LEGO a olympijské sporty | Matyho kostky

LEGO a olympijské sporty

Letní olympijské hry v Tokiu jsou v plném proudu a mne u této příležitosti čistě ze zajímavosti napadlo, že bych mohl prozkoumat, jak jsou na tom olympijské sporty v LEGO světě. Žádná olympijská LEGO řada, a s výjimkou let 2003 – 2007 dokonce ani žádná sportovní, totiž v historii LEGO Group nikdy nevznikla. Dala by se tedy i tak postavit LEGO olympiáda?

Stavebnice s olympijskou tématikou

Přestože olympijské hry nikdy neměly svou vlastní sérii, poslední dvoje v Riu a Londýně přeci jen pozornosti naší oblíbené dánské firmy neušly. U příležitosti londýnských her byla totiž vydána speciální edice celkem devíti sběratelských minifigurek z řady LEGO Minifigures. Všechny figurky byly členy britského týmu a každá z nich reprezentovala jiný sport – box, plavání, štafetový běh, judo, tenis, gymnastiku, vzpírání, jezdectví a lukostřelbu. Takovéto spojení hraček LEGO a Olympijských her bylo podle mě skvělým nápadem, škoda jen, že byl vyroben pouze britský tým 🙂

Minifigurky s britským olympijským týmem.

V roce 2016 pak byla vydána pouze malá stavebnice, která však postrádala jakoukoliv sportovní tématiku – postavit jste si z ní totiž mohli pouze maskoty LOH v Riu – Viniciuse a Toma.

Stavebnice s olympijskými maskoty z Ria.

Plavání

Pokud byste si chtěli postavit tuto disciplínu, budete potřebovat především dvě věci – minifigurky v plavkách a bazén. Zatímco figurky se dnes (i když ne úplně ve sportovních plavkách) ještě sehnat dají, stavebnice se závodním bazénem jsme se doposud nedočkali. LEGO bazény mají totiž typicky spíše rekreační podobu, jako například v setu 41430 Aquapark.

8831 Swimming Champion ze 7. série LEGO Minifigures z roku 2012.
LEGO City 60153 Sada postav Zábava na pláži obsahuje spoustu letních sportů.

Basketbal

Pokud byste si chtěli postavit pořádnou olympijskou basketbalovou arénu, musíte zapátrat na BrickLinku nebo v bazarech. Tento sport se totiž největší pozornosti ze strany LEGO Group dočkal v roce 2003, kdy byla vydána celá basketbalová série v licenci NBA.

LEGO Sports 3433: The Ultimate NBA Arena.

Vodní slalom

Kajakaření je v poslední době mezi designéry zdá se oblíbené, protože se tento druh sportu objevil hned v několika setech. Problematičtější to však bude s divokou vodou, tu si budete muset postavit z vlastních zásob 🙂

LEGO City 60240 Dobrodružství na kajaku.
LEGO Creator 31098 Chatka v pustině.
Asi úplně nejstarším setem s kajakem je tento Cactus Canyon Value Pack z roku 1994.

BMX

Tento sport je v LEGO světě poměrně nový, úplně první BMX jezdec se totiž objevil teprve  v letošním skateparku.

Silniční cyklistika

Přestože jízdní kola jsou běžným doplňkem současných i starších stavebnic, téma cyklistického závodu se objevilo pouze jednou v historii. Stalo se tak v roce 2000 a to navíc ještě v podobě limitované edice pro dnes již neexistující Team Telekom.

LEGO Team Telekom.

Gymnastika

Sportovní gymnastika patří také k relativně novým LEGO disciplínám – slušnou výbavu si můžete zakoupit v podobě stavebnice 41372: Stephanie a gymnastické představení z roku 2019.

LEGO Friends 41372 Stephanie a gymnastické představení

Pozemní hokej

Podobně jako v případě basketbalu byla před necelými 20 lety v rámci série LEGO Sports vydána také řada stavebnic s tématikou ledního hokeje ve spolupráci s NHL. Její součástí byl však i malý setík obsahující pouliční hřiště pro pozemní hokej!

LEGO Sports 3579: NHL Street Hockey

Sportovní lezení

Pořádnou lezeckou stěnu jsem v rámci doposud vyšlých stavebnic bohužel nenašel. Malý náznak takové stěny však najdete v setu 31081 Dům skejťáků. Jako bonus zde navíc najdete malou výbavu i pro další sporty – skateboarding a basketbal.

LEGO Creator 31081 Dům skejťáků

Fotbal

Kopaná je zdá se tím vůbec nejpopulárnějším LEGO sportem – doposud totiž bylo vydáno hned 5 fotbalových stadionů! Ten poslední v minifigurkovém měřítku však vyšel už před dlouhými 15 lety a z novějších setů najdete fotbalovou tématiku jen v 41330 Stephanie’s Soccer Practice. V roce 2016 pak ještě vyšla speciální edice řady LEGO Minifigures obsahující německý národní tým.

Pokud vám však na měřítku nezáleží, určitě by vám neměl uniknout loňský nádherný set 10272 Old Trafford – Manchester United, který obsahuje úctyhodných 3 898 dílků!

Fotbalové sety v minifigurkovém / minidoll měřítku.

Tenis

Tenisové hráče jste si mohli zakoupit v rámci 3. a 7. série LEGO Minifigures v letech 2011 – 2012. Jediné tenisové hriště pak najdete ve stavebnici 41338 Stephanie ve sportovní aréně z roku 2018.

8831 Tennis Ace ze 7. série LEGO Minifigures z roku 2012.
8803 Tennis Player ze 3. série LEGO Minifigures z roku 2012.
LEGO Friends 41338 Stephanie ve sportovní aréně.

Skateboarding

Letošní Skate Park zde už byl zmíněn, skateboarding však patří ke starším LEGO sportům – závodní U-rampa se poprvé objevila už v rámci série LEGO Sports v roce 2003.

Krom toho byl skateboarding tématem také jednoho setu LEGO Friends v roce 2015 a malý skatepark najdete také v setu LEGO City 60200 Hlavní město z roku 2018.

Vybrané stavebnice z historie obsahující příslušenství na skateboarding.

Stolní tenis

Stolní tenis se dvakrát objevil jako doplněk k rekreačním setům 31067 Prázdniny u bazénu (2017) a 40264 Postav si své městečko Heartlake (2017). Úplně poprvé jste jej ale mohli najít uvnitř modulární hasičárny 10197 Fire Brigade (2009).

LEGO Creator 31067 Prázdniny u bazénu
LEGO Friends 40264 Postav si své městečko Heartlake.
Stolní tenis uvnitř setu 10197 Fire Brigade.

Volejbal

Vybavení na beachvolejbal najdete v setu 60153 Sada postav Zábava na pláži (2017), který kromě toho obsahuje také již zmíněný kajak a spoustu figurek v plaveckém úboru.

LEGO City 60153 Sada postav Zábava na pláži obsahuje spoustu letních sportů.

Karate

Karate se objevilo pouze ve stavebnici LEGO Friends 41002 Emma trénuje karate (2013), pokud byste ale chtěli i minifigurkovou verzi, bude třeba sehnat tu, která se objevila v druhé sérii LEGO Minifigures v roce 2010.

8684 Karate Master z 2. série LEGO Minifigures z roku 2010.
LEGO Friends 41002 Emma trénuje karate.

Lukostřelba

Tento sport je mezi minifigurkami zřejmě tím vůbec nejstarším. Díky své historické tradici se totiž objevil už ve stavebnicích LEGO Castle v 80. letech. Přítomen je ale i v novějších setech, zejména těch pohádkových.

Surfing

Surfing je dalším mezi LEGO minifigurkami velmi populárním sportem. Surfovací prkna se totiž objevují pravidelně v řadách LEGO City, Friends i Creator.

Jezdectví

Tento sport je dalším z těch, které mají v LEGO světě dlouhou tradici. První stáj s jezdeckými překážkami se objevila v rámci řady LEGOLAND Town už v roce 1986! Jezectví a koně byly také častým tématem stavebnic LEGO Paradisa v 90. letech a nejinak je tomu i dnes v rámci LEGO Friends.

Sporty v řadě LEGO Minifigures

Dobrým zdrojem pro minifigurky v úborech a s potřebným příslušenstvím pro další sporty je řada LEGO Minifigures. Díky ní si mouhou vaše figurky zahrát sporty jako je box, baseball, šerm, atletika, rugby, golf nebo vzpírání:

Inspirace

Na téma olympijských sportů samozřejmě vzniklo také mnoho MOCů, ty nejzajímavější jsem vybral níže, aby vám mohly posloužit jako případná inspirace pro vaše vlastní stavby:

Tenisová aréna (zdroj: LEGO Ideas).
Plavecký bazén (zdroj: Flickr).
Baseballový stadion (zdroj: Sean Kenney).
London Aquatics Centre (zdroj: Unusual Architecture).
Olympijský stadion v Londýně (zdroj: i Brick City).

Olympijské hry v Pekingu 2008 (zdroj: Brickshelf).

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama