Zaostřeno na LEGO Ideas #1: Je libo vlastní set nebo výhru za desetitisíce? | Matyho kostky

Zaostřeno na LEGO Ideas #1: Je libo vlastní set nebo výhru za desetitisíce?

Rád bych se věnoval ve své třídílné sérii článků této platformě, která ze mě víceméně udělala AFOLa a která mě do dnes přitahuje. U klasického českého přísloví „víc hlav víc ví“ je určitě na místě pochybovat o jeho univerzálnosti, v případě Ideas to ovšem platí na 100% a díky tomu nám LEGO nabízí už přes 10 let tuto úžasně pestrou produktovou řadu. Ve Vlastimilově článku bylo rozebráno, jakým způsobem můžete svůj nápad dostat do obchodů, ale já vám nyní odhalím ještě jeden způsob, jak toho dosáhnout. Pokud patříte mezi ty skromnější, třeba se spokojíte i s 15 vybranými sety a výletem do Billundu jako BrickAbe, který se svým výtvorem z úvodu článku vyhrál na konci minulého roku výzvu k příležitosti 15. narozenin LEGO Ideas.

Možnosti LEGO Ideas

Kromě hlasování pro jednotlivé fanouškovské návrhy případně přidávání svých vlastních se můžete na ideas.lego.com/ účastnit také aktivit a výzev. Aktivity byly představeny v květnu 2019 a v současnosti nabízí všem těm, kteří mají rádi volné stavění, přibližně jednou za dva týdny téma, na němž mohou ukázat svou kreativitu a posléze se podělit o svůj výtvor. Ten může být postaven z reálných kostek a vyfocen, postačí však i výtvor ze Studia. Zároveň jsou tyto aktivity samotným týmem okolo Ideas označovány jako rozcvička pro tematické výzvy, které se pojí s opravdu zajímavými odměnami.

Soutěže (v anglickém originále Contests) byly na Ideas nebo Rebrick (sociální síť pro sdílení LEGO výtvorů a pro různé soutěže, aktivní 2012-2018) do října 2022, kdy byly přejmenovány na výzvy (v originále Challenges). A jsou to právě výzvy, které představují v úvodu zmiňovanou druhou možnost, jak se stát autorem oficiálního LEGO setu. Doposud bylo vydáno 6 GWP (dárky k nákupu na LEGO.com), které mají právě tento původ. Prvním byl v roce 2019 set 40335 Space Rocket Ride a v uplynulém roce se stal v pořadí šestým Ideas GWP set 40595 Pocta Galileu Galileovi

I mezi stavebnicemi s klasickým označením 213xx však najdeme sety, které se zrodily z výzev, a jsou to 21329 Fender Stratocaster, 21337 Stolní Fotbal a 21346 Rodinný strom.

V dubnu tohoto roku očekáváme další takový set, kterým by měl být 21348 Dungeons & Dragons, s 3 745 dílky to bude po 21330 Sám Doma druhý největší set v této produktové řadě, poněkud míň nadšený jsem z předpokládané rekordní ceny, která bude okolo 9 000 Kč.

Vyhrajte nový Polaroid

Jak fungují výzvy, si můžeme názorně ukázat na té momentálně probíhající – „Picture perfect memories“ (vzhledem k tomu, že své výtvory můžete nahrávat do 8. února vám vřele doporučuji se zúčastnit), ve které můžete vyhrát pět setů z LEGO Ideas včetně 21345 Fotoaparát Polaroid OneStep SX-70. Aby toho nebylo málo, vyhrajete i skutečný Polaroid Now Gen 2. Sečteno a podtrženo, vítěz si odnese ceny v hodnotě něco přes 20000 Kč.

Výzva se skládá ze tří (pozor, někdy čtyř) navazujících kroků, v první fázi máme měsíc na tvoření a nahrání návrhu, ve druhé fázi následuje posouzení experty z LEGO Group a jako poslední část je vyhlášení vítězů (v případě této konkrétní soutěže budou vybrány i další dva výtvory, jejichž autoři obdrží po dvou Ideas setech). Onen čtvrtý krok, který bývá zařazen jako předposlední, je hlasování fanoušků a najdeme ho u všech výzev, které vedou k vydání oficiálního LEGO setu.

Pokud stále váháte, zda se výzev (nebo i aktivit) účastnit a potřebujete extra motivaci, právě díky soutěži „Music to our Ears“ se mohou naši východní bratři (tedy Slováci) pyšnit tím, že na rozdíl od nás již mají autora z řad fanoušků, konkrétně je jím Tomáš Letenay, který stojí za 21329 Fender Stratocaster.

V mém dalším článku o této platformě se můžete těšit na pohled do blízké budoucnosti a v tom závěrečném se podíváme na z mého pohledu 10 nejzajímavějších stavebnic z Lego Ideas.

Matěj Grapa

Při volbě povolání výrazněn ovlivněn jeho oblíbeným dílem Krtečka (Krtek chemikem). Ve volném čase pak kromě stavění a sbírání LEGO jezdí na silničním kole, hraje badminton a pravidelně se schází s přáteli u hraní deskových her. K týmu Matyho kostek se přidal v roce 2024.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama