Na první kolej přijíždí Orient Express | Matyho kostky

Na první kolej přijíždí Orient Express

Šotouši a milovníci LEGO stavebnic v jedné osobě mohou slavit. Po 3 letech přišel dánský výrobce s dalším vlakem. Nová stavebnice vzešla z platformy LEGO Ideas a je zařazena do stejnojmenné série. Na základě originálního návrhu uživatele jménem LEt.sGO vznikla stavebnice 21344 Vlak Orient Express. Novinka vychází u příležitosti 140letého výročí spuštění provozu a navazuje hlavně na legendární set 10194 Emerald Night z roku 2009.

Stavebnici obsahující 2 540 dílků jsme měli možnost poprvé vidět během LEGO Fan Media Days přímo v dánském Billundu již v září a musím uznat, že je opravdu nádherná. LEGO designerům, v úzké spolupráci s autorem původního návrhu i společností vlastnící skutečný vlak, se podařilo dokonale zachytit ikonu železniční dopravy. Podle toho, co nám bylo řečeno, se tvůrci dokonce jeli osobně podívat do archivů provozovatele Orient Expressu, aby získali materiály a inspiraci pro svůj LEGO model.

Vlak se skládá z lokomotivy, tendru (uhláku) a dvou vagónů – lůžkového a jídelního vozu. Celá souprava měří 116 cm na délku, 12 cm na výšku a 8 cm do šířky. Interiéry obou vagónů zdobí realistické detaily a vybavení. Grafika obkladů je inspirována reálnou předlohou. Potisknuté tiles na vnějším plášti vlaku dávají na odiv původní trasu Orient Expressu z Paříže do Istanbulu. Další detaily pak tvoří samolepky. Výrobce pro tuto stavebnici vytvořil zcela nový díl oje spojující kola lokomotivy. Vsadím se, že bude mezi staviteli vlaků velmi žádaný. Set obsahuje také slušný počet dílů poprvé přebarvených do tmavě modré barvy. Střechy vozů lze snadno odebrat pro přístup do interiérů. Už při úvodním představení nám bylo sděleno, že z výroby není počítáno s motorizací vlaku, ale jsem si jist, že si šikovní stavitelé nějak poradí. Vlak bez kolejí není nic, a tak balení obsahuje i jejich kus, aby bylo soupravu na čem vystavit. Orient Express pasuje na standardní rozchod LEGO vlaků.

Balení obsahuje celkem 8 velmi povedených minifigurek. Jedna z nich, kameraman, odkazuje na tvůrce návrhu na LEGO Ideas Thomase Lajona, který se právě touto profesí živí. Nechybí samozřejmě ani strojvedoucí, obslužný personál a další cestující. Mnoho fanoušků doufalo, že se na palubě vlaku bude odehrávat příběh z pera Agathy Christie Vražda v Orient Expressu, ale není tomu tak. Přesto stavebnice svůj příběh má. Ženská figurka spisovatelky totiž hodlá během dlouhé cesty napsat svůj první román.

 Set 21344 Vlak Orient Express obsahuje 2 540 kostek a bude v prodeji od 1. prosince 2023 za doporučenou cenu 7 599 Kč.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama