Mercedes-AMG F1 W14 E Performance Pull-Back: Dlouhý název, krátká jízda | Matyho kostky

Mercedes-AMG F1 W14 E Performance Pull-Back: Dlouhý název, krátká jízda

LEGO se v letošním roce zaměřilo na auta a závodění s nimi. Obzvlášť v kurzu jsou formule a další hyper sportovní vozy. Jedna z nich se dokonce dočkala měřítka 1:8 a zařadí se tak mezi takové legendy jako Bugatti Chiron, Lamborghini Sián FKP 37 nebo Ferrari Daytona SP3. I na tuhle karbonovou krásku se brzy detailně podíváme, dnes je ale na řadě její menší sourozenec s přídomkem „pull-back“. Čeká vás recenze set 42165 Mercedes-AMG F1 W14 E Performance Pull-Back.

42165 v porovnání s větším sourozencem 42171.

W14 je vozem pro seriál závodů Formule 1. Tým Mercedes-AMG Petronas s ním absolvoval sezónu 2023. Pilot Lewis Hamilton s touto formulí vybojoval v celkovém pořadí 3. místo. Stáj pak skončila v poháru konstruktérů druhá v pořadí. Reálná předloha má na délku přes 5 metrů, šířku 2 metry a na výšku téměř 1 metr. Stroj váží 789 kilogramů. V aktuální sezóně byla W14 nahrazena novou verzí s pořadovým číslem 15.

Svou LEGO verzi formule od Mercedesu určenou stavitelům starším 7 let, dostanete v nenápadné krabičce v převažujících tmavých barvách. Uvnitř balení našly své místo 4 očíslované plastové pytlíky s potřebnými díly, 1 sáček bez označení, jehož obsahem je natahovací mechanismus a flexibilní osy, 4 volně uložené pneumatiky, návod a štítek se samolepkami.

Popisovat průběh stavby bylo asi zbytečné. Kdo měl v ruce alespoň maličkatou stavebnici řady Technic, nebude překvapen. Během spojování kostek jsem nenarazil na žádnou obtíž a k dokončení formule mi stačilo přibližně 40 minut pohodového stavění. Čas stavby by mohl být ještě mnohem kratší, kdybych si během nej neprošel doslova samolepkovým peklem. Jestli jsem správně počítal, návod vás k umístění samolepky vyzve celkem 35krát. V drtivé většině případu je potřeba polepit zaoblený díl, a ještě k tomu dodržet symetrii. Závodní vůz je samozřejmě osově symetrický a pokud chcete mít pěkný výsledek, je potřeba mít s polepováním nějaké zkušenosti. Nic pro nešikovné či roztřesené ruce. Je fakt, že díky polepům působí formule realističtěji, ale na rozdíl od jiných setů, zde samolepky nezastávají roli tvůrce finálního tvaru. Slouží jen jako dekorace. Když pominu skutečnost, že mám na lepení levé ruce, štve mě ještě jedna věc. Kulaté samolepky, určené na disky kol, nebyly správně vystředěné a pro jejich přesné umístění je vlastně potřeba je nalepit křivě.

Standardní stavební proces protínají některé moc pěkně vyřešené detaily. Pochválit musím hlavně využití flexibilní tyček. Díky nim se autorům podařilo ještě více zvýraznit elegantní tvary karbonové karoserie. Tyrkysové tyčky tvoří linii táhnoucí se od předních kol dozadu. Černá má pak funkci tzv. halo, tedy oblouku před řidičem, který ho má ochránit v případě nehody.

Návrhářům setu se podařilo zachovat správné tvary vozu, a ještě do něj vložit natahovací pohon. Moje zkušenost s tímto motorem je nulová, nikdy předtím jsem jej v žádné stavebnici neměl. I proto jsem byl velmi napnutý, jak moc jeho přítomnost změní celkový dojem ze stavebnice. Abych byl upřímný, má očekávání zůstala nenaplněna. Formule ujede na linoleu na jedno natažení nadoraz cca 3,5 m. Víc než ujetá vzdálenost, která je na hraně toho, co považuji za akceptovatelné, mě mrzí mizerná akcelerace a celková rychlost. Formuli si spojuji s rychlostí, a tak nějak jsem čekal, že mi vystřelí z ruky. To se nestalo. Pro jistotu zmíním, že přední kola nezatáčejí a jsou stejně velká jako ta zadní. Jak jsem se přesvědčil u McLarenu MP4/4, pro pravověrné fandy Formule 1, je to velký problém.

Stavebnice se skládá z 240 dílků a vůz měří přes 24 cm na délku, 10 cm na šířku a 6 cm na výšku.

Z 421652 Mercedes-AMG F1 W14 E Performance Pull-Back mám rozpačité dojmy. Na jednu stranu vypadá samotný stroj perfektně. Tím myslím tvary tvořené LEGO díly. Velké množství samolepek je pro mě ale problém. Nemám je rád, ale bez nich by běžný stavitel asi ani nepoznal, do jaké stáje formule patří. No a pak ten natahovací motor z felicie. I když se opravdu snažím vžít do role dětského stavitele, myslím že by mě dojezd a rychlost stejně neuspokojili. Stavebnice podle mě není dost zajímavá na vystavení, ani dostatečně dobrá pro hraní, prostě někde mezi. Na závěr ještě drobná poznámka: na webu je model označován celým názvem „Mercedes-AMG F1 W14 E Performance Pull-Back“, ale na poslední stránce manuálu, kde je srovnání s větší verzí je z názvu vynecháno „E Performance“. Pravděpodobně, aby se modely mezi sebou nepletly.

42165
Mercedes-AMG F1 W14 E Performance Pull-Back
💰  Doporučená cena: 629 Kč
🧱  240 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 3. 2024

0 %

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama