Uvnitř krabice nalezneme jeden návod v pevné papírové obálce a 758 dílků v šesti sáčcích. Je škoda, že obě velká skla nebyla zabalena zvlášť. V našem případě bylo to čelní poškozeno výrazným škrábancem. Návod je opět přehledný, jen mu chybí červené orámování nově přidaných dílků. Jednotlivé kroky jsou ale tak jednoduché, že by to mohlo chybět pouze úplnému začátečníkovi. Instrukcemi nás provází modrý řidič. Na posledních stranách nalezneme obrázky dalších setů ze série Space, odkaz na podrobnější informace ke spojování modulů a seznam dílků.
Se stavbou by mohl mít problémy jen úplný začátečník, který bude zřejmě potřebovat asistenci s několika technickými spoji při konstrukci podvozku, nebo s lepením samolepek.
Posádku vozidla tvoří čtveřice astronautů. O obsluhu se starají řidič, řidička, vědec a technička. Jejich obličeje jsou potištěny z jedné strany. Skafandry se nijak nevymykají tradičním barvám pro svá povolání. Každý má na zádech batoh. Technička má k němu připojeny mechanické paže pro manipulaci s těžkými břemeny. Vědec nese na zádech malý solární panel. Oba řidiči mají menší batoh s jedním volným studem na připojení něčeho? To něco sice v návodu chybí, ale kluci hned použili náhradní dílky.
Robot má podle modrého tile asistovat řidičům hlavně při řízení a obsluze jeřábu. Snadno se s ním manipuluje a relativně dobře drží pohromadě. Jen občas někde zapomene chodidlo.
Aby měli astronauti na Marsu co zkoumat, obsahuje stavebnice ještě dva zelené mimozemšťany a malou skálu, kterou obrůstají nějaké neznámé organismy. Skrytým pinem můžeme odpálit její čelní stranu a tím odkryjeme největší růžový krystal, který byl zatím na Marsu nalezen.
Osmikolové vozidlo měří 30 cm na délku, 14 cm na šířku a 11 cm na výšku, Stejně jako u menšího roveru z této řady jsou využita kola, která známe už z první série Space Police. I tady jsou oproti starším setům nasazena obráceně. Doplněna jsou bílo oranžovými disky. Na přední nápravě jsou disky mírně odlišné a doplněny samolepkou. Dobře přístupná kabina nabízí dostatek prostoru pro řidiče, navigátora a někoho třetího. Ano, v tomto vozidle nenalezneme volant. K řízení je určen knipl a počítač. Z kabiny se posádka může dostat průlezem do střední části, kterou tvoří laboratorní modul. Dohromady nabízejí dostatek prostoru pro celou posádku i s robotem. Laboratoř má stejné rozměry, jaké mají všechny moduly v setech 60433 a 60434 a je s nimi plně kompatibilní. Podle vybavení poznáme, že slouží k analýze krystalů a nabíjení baterií. K jejímu snadnějšímu oddělení od podvozku slouží mechanismus, který se nachází na obou stranách mezi druhou a třetí nápravou.
Zadní část je podobná korbě pickupu. Tady máme k dispozici jeřáb určený k manipulaci se vzorky a výměně baterií. Jeho základna se může posunovat po korbě a pomocí této vychytávky má větší rozsah pohybu. Díky tomu dokáže zvednout baterii z podložky a umístit ji na vzdálenější místo. Aby rameno jeřábu neposkakovalo po korbě, můžeme ho hákem připevnit k zábradlí, nebo k držáku baterie. Dále tady máme k dispozici dva klipy k uchycení nástrojů. Pro napájení toto velkého vozidla jsou určeny dvě velké baterie umístěné po stranách roveru. Každá je tvořena čtyřmi články. Vzadu nalezneme dva úložné boxy určené k převozu vzorků.
Na rozdíl od svého menšího brášky (set 60431), který je lépe uzpůsoben k rychlejší jízdě v náročnějším terénu, je tento velký rover hlavně pracant. Je to vlastně pojízdná marsovská základna. Vzdáleně mi připomíná set 6927 z roku 1981. S tím jsem si jako kluk užil spoustu zábavy a podobně si moji synové hrají s touto novinkou. Velitelské vozidlo je opravdu pořádný macek. Podvozek je dostatečně bytelný a díky němu snese i drsnější zacházení.
PS:
Při prvním pohledu na set jsem se nemohl ubránit dojmu, že už jsem něco podobného kdysi viděl. Po krátkém vyhledávání jsem našel programovatelné šestikolové vozidlo Bigtrak (z roku 1979) a jeho Sovětský klon Lunochod od firmy Elektronika, který byl k mání i u nás od roku 1983.
Martin Hnilica
O tom, že jeho nejoblíbenějším Lego tématem bude vesmír, rozhodla hned první stavebnice pod stromečkem a sledování seriálu Okna vesmíru dokořán. Ve volném čase se nejraději věnuje rodině a sportu.
Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.