Proč mám svět Batmana z těch superhrdinských nejraději?
Než se pustím do recenze, tak bych rád popsal můj vztah k Temnému rytíři. Asi jako většina jsem se i já k Batmanovi dostal přes filmy, konkrétně díky snímkům Batman a Batman Returns od Tima Burtona a Batman Forever a Batman and Robin od Joela Schumachera. Jako dítě jsem tyto filmy zbožňoval a myslím si, že Burtonovská verze Batmana, ač ne tak věrohodná předloze, navždy ovlivnila estetiku a atmosféru dalších Batmanovských projektů. Tou dobou, když jsem tyto filmy hltal LEGO, vyrobilo první sety ve spolupráci s DC Comics s názvem tématu Batman. Jednalo se za mě skutečně o zlatou éru LEGA a hrozně moc jsem po setech toužil. Ovšem byl tu problém. V České republice se v roce 2006 tehdy nové Batman sety nedaly pořídit (i přesto, že na krabicích mají napsáno “Made in the Czech Republic”). Naštěstí mi dědeček, který se živil jako autobusák, z Německa přivezl čtyři sety a já byl nadšen. Nejen ze staveb vozidel, ale hlavně z minifigurek. Jen jsem nechápal, proč vypadá Two-Face, Catwoman, Penguin, Mr Freeze a ostatní záporáci jinak než ve filmech. Až když vyšla LEGO Batman videohra, tak jsem zjistil, že postavy jsou inspirované seriálem Batman: The Animated Series.
Samozřejmě jsem chtěl celý seriál vidět, jenže nastal podobný problém jako u LEGO stavebnic, v České republice se animovaný seriál nevysílal, ale mamce se podařilo sehnat alespoň pár dílů v angličtině, které jsem vesele hltal, aniž bych jim pořádně rozuměl. Poté přišel film Temný rytíř, kterým jsem byl posedlý tak tři čtvrtě roku a myslím, že to bylo poslední popostrčení k rozhodnutí v budoucnu filmy také natáčet. S druhou LEGO Batman videohrou se mi otevřel větší svět DC Comics a až tehdy jsem si uvědomil že Batman žije ve stejném světě jako Superman nebo Flash.
Tím jsem se dotal ke komiksům a v roce 2013 jsem se rozhodl natočit svůj první krátký film, který byl brickfilm adaptací právě příběhu postavy vzniklé v Batman Animated series a tou byla Harley Quinn. Po té, co jsem natočil Batman: Šílená láska, jsem od strýčka s tetou dostal k Vánocům hru Batman: Arkham City a myslím, že mě do té doby v životě žádná hra tak narativně nepohltila. A to bylo mé pořádné seznámení se s hereckou legendou Kevinem Conroyem, který je mnohými považován za nejlepšího Batmana. Už jen tím, že to byl první herec, který rozlišoval hlasově Bruce Waynea a Batmana. Svůj debut měl právě v Animated series společně s Markem Hamillem, který dabuje korunního prince zločinu Jokera. Nedokážete si představit jako moc mi vybuchla hlava, když jsem zjistil, že Joker je Luke Skywalker. A tak jsem se díky videoherní sérii Arkham konečně dostal zpět k Batman: The Animated Series a všem vám ho mohu doporučit.
Myslím si, že se skutečně jedná o nejlepší adaptaci Batmanovského světa a celý seriál zestárl skvěle. Animace vypadá lépe než některé současné DC projekty a stylizace Bruce Timma je fantastická. Celý seriál je ručně kreslený na černý papír, což jeho identitě jen dodává na síle. Příběhy Paula Diniho jsou fantastické a autor upravil některé záporáky tak dobře, že jejich nový origin se stal kanonický v hlavních příbězích nadcházejících komiksů (stačí se kouknout na tragédii Mr. Freeze) a sám se divím kolik kvalitního vývoje postav se může vejít do dvaceti minut. Předpokládám, že vám asi došlo, že jsem fanoušek Animated series, takže vám asi i muselo dojít, jakou obrovskou radost jsem měl, když mi dorazila díky Matyho kostkám domů zásilka dosud nezveřejněného setu a první LEGO sady na motivy Batman: The Animated series (reakce je bohužel k vidění na Instagramu). Tady je Gotham City!
Stavba - vskutku umělecký kousek
Jedná se o můj první (a nejspíš poslední) LEGO Art set, protože normálně sbírám stavby, které jsou v měřítku k minifigurkám. Proto jsem byl dost zvědavý na stavěcí techniky a proces u takového typu setu. Hlavně mě zajímalo, zda mě to bude bavit, protože stavění z malých dílků pro mě obvykle není příliš záživné. Byl jsem proto velmi příjemně překvapen, jak moc jsem si stavění užil. Set je rozdělen do 44 sáčků, což bylo dobré rozhodnutí, protože se dílky hledají jednoduše a máte časté zadostiučinění v budování Gothamu. Stavba mi trvala víkend. Pojďme se na Gothamské panorama podívat.
Set vznikl na motivy seriálu Batman: The Animated Series, proto zde vizuálně dominuje červená obloha stejně jako v seriálu. Většina z ní je sestavena z čtvercových plátů na které jsou umístěny detaily jako mraky z rudých kostek nebo ikonické policejní vzducholodě z intra seriálu nebo z epizody s Man-Batem, které svítí do ulic a hlídají kriminalitu.
Trochu mě zarazilo, že označení „Police“ na vzducholodi není potisk, ale samolepka. Set obsahuje minimum potisků, hlavně samolepky. Mě osobně to tolik nevadilo, ale chápu, že někteří mohou mít u setu z vyšší cenové kategorie trochu jiné představy. Set má na zadní straně úchyty na hřebíky, abyste si jej mohli pověsit na stěnu.
Je ovšem dělaný i na vystavení třeba na poličce nebo na stole a dole vzadu máte dva držáky z Technic dílků pro stabilizaci.
Naživo se mi i moc líbí sestavení slova „BATMAN“ na horní části rámu, kde se designérům naprosto perfektně podařilo zreplikovat font ze seriálu.
Pokud se vám nápis na obraz nehodí, není naštěstí moc těžké ho po sestavení sundat. Set se skládá ze dvou částí. Nejdříve začínáte pravou sekcí od panství Waynů až do půlky obrazu, poté poskládáte levou část od blázince Arkham a nakonec je spojíte do velkého obrazu stavbou Wayne Tower, která drží obě půlky dohromady. Wayne Tower má být kanonicky nejvyšší budova v Gothamu, takže dává smysl, že ji designéři takto využili a dali doprostřed. Set je sice poměrně pevný a při manipulaci se mi nikdy nerozpadnul, ale dost se prohýbá a je prohnutý lehce i při vystavění.
Set je skutečně pastvou pro oči a snad by se dal považovat i za umělecké dílo. Dokonce i má manželka, která k LEGU nemá vztah, říkala, že se jí dost líbí jako obraz. V čem si ovšem myslím, že má sada obrovské plus, je možnost sejmutí fasády většiny budov, díky čemuž lze objevit mnoho referencí na gothamské záporáky a díly z animovaného seriálu. Klidně bych nazval tento set jako tzv „love letter“ všem fanouškům animovaného seriálu. A já vás teď všemi domy provedu.
Nikdy předtím jsem si neuvědomil, že střecha panství trochu připomíná obrys symbolu netopýra. Po odkrytí fasády můžete vidět po pravé straně komorníka Alfreda Pennywortha, vedle kterého jsou dvojité dveře. V rohu stojí hodiny, které slouží jako tajný vchod do Batcave.
U příjezdové cesty, mimochodem, musím pochválit vizuálně krásnou stavěcí techniku, jsou dva náhrobky, které patří rodičům Bruce Waynea, Marthě Wayneové a Thomasi Wayneovi.
Náhrobky můžete sundat, abyste viděli jejich rakve. Dost morbidní detail.
V údolí pod kopcem jsou umístěné dva kluby.
Staeked Deck, ve kterém se odehrávala jedna z fanoušky nejoblíbenějších epizod, kde si pět záporáků (Joker, Two-Face, Penguin, Poison Ivy a Killer Croc) navzájem vypráví historky, kdy málem už dostali Batmana. Ze strany je pak samolepka smějící se ryby, což si myslím, že je odkaz na Jokerovu epizodu.
A druhým je Wild Deuce, zavřený podnik, který využívá Two-Face pro plánování svých zločineckých akcí. Když odkryjeme tuto část, ukáže se nám celá Bat-cave, která je ohraničena kostkami, které dohromady tvoří symbol Batmana.
U tajného vchodu je počítač a do akce běží Robin a Batgirl. Nad nimi je mince, která představuje známou trofej, připomínající právě Two-Faceovu historku, kdy málem dostal Batmana, když ho měl přivázaného k obří minci. Tato trofej se často objevuje i v komiksech.
Uprostřed jeskyně stojí roztomilý Batmobile v tmavě modré barvě (ve stejné barvě ho LEGO designéři udělali později jako stavebnici).
V levé části jeskyně můžete otevřít rampu, díky které může Batman v Batmobilu vyrazit do Gothamu bojovat se zločinem.
Další dolní budovou je podnik Paulie’s s kulečníkem.
Nad ním se tyčí budova, která již z oken napovídá, kdo se v ní bude skrývat.
V oknech totiž svítí obrovský zelený otazník a nad ním máme hádankami posedlého Riddlera v buřince se svou ikonickou holí a kolem něj je pár Riddlerovských trofejí.
Nad ní je bezejmená černá budova, vedle ní se ovšem tyčí budova vysílání Galaxy Broadcasting.
V televizní stanici můžeme vidět Clayface, který ničí televizory, stejně jako v epizodě seriálu, kdy mu Batman připomíná jeho hereckou kariéru z doby, kdy byl ještě Basil Carlo a ne tato nestvůra.
Všechny postavy na samolepkách jsou vyobrazeny jako minifigurky na motivy seriálu, některé mají dokonce i součástky (např. účes), které z LEGA neexistují. U Clayface me překvapilo, že mi, spíš než verzi ze seriálu, připomíná minifigurku z již zmíněné první Batmanovské videohry, která ale bohužel nikdy v reálné podobě nevznikla. Sice máme mnoho Clayfaců sestavených z kostiček, ale LEGO nám zatím nikdy nedalo minifigurkovou verzi, což bych si dost přál.
Vedle rozhlasové stanice se nachází opět obyčejná černá budova, ale hrozně se mi líbí způsob, jakým tu jsou vymyšlena svítící okna.
Pod touto stavbou je apartmánový komplex a z neonové svítící cedule je vám asi jasné, koho vevnitř najdeme.
Selinu Kyle alias Catwoman, která má kolem sebe kočičí granule z tématu LEGO Friends. Minifigurka na samolepce je mnohem věrohodnější LEGO Catwoman než minifigurka v setu, ale o tom později.
Dole se nachází jedna z mých nejoblíbenějších budov a tou je Soud města Gotham.
Přijde mi vtipné, že místo lvů LEGO kvůli měřítku použilo žáby. Na sloupy zase máme použité dalekohledy. Na střeše je microfigurka reprezentující sochu spravedlnosti. Nejzajímavější technikou ovšem je schodiště.
Jedná se o tzv. pravoúhlé L dílky, které jsou na sobě jen položené a drží díky ohraničení rámu, nejsou však pevně zacvaknuté.
Další budovou je GothCorp z mé oblíbené epizody Heart of Ice, která vypráví tragický příběh vzniku záporáka Mr. Freeze, dříve Victor Fries.
Na fasádě si můžete všimnout detailů představující sníh, led a rampouchy a po sejmutí vidíte Mr. Freeze se svou mrazící zbraní a reportérku Summer Gleesonovou.
Pod GothCorpem se nachází Gothamská opera.
Také velmi zdařile adaptovaná, včetně samolepky plakátu, který můžeme vidět v epizodě s Penguinem. Samozřejmě když operu otevřeme tak vidíme Penguina, tedy Oswalda Cobblepota, na jevišti.
Líbí se mi volba barev hladkých kostek, aby co nejlépe reprezentovala jeviště s oponou a kulisy. Nad operou se nachází tři bezejmené budovy, které jsou ovšem dost podobné stavbám v seriálu.
Musím říct, že všechny budovy v tomto setu mají fantastické detaily a každá byla při stavění originální, i ty, které si jsou v něčem trochu podobné. Skutečně se při stavbě tohoto setu nudit nebudete. A všechny dohromady tvoří perfektní atmosféru Gothamské architektury.
Na střeše černé, vzdálenější, budovy stojí Batman, stejně jako v intru seriálu.
Jedná se o potisk. Unikátní potisky má tento set dva: Batmana a Bat-Signal. Vedle Batmana už vidíme monumentální Wayne tower, do které se ovšem podívat nemůžeme.
Můžeme se ovšem podívat do policejní stanice, kde vidíme v akci hlavní představitele Gothamské policie a to René Montoyu, Harveyho Bullocka a komisaře Jima Gordona.
Hrozně moc se mi líbí detail větráku, na který je použit dílek vrtulky z čepice nebo modelu letadýlka. Po navrácení fasády vidíte, že na střeše stanice se nachází Bat-Signal, který je zapnutý, takže svítí na oblohu a přivolává Batmana do akce.
Další spodní budovou vedle policejní stanice je Muzeum, které se v seriálu vyskytuje také poměrně často.
Líbí se mi detail na střešní oblouky využití šedivých klobás. Uvnitř je Ra’s Al Ghul, vůdce ligy stínů a Scarecrow (Jonathan Crane), který z bomby vypustil svůj toxin strachu.
Nad muzeem je klasická americká vodní nádrž a budova Obecní Gothamské nemocnice, která se vzhledem k nehodám ve městě v seriálu obevuje poměrně často.
Nejznámnější je v seriálu nejspíš scéna, kdy se Harvey Dent probudí po nehodě a zjistí, že má půlku tváře zjizvenou a poleptanou od kyseliny a stane se z něho Two-Face. V seriálu má černobílý oblek a líbí se mi detail v setu, že okna jsou rozdělena na bílou a černou půlku. Uvnitř ho samozřejmě najdeme se svou mincí určující osud.
Vedle nemocnice se nachází dům s obchodem s diamanty. Celý architektonický design připomíná tvar diamantů.
Když sundáme poslední patro, tak vidíme, že diamanty kradou Jokerova společnice Harley Quinn a Pamela Isley, tedy více známá pod svým zločineckým pseudonymem jako Poison Ivy.
Další dolní budovou a jedinou rohovou budovou je kino Laff Off.
Ve výloze mají plakát na film s Gray Ghostem, oblíbeným hrdinou z dětství Bruce Waynea. Gray Ghosta v seriálu dabuje Adam West, tedy představitel Batmana v šedesátých letech.
Po sejmutí fasády vidíme, že v kině řádí Condiment King, který ze svých zbraní střílí kečup a hořčici.
Nad ním vidíme Clock Kinga, protože za kinem stojí velká hodinová věž, v které se Clock King nachází. Líbí se mi, že v interiéru jsou technic součástky jakožto hodinový stroj.
Na věž jsou využité dílky sloužící na bedny, které měly svůj debut v tematice Indiana Jones.
Vedle se nachází zábavní lunapark s fantastickým ruským kolem. Sice v seriálu se napodobenina Jokerovy hlavy u vchodu neobjevuje, ale jsem rád, že tady designéři popustili uzdu své fantazii, protože se to k setu náramně hodí. Navíc s kým jiným jsou v Gothamské takové parky spojeny než s Jokerem.
Klaunský princ zločinu se sám nachází v budově za parkem v chemičce ACE Chemicals.
Pod sebou má dokonce i nádrž s kyselinou kam nejspíš spadl. Na samolepce je dokonce stále zničené zábradlí z osudného incidentu.
Líbí se mi detail exteriéru, kdy kouř z komínů představují šedivé banány. Chemička vypadá fantasticky.
Poslední spodní sekce je lokalitou botanické zahrady Poison Ivy, kde liány rostou skrz okna ven.
Za zahradou se nachází kanalizace, ve které se schovává Killer Croc a Bane.
Líbí se mi jakým stylem je postaven vchod a také žebřík ven. V rohu kanálu je také kachnička, která má nejspíš představovat automobilovou kachničku Penguina z filmu Batman Returns.
Na povrchu je jedna z nejdůležitějších lokalit Gothamu – blázinec Arkham Asylum. V celách můžeme vidět např. Scarface, Mad Hattera nebo Man-Bata.
Po stránce exteriéru je budova naprosto fantastická. Líbí se mi, jak monumentální je hlavní brána, od které vede příjezdová cesta až k blázinci, který je dost jedinečný stylem, jakým je postavený a působí dost děsivě.
Nad Arkhamem letí Batwing. Sice netuším, kdo ho řídí, když je Batman na střeše, ale to nevadí. Do setu se hodí a pěkně doplňuje oblohu. Navíc ho můžete dát komkoliv se vám po obloze zlíbí.
Minifigurky - poprvé postavy z Animated Series z LEGA!
Sada obsahuje čtyři minifigurky: Batman, Catwoman, Joker a Harley Quinn.
V den vydání setu byly všechny figurky exkluzivní, k dnešnímu datu je jedinou výjimkou Harley, která se objevila v Batmobilu. Jak je u větších DC setů zvykem, figurky mají speciální podstavec s chrliči po stranách na vystavení.
Nyní se na všechny minifigurky setu podíváme podrobněji. Srovnám je nejen s předchozími verzemi, které byly designům z Animated Series nejpodobnější, ale také s akčními figurkami ze seriálu, abyste mohli porovnat, jak se LEGU povedlo nebo nepovedlo přenést design s detaily do minifigurkové podoby.
Začněme s detailnějším pohledem na Batmana. Za mě se jedná o skoro perfektní minifigurku.
Má dual moulded nohy s potiskem a perfektní torso, K tomu exkluzivní plášť, který je černý, ale má tmavě modrou podšívku přesně jako v seriálu. Výtku bych měl k obličeji a masce. Obličej je opětovně užitý z předešlých setů, kde někdy reprezentoval Bruce Waynea, ale i jiných tématech různé postavy. Na Bruce ze seriálu je na mne moc mladý.
Maska je dostačující, líbí se mi, že má bílé oči pomocí dual moulded výroby, ale oči působí oproti předloze moc velké a naopak holé místo kolem úst s bradou moc malé. Hlavně se mi ovšem nelíbí, že vzadu je vidět mezera mezi maskou a pláštěm kde prosvítá pleť.
A na závěr srovnání s Batmanem z roku 2006 a s předlohou.
Nyní se přesuňme ke Catwoman. Za mě se jedná o nejhorší minifigurku tohoto setu.
Nejsem moc fanoušek minifigurek, které místo speciálních forem na masku používají potisk. Bohužel Catwoman má potisk s dílkem Black Pantera na kočičí ouška a mně osobně to nesedí. Navíc když v setu na samolepce má stejná varianta ze seriálu klasickou LEGO Catwoman masku. Je mi vážně líto, že LEGO tuto masko nevrátilo, protože by se na Selinu hodila více.
Ovšem není to jediný problém. Jsem rád, že Catwoman má dual moulded nohy, ovšem dle mého názoru by měla mít i dual moulded ruce – černou u dlaní a šedivou u ramenou. Minifigurka má však jen černé ruce a ty na mě působí jak pěst na oko. To už by bylo lepší, aby měla šedivé ruce s černýma rukavicema na dlaních. Bohužel již zmíněná dual moulded varianta rukou zatím neexistuje, takže tohle je dle mého názoru nejlepší možná úprava.
Sám se ale také ptám, proč designéři vybrali právě Catwoman. Chápu, že v seriálu figuruje jako milostný zájem Batmana a není úplně záporačka, avšak takovou roli v seriálu nehraje. Myslím si, že by se do setu mnohem víc k Batmanovi hodila minifigurka Robina. Navíc LEGO Robina jsme nedostali už pár let a tady se mohla objevit dokonalá nová varianta. Vskutku promarněná příležitost.
Další minifigurkou je Joker. Za mě velice zdařilá minifigurka.
Poprvé dostáváme moderní upírské vlasy v tmavě zelené barvě. Sice jeho minifigurka na samolepce má trochu jiný účes, více podobný seriálové předloze, ale dle mého názoru není nutné, aby LEGO dělalo novou formu na vlasy, ta klasická k němu sedí skvěle. Stejně skvělý je za mne potisk obličeje. Obě varianty, tedy zlomyslně veselý výraz a naštvaný výraz, na verzi této postavy dobře sedí.
Torso má taky dobré, ale nejsem si jistý, zda by tmavší odstín nebyl lepší. Viděl jsem online stížnosti lidí na to, že nemá rukavice, ale mě se bílé ruce stejně líbí víc, myslím, že už by byl barevně přeplácaný. Je mi ale líto, že LEGO Jokerovi nevyrobilo látkový dílek na nohy představující frak, jako měl Alfred v LEGO Batman Movie. Myslím, že by minifigurka byla pak perfektní.
Poslední je Harley Quinn, která se později úplně stejná objevila v setu 76274 Batman a Batmobil vs. Harley Quinn a Mr. Freeze. Za mě se jedná o dobrou minifigurku, ale neřekl bych nejlepší.
Dost se mi líbí potisk jejího obleku a fakt, že její šaškovská čepice je konečně vyrobena z lesklého plastu a nikoliv matného jako dřív. V čem ovšem vidím problém, je potisk obličeje. Její bílý make-up je totiž natištěn na červenou hlavu.
Ano, je to tak více věrohodné seriálové předloze, ale bohužel LEGO stále nevylepšilo potisk bílé (což si např. fanoušci Star Wars stěžovali naposledy před rokem u komandéra Foxe v Coruscantské gunshipě), takže spíš jde potisk trochu do ztracena, není tak výrazný. Myslím, že by bylo lepší, kdyby tedy LEGO použilo bílou hlavičku. Já si ji určitě nahradím variantou z roku 2012.
A na závěr vám ještě ukážu dva zajímavé misprinty Harley Quinn.
Verdikt
Město Gotham z Batman: The Animated Series je famózní set, naplněn mnoha referencemi, jejichž existence potvrzuje, že byl designován s láskou fanouška. Zároveň to byla moc zábavná stavěcí zkušenost a dlouho jsem si stavění setu takhle moc neužil, což mě, s ohledem na množství malinkatých kostek, dost překvapilo. Minifigurek má sada také dost, avšak já jsem názoru, že takový set by si měl člověk, vzhledem k ceně, koupit, protože chce stavbu. Ale chápu, že tyto varianty jsou pro fanoušky dost lákavé a je mi líto, že je LEGO uzavírá do tak drahé sady. A teď otázka, zda se vám vyplatí set koupit. Já si myslím, že ano. Za mne je poměr cena a výkon u této sady velice dobrý. Vzhledem k tomu, že se jedná o obraz, tak vám set bude dělat radost několik let. Opravdu krásně se na něho dívá a z mé zkušenosti každou návštěvu zaujme. Skutečné obrazy jsou také dražší záležitost, avšak nemyslím si, že je to fér srovnání, protože se stále jedná o plastovou hračku a ne plátno namalované umělcem.
Set se mi tedy skutečně moc líbí a proto mi rve srdce přiznání, že já bych si ho asi bohužel za takovou cenu nekoupil. LEGO poslední dobou vydává hrozně moc setů, které stojí víc jak šest tisíc korun a mnoho z nich je skutečně zdařilých. A i přesto, že jsem velký fanoušek Batmana (a fanoušci DC Comics bohužel nedostávají od LEGA tolik dobrých setů jako dřív) a tudíž bych rád tematiku podpořil když má skvělý set, tak bych si já osobně radši pořídil Přírodovědné muzeum, nebo o něco draží Roklinku či Gringottovu banku nebo i Avengers Tower. Je tolik setů s podobnou cenovkou, které mám na seznamu a už přes rok na ně šetřím a stejně si budu muset vždy vybrat jeden z pěti. A i když třeba je některý dražší než Gotham, radši budu šetřit dýl, než úplně od začátku. Neříkám tím, že by byl set předražený, myslím si, že cenovka je, co se LEGA týče, adekvátní, jen má velkou konkurenci v jiných tématech. I přesto se ale jedná o nádherné dílo.
Lukáš Tuzar
Jmenuji se Lukáš a jsem brickfilmer, už přes třináct let natáčím stop-motion animace s Legem. Svou tvorbu zveřejňuji online pod pseudonymem lluukkyy28. Posledních šest let natáčím svůj první dvouhodinový brickfilm. Krom toho brickfilming vyučuji na škole a různých přednáškách. Lego sbírám od dětství a k mým nejoblíbenějším řadám patří filmová tématika (hlavně Harry Potter a Superheroes) a Creator Expert modulars. Pracuji jako střihač a krom Lega k mým koníčkům patří filmy, videohry a s manželkou chováme papoušky.