Když LEGO staví samo sebe | Matyho kostky

Když LEGO staví samo sebe

Dánský hračkářský obr má ve svém portfoliu neskutečné množství aktuálních, ale i dávno zapomenutých sérií, kterými okouzlil miliony stavitelů po celém světě. Existuje však jedna speciální oblast, která mě osobně zvlášť baví. Jak již nadpis tohoto článku napovídá, dnes vám představím stavebnice znázorňující LEGO jako firmu. Tedy její obchody, zaměstnance, logistiku apod. Samozřejmě nemohu pokrýt úplně vše, od velkých setů až po všechny minifigurky, vybral jsem to, co sám znám, nebo mě osobně zaujalo.

Samostatné prodejny

Nejčastěji zastoupeným motivem z kategorie „LEGO z LEGO kostek“ jsou obchody. Tím nejstarším je 3300003 LEGO Brand Retail Store z roku 2012. Tento model v mikroměřítku mohli obdržet vybraní zákazníci při otevření některých značkových obchodů LEGO v USA.

O 3 roky později byl představen zbrusu nový set s číslem 40145 a totožným názvem. Ten byl opět k dostání pouze jako propagační předmět k nově otevřeným obchodům. Oproti svému předchůdci byl již v klasickém minifig měřítku, obsahoval více detailů a také figurku zákaznice. V této stavebnici se poprvé objevily samolepky znázorňující jednotlivé série, které LEGO ve skutečnosti vyrábělo.

Roku 2017 si mohli VIP zákazníci do své sbírky zařadit malý promo set se všeříkajícím názvem 40178 Iconic VIP Set, znázorňující jejich LEGO VIP kartu a malý kousek obchodu s Pick&Build stěnou, slušným výběrem stavebnic a drakem Olliem. Nechyběla ani minifigurka prodavače a ikonický hrneček.

Hned v následujícím roce přišel nový plnohodnotný obchod. Výrobce si s jeho jménem hlavu příliš nelámal a k číslu 40305 opět přidal jen strohé LEGO Brand Retail Store. Tentokrát se LEGO trochu více odvázalo a představilo hned dvoupatrový obchod s mnoha pěknými detaily, jako je například bankomat na boku budovy. V tomto obchodě si mohou dvě obsažené figurky (dospělý a dítě) vybrat z mnoha setů, podívat se na některé vystavené stavebnice, nebo koupit jednotlivé kostky z Pick&Build. Oba předchozí zmíněné sety osobně vlastním a jsou perfektním doplňkem pro můj malý LEGO oltář.

Můj malý LEGO "oltář".

V dalších letech bylo LEGO skromnější a fanouškům představilo jen fotorámeček 40359 LEGO Store Picture Frame s naznačením obchodu a 30569 LEGO Stand, tedy pojízdný prodejní stánek. Nevím, jestli někdy takový opravdu existoval, ale věřím, že by stánek projíždějící centry velkých měst mohl mít úspěch.

Letos naopak výrobce šlápnul na plyn a ukázal hned 2 plnohodnotné prodejny. Stavebnice 40528 s názvem, který už snad opakovat ani nemusím, opět slouží jako dárek ku příležitosti otevření nového reálného obchodu. Jedná se opět o malý jednopodlažní obchůdek, kde však najdete vše signifikantní pro značkovou prodejnu.

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Další novinkou je pak 40574 LEGO Brand Store. Tento set byl vydán k oslavě 90 let od založení společnosti LEGO. Samotná stavebnice toto výročí reflektuje retro grafikou na stěnách obchodu i jeho historickou fasádou. Set obsahuje dvě figurky (matku se synem) a hromadu samolepek. Budovu lze ze zadní strany otevřít pro lepší přistup při hraní. Trochu podivně ale působí žebřík pro přístup do druhého patra. V obchodě bych přeci jen očekával spíše schodiště.

Úplně posledním setem, který si zaslouží alespoň malou zmínku, je Modular LEGO Store vzešlý z webu Bricklink a jeho Designer Programu. Tento program umožňuje modelům, které nebyly schváleny k výrobě na platformě LEGO Ideas, dostat se i tak do výroby. Pokud si stavebnici předplatí dostatečný počet zájemců, je následně vyrobena, zabalena a odeslána. Oblíbený web Bricklink již několik let spadá pod LEGO Group.

Samostatným modelem, který se dle mého názoru hodí do tohoto výčtu, je pak samotná reprezentační budova společnosti LEGO, tzv. LEGO House, nacházející se v Dánsku. Stavebnice patří do řady Architecture a já si ji zakoupil při návštěvě Billundu před několika lety.

Prodejny v jiných sériích

Kromě samostatných obchodů se občas nějaký prodejní koutek objeví i ve stavebnicích patřících k jinému tématu. Úplně poprvé se tak stalo roku 2014 v setu 60050 Nádraží, kde si cestující při čekání na vlak mohli přímo z nástupiště zajít koupit i LEGO. V roce následujícím byla do prodeje uvedena další stavebnice ze série City – 60097 Náměstí ve městě. Ta obsahovala plně vybavený dvoupodlažní LEGO obchod i zásobovací dodávku. V promo setu 40346 Legoland z roku 2019 se nachází malý stánek se stavebnicemi.

Asi nejzajímavější výskyt LEGO obchůdku je v setu 80036 Město lampionů z řady Monkei Kid, který vstoupil do prodeje v letošním roce. Prodejna, včetně draka Ollieho, je zde šikovně zakomponována do bláznivého a barevného světa a v celku nepůsobí vůbec rušivě.

Logistika a postavy

Ne všechno se točí jen okolo samotných obchodů. Důležité je také to, jak se do nich dostane zboží, a kdo vám ho nakonec prodá. Naprostou ikonou je v tomto ohledu set 3221 nesoucí prostý název Kamion. Tento žlutý náklaďák z roku 2010 veze celkem 9 krabic s LEGO City stavebnicemi a rudlík. K setu náleží také dvě figurky. Zapomenout bychom však neměli ani na set 6692 Tractor Trailer z roku 1983.

K různým propagačním akcím LEGO představilo nespočet druhů postaviček, které vám na tomto prostoru ani nejsem schopen všechny ukázat. Některé jsou klasické minifigurky, jiné jsou postaveny ve stylu BrickHeadz, a nebo se jedná o minifigurky, ale ve své maxi podobě z běžných kostek. Obvykle představují zaměstnance LEGO obchodu, nebo nějak odkazují na jeho umístění. Čestnou zmínku si určitě zaslouží set 5005358 Minifigure Factory, který bylo možné získat v roce 2018 k nákupu určité hodnoty.

Na úplný závěr se sluší zmínit také všechny obří sochy a modely nacházející se v LEGOLANDech po celém světě, na prodejních místech, ale i volně ve městech. I v těchto případech LEGO tvoří své výrobky z vlastních kostek.

Máte doma některý ze zmíněných setů, nebo nějaký jiný příklad výrobku, kdy LEGO znázorňuje samo sebe? Pochlubte se v komentářích.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama