Země a Měsíc na oběžné dráze – hračka pro milovníky ozubených koleček | Matyho kostky

Země a Měsíc na oběžné dráze – hračka pro milovníky ozubených koleček

LEGO Technic je řadou, prostřednictvím které se nám LEGO snaží ukázat, jak fungují nejrůznější stroje kolem nás. Je trochu smutné, že od roku 1977, kdy vyšel první set LEGO Technic, se zaměřovala téměř výhradně na vozidla (náklaďáky, letadla, vrtulníky, motorky a nejvíce auta). Set 42179 – Planeta Země a Měsíc na oběžné dráze je ale jiný. Je to simulátor pohybu naší planety a Měsíce kolem Slunce ukrývající v sobě velmi složitý mechanismus, mnohem zajímavější než zatáčení předních kol. Pojďme si ho nyní společně postavit a prozkoumat, jak funguje.

Krabice a model

Po otevření krabice na nás vypadnou čtyři očíslované papírové sáčky s kostkami, jeden neočíslovaný plastikový sáček s většími díly, volně ložené dva oranžové prstence, dvě žluté polokoule, návod a aršík samolepek. Samolepek je minimum a jsou určené pouze pro označení měsíců a měsíčních fází.

Obsah setu

Stavbu začínáme kruhovou základnou s po stranách umístěnými čtyřmi koly naplacato. Kola mají natvrdo připevněné pneumatiky, které zajišťují, aby hotový model neklouzal po hladkém povrchu. Uprostřed oranžového prstence můžeme vidět prvních pár převodů z ozubených kol.

S kostkami ze sáčku s číslem 2 pokračujeme ve stavbě převodů v podstavci modelu. Postupně přidáme kličku pro uvádění celého mechanismu do pohybu, bílé panely na bocích postavené z klasických kostek s čudlíky a druhý oranžový prstenec.

Ve třetí etapě stavby poskládáme rameno a na vrchol podstavce umístíme Slunce. Slunce se otáčí rychleji, než samotné rameno. V rameni jsou nad sebou dvě osičky, které budou později otáčet Zemi a Měsíc. Pod ramenem je umístěný zlatý váleček, který pojíždí po oranžovém prstenci a zabraňuje prohnutí ramene směrem dolu. Na opačné straně oproti rameni je zlatý ukazatel měsíce.

V poslední, čtvrté, etapě stavby poskládáme část na konci ramene, kde obíhá Měsíc kolem Země a připojíme jí ke zbytku modelu. Toto je ta nejsložitější část celé stavby. K propojení je nutné mít všechna tři vesmírná tělesa v jedné přímce plus Zemi se správným náklonem osy. To samo o sobě není problém. Zakopaný pes je v propojení osiček na konci ramene. Tam totiž potřebujeme mít oba konce osiček ve stejné poloze proti sobě (Technic osičky mají v řezu tvar křížku), což se vylučuje s polohou vesmírných těles. Já sám jsem toho nebyl schopný dosáhnout s přesností na 100%.

Hotový model.

Dokončený model je celkem velký na to, že je postavený jen z 526 kostek – na výšku má asi 27 cm a na délku 37 cm. Všechno funguje, jak má. Začnete točit kličkou na podstavci a Slunce se začne otáček kolem vlastní osy. K tomu se mnohem rychleji otáčí Země, kolem ní obíhá Měsíc a celé rameno se potom otáčí kolem Slunce. Oceňuji i to, že kromě rotace Země kolem vlastní osy je přítomno i naklánění osy Země. Při letním slunovratu je tak přikloněný ke Slunci severní pól a při zimním jižní.

Navíc zlaté ukazatele vám na prstencích ukazují aktuální měsíc a fázi Měsíce (já u svého modelu na ně schválně nenalepil samolepky, nicméně to modelu na funkčnosti příliš neubírá). Celkový naučný potenciál modelu je ale trochu shozen chybějícím výkladem toho, co to vlastně máme před sebou. Návod vám pouze na konci napoví, že máte otáčet kličkou. A přitom stačilo přidat odstaveček textu nebo dva…

Zde je pár zajímavých údajů, které jsem odpozoroval při otáčení kličkou:

Po stránce funkčnosti je veškerý pohyb vesmírných těles plynulý a mechanismus se nezasekává. Kola s pneumatikami dobře zabraňují pohybu modelu po hladkém povrchu. Jedinou výtkou je příliš lehká základna modelu, takže při otáčení kličkou je nutné druhou rukou model přidržovat, aby se nezvedal. Toto je nutné zejména, když je rameno se Zemí a Měsícem na opačné straně než klička.

Detail Země.

Po estetické stránce se mi model vůbec nelíbí. Především základna pod Sluncem působí jako náhodný mix barev, který bije do očí. Dalším bolestivým detailem je potisk polokoulí Země. Zatím, co obě Ameriky se celkem povedly, severozápadní cíp Afriky vypadá hrozně. Tlustá mezera mezi potisky severní a jižní polokoule na kráse také nepřidá a můžeme to ještě uzavřít disproporcemi mezi plochami souše a oceánů mezi nimi – Atlantik i Pacifik jsou příliš široké.

Seznam dílů.

To bychom měli probraný model jako takový a teď se podíváme na kostky. Tato stavebnice vyčnívá mezi ostatními v počtu ozubených kol, která bývají nejčastěji nositeli funkcí. Je jich tu 25 plus dalších 8 dílů se zuby, které nejsou ozubenými koly v pravém slova smyslu (točny a velké ozubené čtvrtkruhy). Při celkovém počtu 526 kostek to dělá dobrých 5% všech dílů. Možná vám to přijde málo, ale v poslední době existují velké sety LEGO Technic, které nemají ani jedno ozubené kolo (natahovací autíčka) nebo při celkovém počtu 1432 dílů obsahují jen 7 ozubených kol (cca 0,5% všech dílů) jako je tomu u setu 42141 – formule McLaren.

Ozubená kola.

Potom tu máme čtyři kola s pneumatikami, slušné množství osiček a konektory všech možných druhů. Set naopak obsahuje minimum kostek s čudlíky, méně Technic nosníků, než bývá běžné, a žádné panely. Nakonec ještě zmíním dva páry zbrusu nových dílů – malé a velké polokoule. Dvojice malých polokoulí s průměrem 5 čudlíků byla použita jako Země a dvojice velkých polokoulí s průměrem 11 čudlíků jako Slunce. Menší polokoule se spojují dohromady pomocí dvou spojek a velké čtyřmi. Ve vrcholech obou polokoulí jsou křížové díry pro osičky.

Polokoule.

Stavebnice sice nemá žádný oficiální alternativní model, ale nabízí hodně možností pro stavbu vlastních modelů. Díky čtyřem kolům můžete postavit auto nebo jiné vozidlo. Prstence a ozubená kola zase fandí složitějším strojům, jako jsou třeba hodiny. Představivosti se tu meze nekladou.

Závěrem bych to shrnul následovně: tento set je výjimečný a byl bych rád, kdyby LEGO v budoucnu vydalo více modelů strojů, které nejsou vozidly. Kromě zajímavého modelu tu máme i velmi dobrou skladbu dílů s množstvím ozubených kol a nejrůznějších konektorů. Vím, že po estetické stránce model pokulhává a zasloužil by si v návodu alespoň stručný výklad toho, co symbolizuje, nicméně to by vás nemělo odradit od jeho koupě.

42179
Planeta Země a Měsíc na oběžné dráze
💰  Doporučená cena:  1 949 Kč
🧱  526 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 3. 2024

0 %

Tomáš Vít

Nadšený stavitel alternativních modelů z Lega známý pod přezdívkou Tomik. Povoláním je stavební inženýr a mezi jeho další koníčky patří cestování, sport, dobré jídlo a deskové hry.

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama