LEGO kostky ve vesmíru – jak se dostaly na Mars, Jupiter nebo ISS? | Matyho kostky

LEGO kostky ve vesmíru – jak se dostaly na Mars, Jupiter nebo ISS?

Loni v dubnu vzbudilo velké nadšení LEGO fanoušků vydání nové stavebnice modelu raketoplánu Discovery, která obsahuje solidních 2 354 dílků. Designéři stavebnice při návrhu modelu spolupracovali s NASA, aby byl výsledný model co možná nejvěrnější. Věděli jste ale, že LEGO Group spolupracuje s NASA dlouhodobě už od 90. let? A že se v rámci této spolupráce kostky LEGO dostaly do míst, kam člověk doposud nevstoupil a asi ještě hodně dlouho nevstoupí?

LEGO kostky první hračkou na Marsu

V roce 2002 vyhlásila NASA ve spolupráci s LEGO Group soutěž pro děti o pojmenování dvou roverů, které budou vypuštěny o rok později na cestu na Mars. Soutěž vyhrála devítiletá Sofi Collis s návrhy „Spirit“ a „Opportunity“. Vozítka o rok později skutečně dostala tato jména a byla z mysu Canaveral úspěšně vypuštěna na cestu k Rudé planetě. Každé z nich však mělo na palubě něco dosud na Marsu neviděného – kostky LEGO. Vedle soutěže o pojmenování roverů totiž na internetu probíhala také výzva „Pošli své jméno na Mars“, v rámci níž jste se mohli jednoduše zaregistrovat na stránkách NASA a poté si vytisknout certifikát o tom, že vaše jméno bylo na Marsu. Takto byly sesbírány celkem 4 miliony jmen, která byla uložena na dvě mini DVD, která byla po stranách ozdobena kostkami LEGO a upevněna na tělo roverů Spirit a Opportunity. Přesně 4. ledna 2004 tak na Marsu společně s roverem Spirit přistály také tři speciální LEGO kostky vyrobené z hliníku (rover Opportunity přistál až 25. ledna). Spirit se zemí přestal komunikovat v březnu 2010, zatímco Opportunity Mars zkoumal až do srpna 2018.

Disk s hliníkovými kostkami LEGO před cestou na Mars.

Z této spolupráce také na základě plánů a instrukcí od NASA a Caltechu také vznikla stavebnice 7471: Mars Exploration Rover, která byla vydána v roce 2003 v rámci řady LEGO Discovery.

Set 7471: Mars Exploration Rover.

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé pondělí přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

30 LEGO stavebnic na palubě ISS

Když v roce 2011 vyrážel raketoplán Endeavour na misi STS-134, jednalo se o jeho vůbec poslední start. Symbolicky právě tato mise měla za cíl dokončení stavby Mezinárodní vesmírné stanice. Kromě potřebných součástek a technologií ale Endeavour na ISS vezl ještě jednu důležitou zásilku – 30 stavebnic LEGO!

Tento netradiční balík byl na Mezinárodní vesmírnou stanici vyslán na základě spolupráce mezi LEGO a NASA na programu LEGO Bricks in Space, jehož cílem je vzdělávání dětí ve vědě, technologiích, strojním inženýrství a matematice (STEM). Některé ze stavebnic byly sestaveny speciálně pro tuto misi, zatímco ostatní byly běžně dostupné sety z vesmírné kolekce LEGO City z roku 2010. Stavba každého z modelů, mezi nimiž byla i samotná ISS, byla pomocí videa přenášena na zem do amerických škol a astronauté na modelech prováděli různé experimenty nebo například „závodili“ s dětmi, kdo postaví danou stavebnici rychleji.

Jelikož jsou kostky LEGO na palubě ISS potenciálním rizikem, nestavěli astronauti modely kostku po kostce, nýbrž jen dávali dohromady již představěné a slepené části. To vše muselo rovněž probíhat ve speciální komoře a sestavené modely mohly v otevřeném prostoru strávit pouze dvě hodiny a pak musely být zase bezpečně uloženy do patřičných boxů.

Postavit LEGO ISS na palubě skutečné ISS se jen tak někomu nepoštěstí. 🙂
Speciální komora, ve které bylo z bezpečnostních důvodů nutné LEGO stavět.

Minifigurky na cestě k Jupiteru

Nedlouho poté, co raketoplán Endeavour přistál po své poslední misi zpět na Zemi, se na mysu Canaveral připravoval další start, tentokrát však mnohem mnohem dál a na palubě opět nesmělo chybět LEGO! Řeč je o raketě Atlas V, která měla do vesmíru vynést sondu Juno. Cíl: Jupiter. Posádka: 3 LEGO minifigurky znázorňující římského boha nebes a hromu Jupitera, jeho manželku Juno a astronoma Galilea Galileiho. Podobně jako LEGO kostky na Marsu se i tyto figurky od těch pozemských plastových značně liší. Aby přežily pobyt v nehostinném vesmíru jsou vyrobeny ze speciálního hliníku, který se používá při výrobě vesmírných plavidel. Minifigurka Jupitera drží blesk, Juno drží lupu jako symbol hledání pravdy a Galileovi náleží dalekohled.

Sonda Juno dorazila k Jupiteru v roce 2016 a bude jej obíhat až do roku 2025, poté oběžnou dráhu opustí a provede sebedestrukci v atmosféře Jupiteru.

Posádka sondy Juno – 3 minifigurky LEGO.

pavel tazbirek

Zakladatel tohoto blogu a strýc Matyho, po kterém web pojmenoval. Krom samotného stavění jej nejvíce baví objevovat historii společnosti LEGO a nové, netradiční a kreativní způsoby využití LEGO kostek. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama