V nedávném článku jsem popisoval, jak se LEGO Group neúnavně snaží učinit výrobu naší oblíbené stavebnice ekologičtější, například změnou materiálu z ABS na rPET, nebo instalací solárních panelů na své výrobní závody. Dnes se zaměřím právě na místa, kde se kostky vyráběly, nebo dosud vyrábí, balí a distribuují do celého světa.
Jak už dozajista víte, LEGO vzniklo v dánském městečku Billund, kde se doposud nachází, kromě sídla firmy, také hlavní a největší továrna na kostky. Z malého domku, kde vznikaly první dřevěné hračky se výroba zvětšila až na přibližně 20 miliard dílků, které zde každoročně vyprodukují. První stroj na plastové výlisky začal v Billundu pracovat v roce 1947. Od té doby společnost postavila celkem 5 výrobních budov, každou větší než byla ta předchozí.
Skvělé finanční výsledky umožnily společnosti realizaci velkých investic. Nejprve došlo v roce 1980 ke stavbě nové výrobní haly poblíž švýcarského města Baar. Tato lokace nebyla pro LEGO Group nová, první továrna na klasické systemové díly zde byla otevřena již v roce 1974 a stala se tak první LEGO továrnou mimo Dánské království. Továrna v Baaru byla uzavřena v roce 2004. Podobný osud měla také nedaleká továrna na kostky DUPLO poblíž města Neuhof, s jejíž stavbou bylo započato v roce 1981. K jejímu uzavření došlo v červnu 2001.
V roce 1985 se výroba rozšířila až do daleké Jižní Koreje, do města Kunpo, přibližně 25 kilometrů od Soulu. Továrna rozkládající se na 3 700 m2 byla z dnešního hlediska trpaslíkem. LEGO se jejím otevřením snažilo podchytit lokální trh, na kterém tou dobou již vzrůstala popularita místní značky COKO vyrábějící kopii LEGO kostek. V prvních letech Korejci dokonce považovali LEGO za společnost kopírující jejich domácí výrobek. Nakonec však kvalita originálních kostek z Dánska převážila a o 11 let později byla v Icheonu otevřena nová a mnohem rozsáhlejší továrna okupující plochu 17 500 m2. Přesně po 20 letech od doby, kdy výrobu v Jižní Koreji opustila první kostka, byla i tato továrna uzavřena a produkce se přesunula do Evropy.
Pouze 1 rok od otevření první jihokorejské továrny se spustila výroba v brazilském Manausu. Cílem bylo opět dobýt trhy v Jižní Americe a zastavit rostoucí konkurenci místních značek. Ve vlhkém podnebí bylo poměrně složité udržet kvalitu výroby, a proto bylo potřeba instalovat do haly speciální klimatizaci. Továrna obsahovala balící linky a několik lisovacích strojů. Zaměstnávala přibližně 60 lidí. Kvůli zpomalující brazilské ekonomice a politické nejistotě byla výroba roku 1998 ukončena a aktivity přemístěny do USA.
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.
Na přelomu tisíciletí byla spuštěna výroba v České republice, konkrétně v Kladně. Kromě lisování nových dílků a finálního balení se nedaleko Prahy odehrává i něco speciálního. Místní zaměstnanci mají totiž za úkol stavět obří modely určené do LEGOLANDů, obchodů a k další propagaci. V prvních letech letech byla továrna provozována přímo LEGO Group, později však byla výroba outsourcována společnosti Flextronics. Po mnoha problémech ji ale mateřská společnost opět vzala v roce 2008 vzala pod svá křídla. V letech 2012 a 2015 se továrna dočkala rozšíření na současných 140 000 m2 a kromě uvedených funkcí obsahuje také obrovský sklad, který je schopen pojmout až 360 000 krabic.
Takto o opětovném převzetí výroby v Kladně informovala ČT24.
Flextronicsu byl zpočátku svěřen také provoz dvou továren v Maďarsku zaměřených zejména na řadu DUPLO. V roce 2006 otevřely své brány areály v Sárváru a Nyíregyháze. I osud byl stejný jako u nás – jen o dva roky později ukončilo LEGO s Flextronics vztahy a na výrobu začalo dohlížet samo. V roce 2012 začala v druhém jmenovaném městě velká přestavba a po dvou letech byla znovu zahájena výroba v továrně, která je označována za nejzelenější v Maďarsku. Roku 2015 byly ohlášeny další plány na rozšíření z 120 000 m2 na celkových 290 000 m2. V současnosti je v této továrně v provozu okolo 750 lisovacích strojů, balící linky a také sklad na půl milionu krabic!
I v mexickém Juarezu stála za výrobou kostek mezi lety 2006 a 2009 společnost Flextronics. A jak už asi tušíte, ani tady to nedopadlo dobře. LEGO Group v roce 2009 výrobu přesunula do nové továrny v Monterrey. Ta měla pokrýt přibližně 40 % poptávky na obou amerických kontinentech, zbytek kostek se dovážel z Evropy. Již během dvou let bylo potřeba plochu rozšířit a přidat skladovací kapacity. V roce 2014 bylo v provozu 768 lisovacích stanic. Továrna v současné době prochází dalším rozšířením a již na konci letošního roku by měla zaměstnávat až 6 500 lidí. Za 3 roky doplní výrobu v Monterrey zbrusu nová továrna ve Virginii v USA, do které LEGO Group investovala až 1 miliardu dolarů a jejíž výstavba započne už tento podzim.
A takhle to vypadá přímo ve výrobě. Toto jsou konkrétně záběry z továrny v Kladně.
Od podzimu 2015 je v provozu továrna v čínském Jiaxing. Již v roce 2017 bylo toto zařízení schopno pokrýt 70–80 % asijského trhu. S tím by měla brzy pomoci i plánovaná továrna nedaleko Ho Či Minova města ve Vietnamu, která se začne budovat v druhé polovině letošního roku. Výroba by měla být zahájena v roce 2024. Práci zde nalezne až 4 000 lidí a půjde o první 100% uhlíkově neutrální výrobní kapacitu v rámci celé LEGO Group.
Všechny v současné době fungující i budoucí továrny jsou postaveny, případně modernizovány, na základě jednotného systému. Pracují tedy se stejnými stroji a jsou shodně koncipovány tak, aby byla jejich údržba co nejefektivnější a byla zaručena kvalita napříč všemi továrnami.
Všechny v současné době fungující i budoucí továrny jsou postaveny, případně modernizovány, na základě jednotného systému. Pracují tedy se stejnými stroji a jsou shodně koncipovány tak, aby byla jejich údržba co nejefektivnější a byla zaručena kvalita napříč všemi továrnami.
Všimli jste si někdy, že je na krabicích uvedeno za „Vyrobeno v …“ hned několik různých zemí? Některé kostky putují přes celý svět, než se dočkají finálního zabalení a cesty na pulty obchodů. To jde trochu proti ekologickému smýšlení celé značky, ale věřím, že se touto problematikou v LEGO Group zabývá mnoho chytrých hlav.
Vlastimil Novák
Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou.