Chata „Áčko“: Dokonalý únik od reality | Matyho kostky

Chata „Áčko“: Dokonalý únik od reality

Chata Áčko se pro mě ihned po svém uvedení na trh v březnu loňského roku stala položkou číslo 1 na seznamu stavebnic, které prostě musím mít ve své sbírce. Od té doby uplynul celý rok a já mohu s potěšením říct, že už je tam! Tedy ve vitríně s dalšími oblíbenými sety. Stálo čekání na stavebnici 21338 Chata „Áčko“ za to? To se dozvíte už vzápětí. 

Stavebnice vzešla z platformy LEGO Ideas. Autorem původního návrhu je známý italský stavitel Andrea Lattanzio (na internetu vystupuje pod přezdívkou Norton74), který si vysloužil vlastní článek v našem seriálu „Mistr stavitel“. Jeho stavby jsou naprosto úžasné, ale teprve chata ve tvaru písmene A se dočkala uznání a předělávky na oficiální set. 

Krabice, ukrývající 20 očíslovaných sáčků z plastu, 1 neočíslovaný s většími díly (plates, kánoe) a obálku s dvoudílným manuálem. Mimochodem na obou obálkách návodů jsou krásné ilustrace hotového modelu. Jak bývá zvykem, než začneme štosovat kostky, můžeme si počíst o vzniku tohoto typu víkendového obydlí, autorovi návrhu i týmu LEGO návrhářů, kteří jej přetavili do finální podoby. Těchto několik úvodních stran má moc pěkný design odkazující na pobyt v přírodě a na rozdíl od jiných setů jsem je přečetl s opravdovým zájmem. 

Hned během úvodních stavebních kroků mě potěšil skrytý odkaz na Andreovu národnost. V základech chaty je totiž schována italská vlajka. Je součástí pevného základu, díky němuž se nemusíte bát o stabilitu celé stavby. Pevný rám zdobí z přední strany naprosto geniálně vyřešená podezdívka. Prostorový efekt zídky z kamenů dodávají kladiva zastrčená do kostek 1×1 s otvorem. I přes veškerou snahu nejsou kladiva naprosto přesně rovně, a to celé struktuře dodává realističtější vzhled. 

Spodní patro chatky slouží k přípravě jídla a trávení volného času. K vaření je k dispozici kuchyňka s plotýnkou a dřezem. Není nijak velká, ale pro víkendový pobyt naprosto dostačuje. Voda je ohřívána kamny na dřevo, a tak nemůže chybět jeho pořádná zásoba. Večery u praskajícího ohně si mohou hosté zpříjemnit poslechem hudby z gramofonu. Výběr desek je široký. Obyvatelé se mohou zabavit také psaním na stroji, nebo čtením. Celý prostor spodního patra je využit do posledního místečka. Oproti jiným stavebnicím, kde přeplněné prostory působí nepatřičně, je to v tomto případě zcela pochopitelné. Na zdech, plochách i na zemi jsou různé předměty denní potřeby a dekorace, pod schody odpad a vypité lahve, prostě typická chata v lesích, kde se časem hromadí navezené věci. Veškeré grafické detaily tvoří potisk, což musím rozhodně pochválit. 

Interiér po dokončení obklopí přední a zadní stěna s kontrastujícími rámy oken a dveří v zelené barvě. Na zdi se pak navěšují dřevěné plaňky. Různá míra jejich zapuštění přidává fasádě hloubku. Obzvlášť mě potěšilo, že ani zadní strana, která bývá u modelů často opomíjena, není prázdná. Nabízí totiž venkovní koupelnu se sprchou a technické zázemí stavby. Autor tak zabil dvě mouchy jednou ranou. Nejen, že se tím vtipně vyřešila absence koupelny uvnitř, ale navíc je díky tomu model zajímavý ze všech úhlů.

Přední terasa doslova vybízí k posezení za teplých letních večerů či rán. K tomu poslouží houpací křeslo, na jehož boky autoři využili díl, který je standardně využíván jako bič. Naprosto geniální. Terasa není moc velká, a tak toho již moc nenabídne. Nechybí však plynový hořák na přípravu volského oka a lavice. Právě po dostavění terasy čeká malá odbočka v podobě přístřešku na dřevo. Ten je umístěn na ostrůvku se skalkou a krásným stromem v podzimních barvách. Tuto část lze použít odděleně od hlavní budovy, nebo je možné i připojit k jejímu boku.  

Druhé podlaží je prostorově skromnější, nabídne pouze ložnici s velkou manželskou postelí a poličku s knihami. I v patře se nachází neskutečné množství drobných věcí a ozdob. Absolutně nejlepším detailem je stavebnice 21318 Dům na stromě v mikro měřítku. Úplně se vidím, jak trávím deštivý víkend v podkroví chaty a tuhle parádu stavím. Sety Dům na stromě i Chata „Áčko“ jsou pro sebe jako stvořené, obě mají podzimní nádech. Mě stavba stromodomu teprve čeká a poté mám v plánu obě stavebnice propojit.  

Nejméně zajímavou částí celého stavebního procesu pro mě byla střecha. V kontextu celého setu je to však jako byste přesedli z Bugatti do Lamborghini, tedy pořád naprosto skvělý zážitek. Na střešní krytině se alternují tmavě a světle hnědé díly a musím přiznat, že jsem se párkrát nechal nachytat. Jednou se mi také podařilo pokazit vzor na povrchu střechy. Celá střecha není k domu nijak přichycena. Oba panely lze jednoduše sejmout a nahlédnout dovnitř. Díky chytrému umístění, ale docela slušně drží na místě a samy od sebe určitě neodpadnou. 

Umístěním střechy je chata dokončena, návod ale ještě zdaleka není možné odložit. Jde se totiž na druhý ostrůvek. Tentokrát jsou na něm dokonce dva stromy, skála a potok. Své místo tu má i kánoe a bedna s vybavením pro plavbu. Velmi se mi líbí využití velkého kusu skály naležato. Mezi ostatními dílky dodává tento velký element další vrstvu členitosti. Krajinku lze opět přidat k chatě, nebo ji použít samostatně. Dokonce ji lze připojit k prvnímu ostrůvku zeleně a vytvořit tak svébytný kus krajiny. Výborný nápad! 

Tím je model hotov, ale ještě se musím vyjádřit k minifigurkám. Stavebnice obsahuje celkem 4 postavy a všechny jsou naprosto úchvatné. Mají krásný potisk těl v chatařském stylu a doslova hromadu různého příslušenství. Každá figurka může dělat tolik různých činností. Během pobytu v přírodě se rozhodně chataři nudit nebudou. Figurky doplňuje také zvířena. Pod chatkou se ukrývá pavouk, okolo poletují motýli, na stromech posedávají ptáci a mezi stromy u potůčku pobíhá vydra.  

Mohl bych vypisovat všechny drobnosti, které tenhle úžasný set ukrývá, ale neudělám to. Věřím, že každý stavitel si v něm najde to své. Asi už jste pochopili, že dnes se kritizovat nebude. Dokonce jsem se rozhodl setu 21338 Chata „Áčko“ udělit absolutní hodnocení, tedy 100 %. Ať se dívám, jak se dívám, prostě není co vytknout. Z modelu stříká pohodová víkendová atmosféra v přírodě, stavba je srozumitelná a jde od ruky, interiér i exteriér budovy je nabitý detaily a dva ostrovy přírody jsou jen třešničkou na dortu. Áčko je skutečný majstrštyk a Andrea Lattanzio si zaslouží můj obdiv. Stejně tak profesionální designéři, kteří jeho nápad doklepli do zdárného konce. Klobouk dolů.   

21338
Chata „Áčko“
💰  Doporučená cena: 4 499 Kč
🧱  2 082 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 2. 2023

0 %

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama