Když se na internetu objevil název této stavebnice a údaje o ceně a počtu kostek, pomyslel jsem si, že se jedná o další domeček doplněný pár zvířátky na způsob setu 31116 z roku 2021. Domky z kostek Lega nejsou můj šálek čaje, takže jsem okamžitě ztratil zájem o tento set. Všechno se změnilo ve chvíli, kdy se objevily první obrázky. Teprve tehdy jsem pochopil, že se jedná velké propracované modely afrických zvířat, které rozhodně musím mít ve své sbírce. Pojďme se spolu podívat, zda žirafa, lev a gazely jsou opravdu tak dobré, jak vypadají na obrázcích.
Po otevření krabice na mě vypadlo celkem 6 starých dobrých plastikových sáčků s kostkami a tři sešity s návody, každý na jeden model.
Stavba hlavního modelu začíná trupem žirafy. Mezi změtí různobarevných kostek s čudlíky do stran jsou vidět černé „cvakající“ klouby pro nohy a dva velké hnědé kulové klouby pro připojení krku. Po sestavení všech kostek z pytlíku s číslem 1 vypadá stavba následovně.
S kostkami z druhého pytlíku dokončíme tělo žirafy a připojíme její ocas. V tuto chvíli začíná být vidět, jak si designéři z Lega s modelem vyhráli. Složitá textura zbarvení kůže skutečné žirafy je bravurně ztvárněná pomocí hnědých a béžových kostek bez použití jediné samolepky. Dokonce i pruhy na ocasu jsou chytře vytvořené pomocí hnědých čtvrtkruhových kostiček, mezi nimiž prosvítá béžový podklad. Mimochodem, pro stavbu střapce na konci ocasu byla použita i černá hlava figurky.
Pokračujeme stavbou krku a hlavy z pytlíku s číslem 3. Krk je postavený vzhůru nohama a na jeho hřbetě zaujme hnědá hříva složená z kulatých destiček 1×1. Hotovou perlou je potom hlava s perfektní barevnou texturou, plastickými nozdrami a očima postavenýma z černých mikrofonů.
Pytlík s číslem 4 poslouží ke stavbě zadních noh a pytlík číslo 5 předních. Každá noha má jen dva pohyblivé klouby – kyčle, respektive ramena a na koncích kopýtka. Potěšilo mě, že si designéři dali tu práci a zamaskovali všechny klouby.
Žirafu jsme dokončili, takže se šestým sáčkem začínáme stavbu plameňáka. Plameňák je oproti žirafě trpaslík, nicméně i jeho podoba je věrně přenesena do LEGO-formy. Obzvláště zajímavá je stavba těla s připojením nohou. Hlava je potom postavená kolem „vesmírné pistole“. Nakonec ještě postavíme strom a máme hotovo.
Žirafa je pěkný macek a strom s plameňákem přidávají celé kompozici modelů na barevnosti. Žirafa má pohyblivé nohy, ocas, krk, hlavu a uši. Díky chybějícím kloubům v kolenech ji téměř není možné dát do polohy připomínající chůzi. Zato jí můžete dát do pozice, kdy pije. Plameňák má velmi omezenou polohovatelnost, takže můžete ohýbat pouze ocasní peří a nohy v kyčlích. Zároveň je plameňák napevno připojen k modré kulaté destičce kvůli stabilitě.
Celkově nemám tomuto modelu co vytknout. Je to přímo mistrovské dílo věrně zobrazující toto majestátní zvíře prostřednictvím kostiček Lega. Úchvatné je hlavně ztvárnění flekaté kůže a celá hlava zužující se od očí k čumáku. Nesmím opominout ani plameňáka s chytře poskládaným tělem.
Druhým modelem je lev. Tento model mě zaujal ještě více než žirafa, protože mi připomněl lva ze setu 4884. Stavebnice 4884 mě totiž téměř před 20 lety přivedla zpět ke stavění z Lega. Nyní se tedy pojďme společně podívat, jaký je nový lev v reálu. Začínáme opět stavbou těla. Na bocích jsou kostky s čudlíky do stran, na které později připojíme zaoblené a zešikmené díly dodávající tělu přirozenější tvar.
Pokračujeme stavbou zadních nohou, poté předních nohou a ocasem. Doposud byla stavba v celku obyčejná, což se ale s hlavou změní. Hlava je složená ze dvou hlavních částí, hřívy a samotné hlavy, vzájemně propojených kulovým kloubem. Kloub umožňuje propojit obě části pod mírným úhlem. Nejprve stavíme hřívu. Potom nastupuje hlava, která je přehlídkou nestandardních stavebních technik a originálních použití dílů. Přímo ikonické je ztvárnění očí pomocí zlatých dílů pro spojování tyček. Kromě toho hlava kombinuje stavbu s čudlíky nahoru a dolu a sudou a lichou šířkou, tj. její části jsou odskočené o půlku šířky kostky.
Po připojení hlavy k tělu dokončíme lva stavbou tlap. Nakonec postavíme stromek s růžovým motýlem a máme hotovo.
Čekal jsem, že lev bude o něco větší, nicméně takto je v podobném měřítku jako žirafa. Při bližším ohledání je trochu strakatý, což u alternativního modelu není zas tak překvapující. Jeho polohovatelnost je bohužel poměrně omezená. Nohy se mohou pohybovat pouze ve dvou místech (v ramenech, respektive kyčlích a u tlap) a pohyb hlavy je téměř nulový – nelze jí ani zvedat nahoru a dolu, ani otáčet do stran. I tak vám doporučuju si ho postavit, protože jeho hlava je prostě geniální.
A jak si tento lev stojí po boku svého předchůdce z roku 2005? Řekl bych, že postavení obou lvů vedle sebe, je výbornou ilustrací toho, kam se LEGO za posledních téměř 20 let posunulo. S přibývajícími typy nových kostek je nyní možné dosáhnout mnohem větších detailů a realističnosti u znatelně menších modelů. Zatímco starší lev je postavený převážně z klasických kostek, ten novější je postavený hlavně z destiček a kupodivu má při poloviční velikosti větší počet dílků.
Třetím modelem je gazela s mládětem. Nejprve stavíme mládě, teprve potom dospělou gazelu.
Stavba dospělé gazely je v lecčem podobná žirafě, nicméně jednodušší. Začínáme stavbou těla, ke kterému nacvakneme krk. Krk je připojený k tělu pomocí stejných velkých kloubů jako u žirafy a toto spojení je dostatečně tuhé, aby udrželo krk s hlavou v jakékoliv pozici.
Pokračujeme sestavením hlavy, přidáme nohy a máme gazelu hotovou.
Nakonec ještě postavíme malý ostrůvek zeleně, aby se gazely měly kde pást.
Středobodem celé scenérie je rozhodně dospělá gazela s charakteristicky zahnutými rohy. Mládě je milým doplňkem využívajícím další kostky a ostrůvek zeleně přidává scenérii na barevnosti. Co se týká polohovatelnosti, tak dospělá gazela může opět hýbat všema nohama v kyčlích, respektive v ramenech a v kopýtkách. Dále má polohovatelný krk a hlavu. Mládě má klouby pouze u připojení nohou k tělu a ještě se dá otáčet jeho hlavou kolem dokola.
Když se podíváme na kostky, tak tu máme bohatou paletu dílků všech typů. Jediná skupina, která je zastoupená hodně poskrovnu, jsou klasické kostky (mám na mysli ty, co jsou vysoké 3 destičky). Je jich tu jen 5 o rozměru 2×1 čudlík. Ostatní klasické kostky jsou nějakým způsobem upravené – buď mají další čudlíky zboku, nebo v nich jsou díry. Mě osobně to nepřekvapuje. Svým způsobem to je hlavní poznávací znak současných modelů z Lega. Klasické kostky se pomalu vytrácí, aby je nahradily menší placaté nebo různě zešikmené dílky dovolující dát modelu více drobných detailů. Tím se opět dostáváme zpět k porovnání dvou lvů…
Tentokrát vám sice neukážu, co dalšího jsem z této stavebnice postavil podle vlastní fantazie, ale společně se zamyslíme nad tím, jaké máme možnosti. Největší výzvou při stavbě vlastního modelu budou rozhodně barvy. Dominantními barvami v setu jsou tři odstíny hnědé, dva odstíny béžové a bílá barva. To je dost široká paleta, která nás bude nutit postavit něco hodně strakatého. Na druhou stranu, pokud bychom chtěli mít jednobarevný model, bude muset být dost malý. Nabízí se hlavně další zvířátka, stíhačka s kamuflážním nátěrem nebo nějaká pečínka. 🙂 Když budete sledovat můj web buildinst.cz, určitě se tam dříve či později nějaký další model z tohoto setu objeví.
buildinst
Web buildinst (z anglického BUILDing INSTructions = návody ke stavbě) má moto „Sdílíme radost ze stavění“, které mluví za vše. Najdete tu stovky návodů ke stavbě modelů z Lega. Valná většina z nich jsou tzv. alternativní modely, což znamená modely postavené z dílků jedné stavebnice LEGO. K jejich stavbě tedy nemusíte složitě shánět kostky, stačí si jen koupit danou stavebnici a můžete začít stavět.
A jaký je můj celkový verdikt? Tento set vřele doporučuji, protože se jedná o hotové umělecké dílo. Všechny tři modely jsou propracované, plné detailů a budou se pěkně vyjímat na poličce. Zároveň jejich stavba je zajímavá a poučná (hlavně u hlavy lva). Pokud budete chtít použít kostky z této stavebnice pro stavbu vlastních modelů, tak si určitě také přijdete na své, jen se nesmíte zaleknout jejich barevnosti.
Tomáš Vít
Nadšený stavitel alternativních modelů z Lega známý pod přezdívkou Tomik. Povoláním je stavební inženýr a mezi jeho další koníčky patří cestování, sport, dobré jídlo a deskové hry.