Společnost LEGO je proslulá svým důrazem na kontrolu kvality. Rozhodně se nemůže stát, že by k zákazníkům nechala projít nebezpečný kus zboží, ale při tak obrovském objemu výroby se prostě občas něco tak úplně nepovede. Jednou z nejčastěji se vyskytující chybičkou je nepovedený potisk, v angličtině misprint. A právě na něj se dnes zaměříme.
Troufám si tvrdit, že jen málokterý fanda do LEGO stavebnic preferuje samolepky před kvalitním a trvanlivým potiskem. Jenže stačí nepatrný posun dílku v tiskařském stroji a problém je na světě. Týkat se může vlastně jakékoliv součástky, ale v největším počtu se vyskytuje u minifigurek, zejména jejich obličejů a těl. A protože jsou tyto chyby poměrně vzácné a sběratelé nejrůznější anomálie naprosto zbožňují, vznikla kolem misprintů celá komunita předhánějící se v tom, kdo narazí na extrémnější pokažený potisk. No a kdo sbírá, ten obvykle s předměty také obchoduje. Pěknou nabídku kazových dílků najdete i na celosvětovém LEGO tržišti Bricklink, nebo na Ebay. Ceny za jednotlivé kusy se tam pohybují od pár korun až po desítky tisíc. Absolutním vrcholem nabídky jsou pak neotevřené sety obsahující dílek s nepodařeným potiskem.
Jak už jsem zmínil, mezi sběrateli nejčastěji kolují nepovedené minigurky. Druh vady určuje cenu konkrétního kusu. Pojďme na jednotlivé kategorie:
Posunutý potisk
Posun potisku je jedna z nejběžnějších vad. Jak už název napovídá, jde o nesprávně umístěný potisk, obvykle na hlavě či helmě, minifigurky. Potisk těchto částí probíhá při jejich nasazení na torzo figurky a v tom leží kámen úrazu. Když totiž není hlava na tělo nasazena v ideální pozici, stroj prostě natiskne barvu jinam. Posun potisku může proběhnout ve všech směrech.
V obou případech došlo k posunu tisku doprava dolů.
Chybějící potisk
Stroje tisknoucí na dílky pracují trochu jinak než klasické tiskárny na papír. Celá linka obsahuje několik stanic, z nichž každá nanáší určitou barvu a design. Pro dokonalý výsledek je třeba perfektní součinnosti všech částí. Když jedna, nebo více, z nich vynechá, vznikne kazový kus.
Vlevo srovnání vadné figurky s bezchybné. V obou případech chybí černá barva.
Obrácený potisk
Vzácným úkazem je obrácený potisk, tedy takový, který je umístěn na opačné straně než bychom ho čekali. Například se může jednat o potisk určený na hrudník, vytisknutý na zádech minifigurky.
Reverzní Chewbacca mě bude strašit ve snech ještě dlouho. 😂
Potisk na dílku špatné barvy
Aby vynikl navržený design, je třeba jej umístit na správně barevný podklad. Špatnou kombinací těchto elementů může vzniknout omyl, kterého si ani nemusíte na první pohled všimnout, ale také velmi zvláštní kombinace.
Dvojitý tisk
Občas se ve výrobě může stát, že se tisk provede podruhé na již hotový dílek. V tom není až takový problém, při nejhorším potisk ještě víc vynikne. Jenže když se podklad mezi dvěma vrstvami pohne, začnou se dít věci. To, že mají některé minifigurky na hlavách dva různé obličeje, není dnes už žádná zvláštnost, ale asi jste ještě neviděli postavičku, která by měla dvě totožné tváře.
Rozmazaný potisk
Pravděpodobně nejošklivější možnou vadou je rozmazaný potisk. Někdy prostě barva nezaschne dostatečně rychle a při pohybu vznikne čmouha, nebo se kvůli nějaké závadě celý dílek zašpiní kapičkami. Výsledkem je sice nepovedená figurka, ale její vadu jde občas využít i během hraní. Chybu v potisku si můžeme představit třeba jako bojové zranění.
Kombinovaný potisk
Nejvzácnější tiskařskou vadou je bezesporu kombinovaný potisk. Jednoduše řečeno jde o případy, kdy se na dílek nanesou dva různé designy přes sebe. V některých případech jde o vtipné kombinace, jindy vznikne jen nesourodý mix.
Pokud vlastníte dílek s misprintem, ještě se ze svého bohatství předčasně neradujte. Ne všechny kazové dílky mají závratnou hodnotu. Tu určuje, kromě četnosti výskytu vady, především o jakou minifigurku se jedná. Postavička z řady City, byť se sebedivočejším chybným potiskem, vůbec nemusí dosáhnout hodnoty jen mírně pokažené figurky ze Star Wars. Navíc pokud je minifigurka vzácná už sama o sobě, její cena se vadou ještě raketově zvýší. Jedním z důležitých faktorů je také to, jak dobře je chyba zdokumentovaná. Zda se ví, kolika kusů se týká, v jakém časovém období vznikala, jak a proč.
Než se rozběhnete utratit své těžce vydělané peníze za nepodařené dílky, vše si dobře promyslete a nenechte se napálit první dobrou nabídkou. Pro mě je to trochu k nevíře, ale existují také padělky vadných potisků. Ano, čtete správně, někteří podnikavci se opravdu snaží napodobit výrobní vady a poté je pěkně zpeněžit. Ještě na jednu věc je třeba si dát pozor. Ne všechny součástky, které se zdají býti chybně potisknuté, takové opravdu být musí. Například některé starší Star Wars minifigurky mají potisk viditelně neostrý, ale v tomto případě nejde o nic unikátního. Takové tehdy byly všechny. Případně se vás někdo může pokusit napálit dílkem z jiné generace. Rozdíl mezi stejným dílkem z různých let se může tvářit jako misprint, ale jde prostě jen o jinou variantu.
Svět misprintů a jejich sběratelství otevírá úplně novou dimenzi LEGO fanouškovství. Máte doma nějaký nepovedený kousek? Podělte se v komentářích.
Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿
Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.
Vlastimil Novák
Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou.