Mistr stavitel: Milan Reindl. První a zatím jediný | Matyho kostky

Mistr stavitel: Milan Reindl. První a zatím jediný

Co bychom to byli za vlastence, kdybychom na webu neměli příspěvek o prvním a zatím jediném českém designerovi, který se dokázal prosadit v mezinárodní konkurenci a dostal šanci navrhovat vlastní LEGO stavebnice přímo v centrále společnosti v dánském Billundu. S Milanem Reindlem se aktuálně setkáváme na obrazovkách TV Nova, kde působí jako porotce v show LEGO Masters. Pojďme si ho blíže představit.

Rozhovor Milanem Reindlem na ČRo Radiožurnál.

Milan Reindl se narodil v roce 1980 v západočeském městě Sušice a svoje první LEGO dostal až v 11 letech. Stavebnice ho sice zaujala, ale jak to tak většinou bývá, převládly u něj během puberty jiné zájmy. V Milanově případě to byla hudba, konkrétně hra na baskytaru. Jako obor svého vysokoškolského studia si vybral pedagogiku na Západočeské univerzitě v Plzni. Po dokončení školy se stal učitelem angličtiny a chemie.

Pokud také sníte o kariéře designéra stavebnic LEGO, přihlašte se k odběru mého newsletteru Týden v kostce, ve kterém své čtenáře vždy když „nabírají” upozorňuji. 
Starší vydání si můžete přečíst zde.

A jak se učitel ze západních Čech dostane až do centra dění v Dánsku? Rozhodně to nebyl jednoduchý proces. Vše začalo, když se Milan vrátil ve svých 25 letech k LEGO kostkám a už se od nich nemohl odtrhnout. Již v této době bylo jasné, že jeho doménou bude řada LEGO Technic. Několik let si stavěl jen tak pro radost a své výtvory dával na internet. V roce 2010 ho přátelé upozornili právě na možnost stát se zaměstnancem LEGO Group. Po přihlášení obdržel balík s kostkami a měl předvést, co v něm je. V omezeném čase vytvořil model nákladního vozidla táhnoucího valník s naloženým monster truckem. U pohovoru to tenkrát na první pokus nevyšlo, z Billundu se mu ozvali až za několik měsíců, a tím se v roce 2012 završila jeho transformace z učitele na LEGO návrháře. Nedaleko sídla samotné LEGO Group žije s manželkou a dvěma dětmi.

Úplně první MOC, který Milan Reindl v roce 2007 publikoval na internetovém LEGO fóru kostky.org.

Další Milanovy stavby před příchodem do LEGO Group v roce 2012…

Milan je členem patnáctičlenného mezinárodního týmu návrhářů. Jeho hlavním úkolem je navrhovat nové LEGO sety od prvního dílku až po finální produkt, který bude uveden do prodeje. Podle serveru Brickset má na svém kontě již 26 stavebnic. Mezi ty nejznámější patří 42078 Mack Anthem, 42125 Ferrari 488 GTE ‘AF Corse #51’ nebo 42110 Land Rover Defender, který je jeho neoblíbenějším.

… a Milanovy stavby po příchodu do LEGO Group. 

Milan Reindl je živoucím důkazem toho, že když si jdete za svým snem, může se vám podařit i tak úžasná věc, jako dostat se do uzavřené společnosti LEGO designerů. Jeho skromné vystupování a láska k tomu, co ho baví a zároveň živí, dává dobrý příklad pro mladé stavitele, kteří by jednou mohli jít v jeho stopách.

Celebrity si hrají s Milanovým setem – Orlando Bloom, David Beckham, Conan O'Brien a Tomáš Berdych.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama