavit ikonickou scénu z Relikvie smrti

Set 76417 Gringottova kouzelnická banka – sběratelská edice obsahuje 4 803 kostek a bude v prodeji od 4. září (1. září pro VIP) za 10 999 Kč.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama