Žlutý taxík: Taxi, které vás neošidí | Matyho kostky

Žlutý taxík: Taxi, které vás neošidí

Nebudu lhát, z LEGO produkce mám rád hlavně velké a taky drahé stavebnice. Občas mě ale zaujme i nějaký malý setík. Někdy barvou, jindy zajímavými tvary a občas důvod ani sám nevím a prostě ho musím pořídit. To je i případ setu 40468 Žlutý taxík, na který se dnes zaměřím. 

Stavebnice přišla na trh už v lednu roku 2021, ale pořád tvoří součást stabilní nabídky, jak e-shopu výrobce, tak oficiálních obchodů. Nezřídka ji vídám vystavenou u pokladny, kde se snaží ze zákazníků stojících ve frontě vysát ještě nějaké ty peníze. Na této pozici se taxi střídá (střídalo) s dalšími povedenými kousky: 40469 Tuk-Tuk, 40517 Vespa nebo 40650 Land Rover Classic Defender. A musím říct, že to funguje perfektně. Třeba já přidal, během čekání na obsluhu, ke svému červený skútr Vespa. 

Pouhých 124 dílů a 6 samolepek postačí, abys se vám v rukou zhmotnil vůz taxislužby inspirovaný ikonickými taxíky z New Yorku. Právě samolepky tvoří všechny grafické detaily – nápisy TAXI na bocích, poznávací značky, a hlavně reklamy na střeše. Jedna láká k návštěvě sochy Svobody a druhá zase na čerstvou pizzu z pece. Espézetky v sobě obvykle ukrývají nějaký odkaz na autora stavebnice, nebo číslo setu, ale v tomto případě se mi nepodařilo význam vypátrat. Napadá vás, co by mohlo LDC-812 znamenat? 

Tvary automobilu jsou téměř na všech místech striktně hranaté. To není úplně realistické, ale v dané cenové a rozměrové kategorii to nepovažuji za problém. V Dánsku si moc hezky poradili s „odskokem“ horní části vozu. Od oken výše je karoserie o jeden stud užší. Díky jumper dílkům je umístěna na střed a na každém z boků zbývá půl kostky místa.  

Taxík nemá žádný interiér, ale to nás nemusí mrzet, protože dovnitř by se stejně minifigurka nevešla. Mě osobně trochu ruší matný povrch předního i zadního skla. V porovnání s bočními okny to vytváří divný kontrast, a hlavně nemá logiku. Mnohem větší problém představuje velmi nízká světlá výška prakticky znemožňující jízdu po koberci. A to nemám na mysli nějaký tepich s vysokým chlupem. Tenhle taxík je prostě určen jen na asfalt (rozuměj hladké domácí povrchy). 

Žlutý taxík měří přes 13 cm na délku, 5 cm na šířku a 6 cm na výšku.  

I přes předchozí výhrady jsem rád, že Žlutý taxík rozšířil mou sbírku. Model neobsahuje žádné závratné stavební techniky, a přesto jsem si vrstvení kostek užil. Samolepek je přiměřené množství a všechny mají svůj smysl. Lepení nemám v lásce a upřímně v něm nejsem ani moc dobrý, náladu mi však zvedl fakt, že ani samolepky na oficiálních produktových fotografiích nejsou umístěny úplně přesně. 

40468
Žlutý taxík
💰  Doporučená cena: 249 Kč
🧱  124 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 1. 2021

0 %

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tomáš Vít
Tomáš Vít
před 1 měsícem

Tenhle set je opravdu dobrý. Před pár lety jsem si ho pořídil a rozhodně nelitoval. Z jeho dílků jsem postavil dalších 8 alternativních modelů, které si můžete prohlédnout zde: buildinst.cz/catalog/detail/361

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama