Řada LEGO Super Mario byla uvedena na trh v roce 2020 jako jedno z témat kombinujících digitální technologie (rozuměj chytrý telefon) s klasickými plastovými kostkami. Jejím středobodem je interaktivní postavička Maria se čtečkou čárových kódů na kostkách, díky které můžete prožívat Mariova dobrodružství i mimo legendární videohry. Kromě těchto hracích setů vydává LEGO vždy jednu stavebnici ročně cílenou na dospěláky a my se nyní podíváme na tu nejmenší z nich, set 71426 – Piraňová rostlina z roku 2023.
Stavba modelu
V krabici se skrývá celkem 6 očíslovaných plastových sáčků s kostkami, návod a žádné samolepky – hurá! Kostek je v pytlících vesměs pomálu a třeba pytlík číslo 3 vypadá tak, že v něm něco chybí, protože je dost velký a téměř prázdný. Ekologičnost balení této stavebnice evidentně nebyla na programu dne. 🙂
Než se pustíme do stavby, čeká na nás v návodu krátký úvod představující historii masožravky a pozadí její transformace do LEGO-podoby. Vlastní stavba začíná odspodu trubkou, respektive jejím vnitřkem obaleným kostkami s čudlíky do všech stran.
S kostkami druhého pytlíku obalíme jádro trubky zaoblenými kostkami a můžeme se pustit do stavby rostlinky.
Pytlík s číslem 3 obsahuje dílky ke stavbě stonku. Překvapilo mě, že stonek není nijak spojen s trubkou, ale pouze zasunut do prstence pod hrdlem trubky. Tento prstenec je uložený na dvou kloubech umožňujících mírné naklápění stonku ze strany na stranu. Osamocený čudlík na stonku má funkci zarážky, která brání zapadnutí stonku na dno trubky.
Kostky čtvrtého pytlíku poslouží ke stavbě listů. Oba listy jsou úplně stejné a postavené technikou SNOT, kdy čudlíky kostek směřují do více stran, nejen nahoru. U listů se mi líbí jejich chytře poskládané světlejší středy a polohovatelnost – můžete je uprostřed ohnout a získat tak přirozenější vzhled.
S pátým pytlíkem se pomalu dostávám do finále. Začínáme stavět „zubatý květ“ a tato část je rozhodně věnovaná milovníkům Lega Technic. Tlama se zuby a rty je téměř kompletně poskládaná z osiček, spojek a nosníků.
Z posledního sáčku poskládáme dvě polokoule květu, nacvakneme květ na stonek a máme hotovo. Kulaté poloviny květu vypadají skoro jako klobouky muchomůrek a jsou k tlamě připevněné pomocí osiček prostrčených vystupujícími Technic kostkami.
Hotový model
Dokončený model je jedním slovem roztomilý. Ač na vás cení obrovské zuby, tak se do něj na první pohled zamilujete. Ty velké vyšpulené rty, sytě červený květ (nebo možná hlava) a šťavnatě zelený stonek s listy jsou dokonalé. Květinku si můžete i polohovat tak, aby vyjadřovala různé emoce – má otevírací tlamu, otočný květ, pohyblivé listy a podle polohy zasunutí do trubky jí můžete celou naklánět dopředu a dozadu, nebo ze strany na stranu. Polohovatelnost ale není úplně dokonalá, protože rozsah je celkem omezený a pro některé polohy jsou klouby příliš slabé (zejména ten mezi květem a stonkem).
Tato masožravka je velká zhruba jako menší pokojová květina, takže jí na poličce nepřehlédnete, ale zároveň nezabere moc místa. Kromě výše uvedené polohovatelnosti má ještě jednu skrytou funkci – do trubky, ze které vyrůstá, můžete hodit dvě přiložené mince. Ven je potom dostanete stisknutím tajného tlačítka na boku trubky, které otevře dvířka vespod.
Díly a jejich potenciál
Na první pohled mi tato stavebnice přišla jako ideální sada kostek pro stavbu dalších modelů – jedna dominantní barva, hodně kostek s čudlíky do stran, pár kloubů a spousta zaoblených kostek pro ladné tvary. Pravda je ovšem taková, že kromě hromady oblých a specializovaných kostek tu téměř chybí klasické kostky a větší destičky pro vytváření „hmoty“ modelu. A aby toho nebylo málo, ta převládající zelená barva není jen jedna, ale jsou tu rovnou dva odstíny. Kytka je z běžné zelené barvy a trubka je z trochu světlejší tzv. „bright green“.
Na obrázku níže můžete vidět všechny standardní kostky a destičky o velikosti minimálně 2×2 čudlíky. Klasických kostek je celkem 18 a destiček 19, což je z celkového počtu 540 dílů strašně málo.
Když už jsem zmínil zaoblené kostky, tak se musím vrátit k jedné, se kterou jsem se tu setkal úplně poprvé. Jedná se o oblou kostku o velikosti 1×4 moduly (čudlíky) a výšce 5 destiček (jedna celá a dvě třetiny výšky standardní kostky). Tato kostka je z jedné strany vykousnutá na výšku celé kostky a zespodu nemá vůbec žádné členění. Je to taková větší sestra zaoblené kostky o velikosti 1×3 moduly.
Nakonec tu máme ještě 10 kostek s potiskem. Jsou to dvě mince (hladké kulaté destičky o velikosti 3×3 moduly) a 8 čtvrtek polokoulí o velikosti 4×4 moduly a výšce 8 destiček (2 celé a dvě třetiny klasické kostky). Čtvrtky polokoulí mají dva různé potisky – první varianta je s jedním bílým puntíkem a druhá se dvěma.
Alternativní model
Stavebnice nemá žádný oficiální alternativní model a postavit něco vlastního pouze z jejích dílů není vůbec lehký úkol. Původně jsem z ní chtěl postavit žábu, ale po několika marných pokusech jsem to vzdal. Trochu nadějněji vypadala želva, nicméně výsledný model je přinejmenším děsivý.
buildinst
Web buildinst (z anglického BUILDing INSTructions = návody ke stavbě) má moto „Sdílíme radost ze stavění“, které mluví za vše. Najdete tu stovky návodů ke stavbě modelů z Lega. Valná většina z nich jsou tzv. alternativní modely, což znamená modely postavené z dílků jedné stavebnice LEGO. K jejich stavbě tedy nemusíte složitě shánět kostky, stačí si jen koupit danou stavebnici a můžete začít stavět.
Ke stavbě želvy mě nejvíce inspiroval květ masožravky. Jeho polovina mi totiž připomínala želví krunýř. Při stavbě byla největším oříškem hlava. Pro oči jsem od začátku plánoval použít žluté mince, ale výsledek měl být spíše roztomilý než děsivý. Poněkud netypický tvar nohou potom vychází čistě z možností kostek setu – na kratší a adekvátnější nohy prostě nebyly vhodné kostky. Želva nakonec umožňuje i polohování hlavy a ocásku.
Shrnutí a doporučení
Pojďme si to tedy shrnout. Tahle masožravka je bez nadsázky nejroztomilejším modelem, jaký jsem dosud z Lega postavil. Zároveň si myslím, že okouzlí nejen příznivce her s Mariem. Je to také solidní zásobárna oblých kostek a kostek s čudlíky do stran. Jediné, pro co jí nemůžu doporučit, je stavba alternativních modelů, protože v ní chybí dostatek základních kostek a destiček.
Tomáš Vít
Nadšený stavitel alternativních modelů z Lega známý pod přezdívkou Tomik. Povoláním je stavební inženýr a mezi jeho další koníčky patří cestování, sport, dobré jídlo a deskové hry.