V listopadu loňského roku jsem publikoval článek o historii a vývoji celosvětového tržiště LEGO setů a kostek s názvem Bricklink. Při jeho psaní mě hned napadlo, že zmínku by si určitě zasloužila i další velmi užitečná stránka pro všechny stavitele – Rebrickable. Právě tu si v tomto příspěvku blíže představíme.
Historie Rebrickable rozhodně není tak bohatá a zajímavá, jako ta Bricklinku, ale i tak stojí alespoň za zmínku. Web založil Nathan Thom roku 2011 v australském Brisbane. Tenhle sympatický chlapík dodnes stojí v nejvyšším vedení a má na starosti programování nových funkcionalit a fungování serverů, na kterých stránka běží. Vznik Rebrickable byl vlastně jen logickým vyústěním jeho lásky k LEGO stavebnicím, databázím a programování. Na chodu celého projektu se aktuálně pravidelně podílí přibližně 16 lidí.
A o čem vlastně Rebrickable je? Web má několik základních funkcí. Funguje jako vyhledávač a databáze stavebnic, dílků, minifigurek i návodů, obsahuje také recenze stavebnic, diskusní fórum či možnost evidovat si vlastní sbírku. To není nic neobvyklého, podobných stránek najdeme určitě více. Hlavní hvězdou jsou MOCy a alternativní návody na stavby z vašich setů a kostek. Troufám si tvrdit, že obsáhlejší katalog jinde na internetu nenajdete.
Orientace na stránce může být pro někoho poněkud komplikovaná, v principu ale funguje velice jednoduše. Stačí si založit účet a nakrmit ho informacemi o tom, jaké sety nebo volné kostky vlastníte. Pokud máte již svou sbírku katalogizovanou třeba na Bricksetu, nemusíte vše dělat ručně, data se dají naštěstí synchronizovat. Pak už stačí jen vybrat, jestli chcete stavět z kostek z jedné konkrétní stavebnice, několika setů, nebo třeba celé sbírky. Rebrickable bude chvíli přemýšlet a pak vám vydá seznam všech dostupných modelů, které můžete postavit, pěkně seřazený podle toho, kolik procent z potřebných dílků máte. Ty chybějící vám vypíše. Některé modely jsou zdarma, za jiné je třeba platit. Ceny se pohybují v jednotkách až desítkách euro/dolarů a platí se přes Paypal, nebo přímo platební kartou. Návody pak bývají obvykle ve formě PDF souboru a kvalitou se často blíží těm originálním. Pokud máte talent, samozřejmě vám nic nebrání své návrhy naopak nabízet a přivydělat si.
Osobně nejsem nijak zvlášť nadaný stavidel MOCů, považuji se spíše za sběratele. Volných kostek nemám mnoho, vlastním ale několik setů (třeba 10270 Fiat 500, 10220 Volkswagen T1 Camper Van, nebo 42009 Mobilní jeřáb MK II), které jsem ochoten z výstavky vyjmout a přetvořit v něco nového. Za pár korun si, díky Rebrickable a šikovným návrhářům z celého světa, můžu postavit zcela nový model a musím uznat, že některé alternativní stavby by se nemusely stydět ani za oficiální vydání pod hlavičkou LEGO. Když zrovna nejsou finance na nějakou větší novinku, rád zabrouzdám katalogem a vyberu si model, který mou touhu po stavění zase na chvíli zkrotí. Mnou postavené alternativní modely z uvedených setů vidíte v galerii níže.
Používáte Rebrickable? Podělte se o své zkušenosti v komentářích.
Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿
Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.
Vlastimil Novák
Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou.