Kopie kostek LEGO za železnou oponou | Matyho kostky

Kopie kostek LEGO za železnou oponou

Originální „západní“ LEGO se v Československu začalo objevovat již začátkem 80. let minulého století, většinou však jen v rodinách, kterým se podařilo vycestovat do demokratických zemí, nebo jejichž člen měl vyšší postavení v rámci tehdejšího režimu. Později bylo dostupné v omezeném množství v síti prodejen Tuzex a výjimečně i mimo ni. S blížícím se revolučním rokem 1989 se pak dalo celkem snadno sehnat nejen za bony, ale i v běžné prodejní síti.

Než si všichni mohli pořídit originál, na trh vstoupilo několik více, či méně, povedených napodobenin LEGO kostek, které bylo možné pořídit buď přímo na domácím trhu, nebo při cestách do spřátelených zemí. Při hledání podkladů pro tento článek se mi podařilo dohledat celkem 5 značek, ale s vysokou pravděpodobností jich bylo mnohem více. Předpokládám totiž, že se výroba licencovala do mnoha států Sovětského svazu a zemí pod jeho vlivem.

Naše putování zahájíme na domácí půdě, tedy v tehdejším Československu. Princip skládání kostek na sebe pomocí výstupků nebyl ničím neznámým, a tak již v 50. letech 20. století přišla firma Plastimat z Jablonce nad Nisou s tzv. cihličkovou stavebnicí. Na tuhle stavebnici jsem narazil na fóru Kostky.org, kde jsem si vypůjčil i její fotografie. Zajímavostí je, že tato hračka přišla na trh dříve, než si LEGO vůbec patentovalo svou typickou 2×4 kostku a systém do sebe zapadajících studů a trubiček. Oproti LEGO kostkám byla tato stavebnice nepřesná a dílky mezi sebou neměly to správné tření, které dodnes oceňujeme právě na dánském „originálu“. Základní dílek od Plastimatu vypadá na první pohled jako plate 1×2, ale rozměrově je větší než LEGO kostka 2×4. Dostupná byla ještě poloviční kostka a také šikmina, komín, okna a dveře. Střechy byly z kartonu.

I přesto, že přišla na trh až v roce 1991, tedy v době, kdy železná opona padla, musím na tomto místě zmínit i legendární stavebnici Cheva. Tento výrobek zažíval svůj vrchol hlavně v první polovině 90. let 20. století. Cheva dílky jsou větší než ty s logem LEGO a nelze je tedy zaměňovat. Ačkoliv LEGO postupně náš trh ovládlo, Cheva se u nás, konkrétně v Blansku, stále vyrábí a pod jejími křídly vzniklo celkem 65 tematických řad stavebnic. Nespornou výhodou tohoto produktu je nižší pořizovací cena oproti stavebnicím z Dánského království.

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Hned dva zástupce v dnešním výčtu má Německá demokratická republika (NDR), nebo chcete-li Východní Německo. Prvním z nich je značka PEBE (někdy psáno PeBe), kterou založil v roce 1955 Paul Bernhardt. Stavebnice nabízela velmi kvalitní plastové výlisky, kompatibilní s LEGO kostkami, a jasné barvy. Po 10 letech od zahájení výroby byl design dílků vylepšen pro ještě silnější spojení. PEBE nabízelo všechny dílky potřebné pro stavbu domků, tzn. nejen zdi, ale i okenní rámy a dveře. V roce 1969 PEBE představilo architektonickou řadu v měřítku 1:100, navazující na, v té době končící, LEGO Modulex. Celkově se však značka ani její výrobky dalšího rozvoje nedočkaly a po spojení rozděleného Německa zanikla.

Druhým zástupcem NDR je firma FORMO. Tu založil Werner Wind 1. července 1958. Ještě o rok dříve si ale na své jméno zaregistroval systém stavebních bloků a další patenty přidával i v letech následujících. Původní název stavebnice zněl Plasteck. Již v roce 1970 v prodejích FORMO překonalo svého východoněmeckého rivala, značku PEBE. S konkurenčním stavebním systémem nebylo FORMO kompatibilní, nabízelo ale podobný rozsah kostek, a navíc některé speciální díly na střechy budov. Výroba pokračovala až do roku 1990. V novém tisíciletí pak byla na chvíli obnovena, ale roku 2011 došlo k jejímu definitivnímu ukončení a byly zbořeny i výrobní haly.

Posledním výrobkem, zasluhujícím zmínku, je sovětská stavebnice Strojitel. K té se mi bohužel, kromě několika obrázků z českých bazarů, nepodařilo najít detailnější informace. Z dostupných fotografií usuzuji, že Strojitel nabízel jak dílky shodné se standardními LEGO kostkami, tak i větší dílce ve stylu DUPLO a byl s LEGO stavebnicemi kompatibilní.

Kdy poprvé jste zaznamenali LEGO na našem trhu, případně máte zkušenosti s jeho napodobeninami z dřívější doby? Dejte nám vědět do komentářů.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radim
Radim
před 20 dny

Dobrý den, jen malé upřesnění. Originální Lego jsme měli k dispozici v mateřské školce v Brně – Komíně na přelomu 70. a 80. let. Věřím tomu, že bylo i v jiných školkách. Pamatuji si, jak jsem byl otřesen, že některé děti dílky kradly. Jo a ta Cheva nepřišla na trh až v devadesátkách, pamatuji si ji jako dítě v druhé polovině 80. let. Jo a děkuji, že jste si vzpomněl na ty východoněmecké stavebnice. jako dítě, jsem některé měl a v lecčems předčily i Lego.

Naposledy upraveno před 20 dny Radim

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama