I mistr tesař se někdy utne, aneb když LEGO porušuje vlastní pravidla | Matyho kostky

I mistr tesař se někdy utne, aneb když LEGO porušuje vlastní pravidla

Než se nový set dostane do prodeje, LEGO si dává velký pozor, aby neporušilo své vlastní zásady, jak by taková stavebnice měla vypadat a co by rozhodně neměla znázorňovat. Asi nejznámějším pravidlem je zákaz vojenské tématiky. Obecně se dá říci, že se našemu oblíbenému výrobci daří pravidla dodržovat. Dnes vám ale ukážu, že ne vždy tomu tak bylo. Sem tam totiž nějaké to porušení zásad v historii prošlo. 

Nejprve si pojďme hlavní pravidla LEGO Group představit. Samotná společnost je nijak neprezentuje, ale dobrou představu nám poskytne platforma LEGO Ideas, na kterou každý může nahrát svůj nápad na budoucí stavebnici. Před zveřejněním na internetu, každá idea prochází schvalovacím procesem právě proto, aby byly rovnou vyloučeny návrhy porušující pravidla. LEGO se nebude zabývat nápady, které obsahují následující věci. 

Teď už ale pojďme na příklady porušení pravidel. Již v roce 1957 LEGO představilo set s číslem 1309 a jednoduchým názvem Kostel. Není tedy pochyb, že se jedná o náboženskou stavbu. K porušení stejné zásady došlo také s uvedením setu 7199 Chrám zkázy z oblíbené série Indiana Jones. Ten totiž obsahuje minifigurku představující vůdce kultu Mola Ram, kterého bychom mohli snadno zařadit do kategorie “náboženská osoba”. Největším překvapením při hledání informací pro tento článek byl pro mě fakt, že samotné LEGO v letech 1952 – 1958 vyrábělo tzv. Indre kříž. Jednalo se o klasický křesťanský kříž, jeho prodejem LEGO vybíralo finance na podporu vybraných církví a organizací. 

Od náboženství se teď přesuneme k něčemu lechtivějšímu. Pro někoho může být spoře oděná minifigurka princezny Leiy ze Star Wars vrcholem sexuality v LEGO světě, věřte mi však, že výrobce zašel mnohem dál. Stalo se tak například u setu 79108 Přepadení dostavníku, který doprovázel film Osamělý jezdec v hlavní roli s Johnym Deppem. Jednou z minifigurek je vedoucí nevěstince v tehdejším typickém “pracovním” oděvu. Absolutně nejdál se ale dostal set 45022 Community minifigure set. Na první pohled se zdá, že stavebnice obsahuje jen nevinné minifigurky znázorňující běžná povolání a pár doplňků k nim. Jedna z postav s názvem Fancy Woman však trochu vyčnívá. Jedná se o pěkně oblečenou ženu, má dokonce zlaté kalhoty, stojící u sloupu s červenou lampou. Těm bystřejším z vás už asi došlo, že jde pravděpodobně o prostitutku. Červené lampy často znázorňují právě domy nebo celé oblasti, kde jsou sexuální služby nabízeny. 

Alkohol dětem do ruky nepatří, na tom se nejspíš všichni shodneme. Co ale takovým superhrdinům? V setu 76200 Nový Asgard Bro Thora z loňského roku můžeme jasně vidět několik lahví a dokonce i plechovku. Z filmu o Thorovi víme, že rozhodně nepil jen limonády. Dalším příkladem výskytu alkoholu v LEGO stavebnici je 10252 Volkswagen Beetle. Plážovou atmosféru tohoto setu dotváží dvě lahve a plechovka. Tmavě zelená barva napovídá, že obsahují pivo nebo víno. 

Zákaz videoherních stříleček z pohledu první osoby. Jasné pravidlo, jenže… Když získáte práva na použití populární licence, všechny zásady jdou stranou a řada LEGO Overwatch je na světě. Overwatch je oblíbená akční střílečka pro více hráčů na jejímž základě vzniklo mnoho stavebnic a podle zákulisních informací se jich ještě dost teprve chystá. 

Jedním z nejnovějších porušení vlastních zásad v kategorii válečné stroje bylo oznámení (a následné stažení) setu 42113 Bell-Boeing V-22 Osprey v roce 2020. Set představuje letadlo schopné vertikálního startu v záchranářských barvách. Na tom by asi nebylo nic špatného, kdyby takový stroj opravdu existoval. Jenže Osprey působí výhradně v armádách, například v USA nebo Japonsku, a pro záchranné mise se nevyužívá. Katalogy s novinkou byly již v oběhu, když LEGO oznámilo, že se stavebnice prodávat nebude. Do oběhu se dostalo jen několik málo kusů, které mají dnes velkou hodnotu. Zajímavé je, že podobný stroj v setu 60021 Nákladní letadlo bez problému prošel. Vojenské letadlo, i když smyšlené, se objevilo i v 7683 Souboj na letadle Flying Wing z již zmíněné série Indiana Jones. Ve filmu patří stroj nacistům. Diskutovat bychom také mohli nad všemi stíhačkami a dalšími letadly z řady Creator. Jejich podobnost s reálnými vojenskými stroji nelze zapřít.

Vnímání toho, co já osobně považuji za zbraň, a jak se na tuto oblast dívá LEGO Group, se zásadně liší. Jinak si totiž neumím vysvětlit, jak může výrobce zakazovat zbraně ve velkém, nebo dokonce lidském měřítku, a zároveň ve svých obchodech a zábavních parcích prodávat třeba pěnové meče rytířů nebo různé bodné zbraně hrdinů řady Ninjago. To samé platí pro sety 6346098 Yoda’s Lightsaber, nebo 40483 Luke Skywalker’s Lightsaber, což jsou rukojeti světelných mečů v lidské velikosti. Čepel sice nemají, ale všichni víme, že jejich zásahem zemřelo mnoho postav. Že mohou mít stráže z hradu Lvího rytíře meče je zcela v pořádku, nejedná se o současné zbraně. Ale třeba takoví hrdinové od Marvelu jsou vyzbrojení od hlavy k patě a děj komiksů a filmů se v přítomnosti odehrává. Iron Man svou výbavu určitě nepoužívá jen k mírovým účelům. I když jsou postavy smyšlené, svým konáním, například ve filmech, za sebou zanechávají hromady mrtvol. To ale stavebnice samozřejmě neznázorňují, takže je, dle LEGO Group, vše v pořádku. 

Na závěr jsem si nechal příklady rasismu, šikany a násilí. Stavebnice z roku 1977 číslo 215 Red Indians ukazuje rodinku původních obyvatel Ameriky jedoucí v kánoi. Na tom by nebylo nic kontroverzního, kdyby barva jejich kůže nebyla rudá, zatímco barva pleti všech ostatních figurek v té době byla klasicky žlutá. Pohled na rasismus se od 80. let změnil a dnes už by podobný přešlap do prodeje neprošel. Další ukázkou je minifigurka Apua z populárního seriálu Simpsonovi. Tato postava se objevila v setu 71016 Kwik-E-Mart a opět byl problém v barvě pleti. Apu, jakožto přistěhovalec z Indie má tmavší pleť než ostatní žluté postavy. Nutno dodat, že podobné problémy řešila i produkce seriálu. Nakonec došlo k výměně dabéra. Ve stejném setu pak najdete i figurku Nelsona Muntze, který je v seriálu známým šikananátorem. Perličkou na úplný konec je pak set 3314 Police Unit z roku 1998, který neskrývaně ukazuje zásah policie proti fotbalovým hooligans na stadionu a obsahuje dokonce i anton. 

Osobně v uvedených pravidlech nevidím žádný zásadní problém, občas se mi ale zdá, že si je LEGO tak trochu ohýbá podle toho, jak se mu to hodí. Jak se říká, výjimky potvrzují pravidlo. 

Napadá vás nějaký další set porušující pravidla? 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Více o autorech blogu i o tom, kdo je Maty, zjistíš zde.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

7 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Legac
Legac
před 1 rokem

Pche, světelné či normální meče nebo bodné zbraně.. Ale což taková Hvězda smrti, která má smrt již v názvu? 🙂
Díky za osvětu u Ospreyho, divil jsem se, proč to má takovou hodnotu, nyní to vím..

ironOmega12
ironOmega12
před 1 rokem
Odpověď pro  Legac

Celé star WARS mají válku přímo v názvu a vyrábí se to snad pro 4+

1
Johnny Rouge
Johnny Rouge
před 1 rokem

Nebylo náhodou nejvíce střelných zbraní (i když ne ze současnosti) v setech Indiana Jonese? Ty mi přišly vždycky v tomhle dost dospělé a proto je mám asi tak rád.

Jirka Lego
Jirka Lego
před 1 rokem

No teoreticky pokud jsou proti pravidlum i sety s tematikou “kampaně a hnutí”, tak to porusuje i duhovy set Everybody is awesome, ne?
Primo autor setu uvadi, ze tim chtel podporit hnuti LGBTQIA+

P.S.: pro upresneni, nechci se tim nikoho dotknout a resit neci orientaci, pouze poukazuji na ten mozny rozkol v pravidlech Lego a tomto setu 😉

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama