Vincent van Gogh – Hvězdná noc: Dílo mistra | Matyho kostky

Vincent van Gogh – Hvězdná noc: Dílo mistra

Set 21333 Vincent van Gogh – Hvězdná noc je jedním z těch, které jsem měl na svém seznamu přání už delší dobu. LEGO je velkou součástí mého života a rád se jím obklopuji i v domácnosti. Jelikož je má žena velmi tolerantní, po parapetech máme rozeseté květiny z botanické kolekce, na poličkách povětšinou stavebnice z řad Icons či Ideas, a teď se k nim přidalo o „legolizované“ umění. Podařilo se návrhářům převést ikonické dílo do LEGO podoby? To se dozvíte v dnešní recenzi. 

Obraz pojmenovaný Hvězdná noc namaloval nizozemský impresionista Vincent van Gogh v červnu roku 1889 a patří k jeho neznámějším dílům vůbec. Olejomalba znázorňuje pohled z okna sanatoria v jihofrancouzském městě Saint-Rémy-de-Provence. Zajímavostí je, že van Gogh noční scenérii vytvořil za dne. Rozměry malby jsou přibližně 92×74 centimetrů. Dílo je od roku 1941 součástí stálé sbírky Muzea moderního umění (MoMA) v New Yorku. Návrh na tvorbu LEGO verze Hvězdné noci vzešel z platformy LEGO Ideas. Autorem návrhu byl stavitel Truman Cheng vystupující pod přezdívkou legotruman. LEGO pak na finální podobě setu spolupracovalo nejen s ním, ale právě se zmíněným muzeem. Ostatně logo instituce najdete i na krabici. 

Balení se v Dánsku vydařilo na jedničku. Jasné barvy z černého podkladu krásně vystupují a lákají ke stavbě. Zadní strana ukazuje více detailů a také náhled na skutečnou předlohu. Uvnitř našlo své místo 19 číslovaných pytlíků s potřebnými kostkami, 2 volně uložené platy 6×16 a obálka s návodem. Úvodní strany manuálu už tradičně obsadily informace o Vincentu van Goghovi, jeho životě a díle, Hvězdné noci, autorovi původního návrhu a dvojici LEGO designérů, kteří jej přetvořili do finální podoby.  

Na celou stavbu dohlíží od prvních kroků sám mistr. Jeho figurka je zcela unikátní a v jiném setu ji nenajdete. Kromě toho i skvěle vypadá. Ošacení malíře je pokryto světlými linkami, které odkazují na jeho styl malby. Odkazují třeba na van Goghův autoportrét. Skvěle bylo zvoleno i příslušenství: paleta a štětec. Celek dotváří malířský stojan, na němž je umístěný dílek s potiskem obrazu Hvězdná noc. Žádný další díl nemá potisk ani samolepku. 

Základnu celého díla tvoří masivní rám z velkého množství velkých dílů. Tahle stavebnice se vám rozhodně jen tak nerozpadne. Upřímně nemohu tuto část popsat jako zábavnou, ale pevný základ je třeba a projít tento segment netrvá moc dlouho. Už od sáčku s číslem 2 se začne rýsovat krajina, přibývají domky a stromy. Prostorový efekt je tvořen vrstvami kostek. Vždy, když se zdá, že už je hotovo, ještě něco přijde. Třetí pytlík přináší hory s modrým nádechem v pozadí. Stavba vlastně není nijak závratně inovativní, jen se přes sebe zdánlivě náhodně skládají různé zaoblené i rovné díly, ale věřte mi, že se někdo hodně zamyslel nad tím, jak je přesně umístit, abychom dosáhli takto úžasného výsledku. I přes práci s většinově menšími až úplně prťavými dílky, neměl jsem pocit otrávení. Naopak převládala zvědavost, jak další vrstva změní aktuální stav věci. Katedrála a domy do krajiny skvěle zapadají. 

Několik sáčků s číslem 5 ve mně na první dobrou vyvolalo zděšení. Obsahují prakticky jen tři odstíny modrých dílů 1×2, 1×4 a 1×6. A je jich opravdu hromada. Kombinováním a skládáním těchto základních kostek na sebe vznikne celé pozadí s hvězdnou oblohou. Sem tam se na něm najde místo pro díly s profilem ve tvaru písmene L. Díky nim je později možné na nebe navěsit hvězdy. Vzadu našel místo speciální díl umožňující pověšení obrazu.  

Po kompletaci popředí i pozadí má své místo v návodu rám. I na něm se v Dánsku vyřádili (v původním návrhu od legotrumana vůbec nebyl). Na první pohled působí velmi jednoduše a takový i je, minimálně co se stavebních technik týká. Jeho předností je vysoká pevnost, a hlavně podobnost s originálním rámem, který je k vidění v New Yorku. Umístěním obrazu do rámu stavební práce zdaleka nekončí. Právě po něm přichází dekorování noční oblohy. Spirály považuji za nejslabší část celé stavebnice. Proti organickým tvarům na originálním obrazu jsou až moc kostrbaté a prostorový efekt mi u nich přijde tak nějak na sílu. Hvězdy jsou z potisknutých, transparentních kupolí. Zato měsíc je opět převážně z kostek, to je třeba ocenit. Třešničkou na dortu je cypřiš v popředí. Tento druh stromu van Gogh s oblibou umisťoval na svá díla. V řecké mytologii je spojován s truchlením a je často vysazován u hřbitovních bran. Symbolizuje cestu do podsvětí. V LEGO podobě je strom naprosto perfektní. 

Na úplný závěr je z pár kostek vytvořena platforma, na kterou lze umístit samotného mistra a jeho malířské vybavení. Je to zbytný, ale přesto velmi povedený detail. Podstavec lze velmi snadno odejmout, což bych osobně udělal hlavně v případě pověšení obrazu na zeď. V tom případě by totiž až příliš vyčníval do prostoru.  

Celá stavba se skládá z 2 316 kostek. Rozměry obrazu v rámu činí 38 cm na šířku, 28 cm na výšku a 12 cm do hloubky. Sestavení mi trvalo přibližně 4 hodiny čistého času. 

Na Hvězdnou noc jsem se moc těšil a z výsledku jsem zcela jistě potěšen. Až na spirálovité útvary na obloze podle mě nemá stavebnice žádnou chybu. Naštěstí nebude úplně obtížné tuto část modifikovat. Při pohledu zpříma a trochu větší vzdálenosti vypadá obraz dobře, ale to pravé umění převodu do LEGO podoby ocení pozorovatel až pohledem ze stran a z blízkosti. Jedině tak vynikne prostorový efekt a zejména drobné detaily vkrajině. Cypřiš v úplném popředí mě nejprve zarazil a poté příjemně překvapil. Nejprve jsem totiž úplně nevěřil, že bude poměrně velká struktura na takto prominentním místě vypadat dobře. Opak je ale pravdou. Minifigurku Vincenta van Gogha bych osobně klidně oželel. Každopádně je velmi zdařilá. Hvězdná noc ve mně zanechala jen ty nejlepší pocity a já už se těším až k  přidám jeden z mých nejoblíbenějších obrazů Velkou vlnu. Pevně věřím, že se řada známých obrazů převedených do LEGO podoby bude jen zvětšovat. 

21333
Vincent van Gogh – Hvězdná noc
💰  Doporučená cena: 4 199 Kč
🧱  2 316 kostek
🗓️  V prodeji od 25. 5. 2024

0 %

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama