LEGO Masters přichází 5. června, jaké úkoly mohou soutěžící čekat? | Matyho kostky

LEGO Masters přichází 5. června, jaké úkoly mohou soutěžící čekat?

Již za pár týdnů vstoupí na obrazovky TV Nova velkolepá show založená na stavbě z LEGO kostek. Svátek pro všechny fanoušky dánské stavebnice z Česka i Slovenska odstartuje 5. června. U obrazovek si tak společně můžeme připomenout 90. výročí založení společnosti LEGO, které připadá právě na letošní rok. Show LEGO Masters není ve světě novinkou, první ročník se odehrál již v roce 2017 ve Velké Británii. Díky své popularitě se pak dočkala 16 národních adaptací. Nejvíce ročníků proběhlo v Austrálii, a to dokonce pět. Beze zmínky by neměla zůstat skutečnost, že jedním z porotců soutěže je Milan Reindl, první a zatím jediný český LEGO designér, mezi jehož díla patří například sety 42110 Land Rover Defender nebo 42078 kamion Mack Anthem. Celá produkce pořadu probíhala ve Varšavě. Lze se domnívat, že se tak stalo z důvodu ušetření nákladů na tvorbu studia, protože v Polsku již mají svou verzi LEGO Masters za sebou.

V této skvělé show proti sobě nastoupí 6 dvojic, které se během 4 dílů utkají v celkem 8 náročných soutěžích. Vítězná dvojice si kromě titulu LEGO Master a trofeje odnese také finanční výhru ve výši půl milionu korun. Jaké výzvy mohou soutěžící od moderátora a porotců očekávat? TV Nova v tomto směru příliš neprozradila, můžeme však předpokládat, že se úkoly nebudou příliš lišit od těch, které již v zahraničních verzích proběhly. Pojďme si představit ty nejzajímavější z nich.

Postaveno k rozbití

Úkolem soutěžících týmů je postavit model na zadané téma. Háček je v tom, že struktura musí být dost pevná, aby ji bylo možno přenést před porotu, ale zároveň na určitých místech dostatečně křehká, aby její rozbití vytvořilo efektní podívanou s kostkami létajícími všemi směry. V různých národních mutací jsme byli svědky několika možných způsobů rozbití, například shozením z výšky nebo baseballovou pálkou.

Přeříznuto na půl

Jako napovídá již samotný název, v této disciplíně dostanou účastníci k dispozici polovinu reálného objektu a jejich úkolem je kreativně dostavět druhou část, dle zadaného tématu, nebo vlastní fantazie.

Mosty

Mezi moje nejoblíbenější disciplíny patří stavba mostu. Na první pohled se může tento úkol jevit nudně, ale věřte mi, že pokud se objeví i v české verzi LEGO Masters, určitě se budete bavit. Postavené mosty musí být nejen hezké na pohled, ale hlavně funkční, protože jsou na závěr podrobovány zátěžovému testu a zvítězí ten tým, jehož most unese největší hmotnost.

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé pondělí přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Zemětřesení

Postavit krásnou budovu z LEGO kostek s určenou minimální výškou? To není moc velká výzva. Když od ní ale vyžadujete vysokou odolnost vůči zemětřesení, to už je těžší úkol. Naštěstí se z kostek dají vytvořit nejen estetické, ale i funkční stavby.

Stavba z jedné zavěšené kostky

Mezi mé další oblíbence patří úkol vyžadující opravdovou kreativitu a také technické smýšlení. Zadáním je postavit model, který je celý zavěšen na jediné kostce uchycené lankem ke stropu.

Z dalších úkolů, které se objevily v zahraničí odvysílaných dílech mohu zmínit například stavbu co nejvyšší věže, 3D obrazu, stavbu pod vodou, design a tvorbu dopravního prostředku ze Star Wars, nebo stavbu vozidla na dálkové ovládání, které se v areně utká se soupeři. Zadaných výzev již bylo tolik, že by to vydalo na několik článků. Já osobně doufám, že se alespoň některá z mých oblíbených v lokální verzi objeví a budu moci porovnat výkony Čechů a Slováků se zahraničními účastníky.

A jakou výzvu byste v česko-slovenské verzi show LEGO Masters viděli nejradši vy? 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
Pavel
před 1 rokem

Super článek, parádně napsaný a zajímavý. Díky a jen tak dál.

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama