Příběh BrickLinku: Od dobrého nápadu k největšímu online LEGO tržišti na světě | Matyho kostky

Příběh BrickLinku: Od dobrého nápadu k největšímu online LEGO tržišti na světě

našich článcích i ve facebookové skupině často odkazujeme na BrickLink, kde seženete opravdu téměř vše, co se LEGO stavebnic týká. Pavel k němu dokonce sepsal rozsáhlý dvoudílný návod (1. díl, 2. díl). Doposud jsme se ale nevěnovali historii a vývoji této platformy, kterou denně využívají statisíce LEGO fanoušků po celém světě. Dnešním článkem tuto mezeru zaplním.

Pokud se máme věnovat samotnému BrickLinku, nelze nezmínit jejího zakladatele, Čecha Daniela Ježka. Na jeho životní cestě je totiž vývoj BrickLinku přímo závislý. Dan se narodil v Praze dne 25. června 1977 velmi vzdělaným rodičům. Jeho otec, Jaromír Ježek byl geniálním matematikem přednášejícím na mnoha světových univerzitách. Matka, Eliška Ježková, vystudovala právo. Díky tomu, že komunistický režim dovoloval rodině výjezdy do západních států (Německo, Kanada, USA), mohli její členové přičichnout k vymoženostem, které v tu dobu v Československu nebyly k dostání. V Danielových 3 letech mu otec z cest přivezl první LEGO stavebnici. Od 9 let si začal hrát s počítačem a učit se programovat.

Daniel se svým otcem Jaroslavem u prvních domácích počítačů.

Po pádu režimu v roce 1989 dostal otec nabídku vyučovat na University of Hawaii, kterou přijal. Rodina se tak na Vánoce následujícího roku přestěhovala na ostrov Oahu. Přímořské prostředí pomohlo zlepšit Danův zdravotní stav, v prašném prostředí Prahy býval často nemocný, a i přesto, že se jeho otec rozhodl vrátit do nově vzniklé České republiky, s matkou zůstal na Havaji. Protože matka nemohla v cizině vykonávat své povolání právničky, musela se živit různými brigádami. Se synem prožívali těžké období plné stěhování a obav o přežití. Daniel přesto dokončil střední školu a poté i obor počítačová věda na stejné univerzitě, kde přednášel jeho otec. Roku 2002 se oficiálně stal občanem USA, ale své české občanství si nadále ponechal.

S matkou Eliškou na Havaji.

Již o dva roky dříve, konkrétně 19. června 2000, ale spustil web s názvem BrickBay, který vytvořil s myšlenkou katalogizovat svou LEGO sbírku a některé sety přes internet prodat. „Bay“ ze jména webu muselo později zmizet, nelíbilo se totiž obří prodejní platformě eBay. A tak vznikl BrickLink. Obchodu si brzy všimli další fanoušci plastových kostek a na základě jejich požadavků se Dan pustil do práce na celosvětovém tržišti. Postupem času rozšiřoval možnosti platformy a umožnil vstup dalším uživatelům a prodejcům. Dá se říci, že díky pravidlům BrickLinku vytvořil první AFOLy. Registrovat se totiž mohly jen osoby starší 18 let a každý musel svou totožnost prokázat. V té době Dan stanovil 3% poplatek z každé transakce, který putuje přímo BrickLinku. V této výši je dodnes. V prvním celém roce fungování platformy na ní proběhly obchody ve výši téměř 900 000 dolarů.

Až do roku 2010 byl Dan jediným autorem celého BrickLinku. V září tohoto roku Daniel tragicky zemřel. Správu webu na krátký čas převzala rodina, ale protože žádný z jejích členů neměl v této oblasti zkušenosti, obrátili se na Erica Smitha, který do té doby zajišťoval hosting BrickLinku. Jak platforma raketově rostla, její údržba se stala příliš náročnou. Aby bylo možné financovat další provoz a rozvoj, rozhodla se Eliška Ježková, matka zakladatele a v tu dobu i ředitelka BrickLinku, v roce 2013 pro její prodej firmě NXMH z Hong Kongu. Roku 2019 pak platformu přijala pod svá křídla samotná LEGO Group a dnes sídlí ve městě Irvine v Kalifornii. Navzdory obavám komunity, LEGO (prozatím) platformu nijak výrazně nezměnilo a ta funguje tak, jak si Daniel Ježek vždy přál. Danielova matka Eliška a bývalý manažer Larry Hawthorne jsou stále v komunitě AFOlů aktivní a jako ambasadoři BrickLinku stále objíždějí LEGO výstavy a akce po celém světě, kde se setkávají s fanoušky.

Kromě prodejní části nabízí BrickLink také katalog všech setů a dílků, diskusní fóra, různé soutěže, LEGO Designers Program a v neposlední řadě i software Stud.io, který umožnuje stavbu z neomezeného množství LEGO kostek na obrazovce počítače. O dvou posledních ale zase někdy příště.

Prodáváte, nebo nakupujete na BrickLinku? Podělte se o své zkušenosti s dalšími čtenáři.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Více o autorech blogu i o tom, kdo je Maty, zjistíš zde.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama