Spider-man vs. Doc Ock: Set jen pro ty menší nebo i něco pro AFOLy? | Matyho kostky

Spider-man vs. Doc Ock: Set jen pro ty menší nebo i něco pro AFOLy?

Stavba – ideální pro hodiny a hodiny hraní

Hned v úvodu bych řekl, že je jasné, že tento set je určen pro mladší děti (věk 6-12) a svůj účel plní velice dobře. Za (na LEGO) poměrně slušnou cenu máte minifigurku Spider-mana s funkčním vozidlem a k tomu malý side-build ulice s novou variantou klasického záporáka. Jako malý bych si s touto sadou určitě dost vyhrál. Dokážu si představit, že je to takový ten set, co člověk může koupit dítěti jako dárek na narozeninovou oslavu, když ví o něm, že má rád lego nebo superhrdiny a určitě oslavence potěší. Když jsem dřív pracoval v hračkářství, tohle by byl určitě set, který bychom doporučovali prarodičům, kteří hledají něco malého, co by vnoučeti udělalo radost.

Spider-manova motorka má dobrý design a za mě je to jedno z vozidel, co ještě s přimhouřenýma očima dává u superhrdiny smysl (více jak např. sportovní auto, letadlo nebo robotický pavouk). Co se hratelnosti týče, mám za to, že tento set by si dítě mohlo brát i ven na výlety. Je fakt dost pevný, jen řídítka se mají tendenci při pádu oddělit, ale při případu ztráty je v balení náhradní dílek. Ztratit se mohou i bílé study, které fungují jako pavučinová munice do kanónů přidělaných po stranách motorky. Na karose motorky je také exkluzivní potisk, pro mne příjemné překvapení, že se nejedná o samolepku.

Side-build ulice je dost jednoduchý, ale dobře funkční. Pouliční lampa v černé barvě má pod světlem součástku, která umožňuje Doc Ockovi se chapadly za ní uchytit a do dalších mu můžete vložit diamant, který ukradl, a popelnici nebo prázdnou lahev, kterou může v útoku házet po Spider-manovi. 

Sada má také skvělé příslušenství. Krom již zmiňovaných různě barevných diamantů, lahve a popelnice je součástí také dynamit anebo naprosto dokonalá slupka od banánu, která byla tento rok poprvé představena v tomto setu a v Obchodním centru 42604 ze série LEGO Friends. Fanoušci na takový dílek čekali roky a doufám, že ho uvidíme v setech častěji (možná i s dalším dílkem reprezentující oloupaný banán?). Mám radost, že ho alespoň Lego přidalo i do cenově dostupnějšího setu.

Minifigurky – už je tu zase Venom

Set obsahuje dvě minifigurky: hrdinu Spider-mana a padoucha Doc Ocka.

Tato varianta komiksového Spider-mana byla poprvé představena v roce 2021 a objevila se v osmi setech a v jednom časopise. Za mě se jedná o docela povedenou minifigurku. Sice by mě potěšily dual-molded (dílek vyrobený ze dvou kusů různě barevného plastu) nohy, avšak alespoň má Spidey potisk na rukou, což není nejběžnější.

Srovnání se starší figurkou Spider-mana.

Minifigurka je doplněna pavučinami, které mají hrací funkci vystřelování na protivníky.

Druhou minifigurkou v sadě je Doctor Octopus, neboli Doc Ock a jedná se o exkluzivní variantu. Vychází z tmavozelené verze z roku 2021, která má design na motivy Spider-man videohry na PlayStation 4, ovšem v tomto setu je doktor Octavius „Venomizován“.

Ve stavebnici najdeme „venomizovanou“ figurku z roku 2021.

Pro ty, co nevědí, tak LEGO si v posledních letech oblíbilo dělat tzv. Venomized postavy. Vychází to ze spider-manovského záporáka Venoma, který je fanoušky velmi oblíbený. Venom je v komiksech původně Eddie Brock, který na sebe dostane po Spider-manovi vesmírného parazita Symbiote a tím se promění v obrovské černé monstrum s dlouhým jazykem podobné Spider-manovi (velice zpopularizovaný animovaným seriálem Spiderman z devadesátých let). Symbiote může přejít na jiného hostitele, a právě tohoto konceptu Lego v poslední době často využívá. Objevili se již „venomizované“ varianty minifigurek Iron man (dvě různé verze), Spider-Ham, a dokonce LEGO vydalo set z kostiček postavitelného Venomized Groota ze Strážců galaxie. No a tento rok LEGO vydalo Symbiotem napadeného Doc Ocka a Green Goblina.

Nyní bych se měl přiznat, že já skutečně nejsem fanouškem „venomizovaných“ minifigurek. Mnohem radši bych viděl v tomto setu komiksového záporáka, kterého LEGO ještě nevydalo, jako třeba Shockera, Hydromana nebo Lizarda (pozn. LEGO vydalo tyto minifigurky z filmového vesmíru, já mluvím ovšem o variantách esteticky bližším komiksům) než dvanáctou verzi Doctora Octopuse. Ale zase musím uznat, že je fajn, že Lego do tohoto setu nepoužilo opět již existující minifigurku. A ač mi koncept Venomized minifigurek moc nelichotí, musím přiznat, že tato figurka dle mého názoru vypadá ze všech symbiontem napadených variant nejlépe. Doc Ock má exkluzivní potisk hrudi a hlavy. Na hrudi se z půlky objevuje černý symbiote s bílým znakem Venoma a hlavička má dva potisky. Z jedné strany vidíme z půlky Doctora Octopuse a z druhé půlky Venoma (trochu mi to připomíná Two-face z DC) a z druhé strany už je obličej Venoma na pleťovém podkladu. Snad se fanoušci někdy dočkají velmi chtěného Spider-mana v Symbiote obleku jinak, než jen jako exkluzivní figurka z Comic-conu.

Co je na minifgurce každého Doc Ocka důležité, jsou jeho robotické ruce. Myslím si, že designéři dokázali z obyčejných dílků vytvořit docela věrohodná a hratelně funkční chapadla. Samozřejmě preferuji původní design, ale v tomto malém setu to funguje.

Robotické ruce Doc Ocka ve srovnání s „chapadly“ z roku 2014.

Verdikt

Pokud jste rodič a chcete své ratolesti pořídit malý superhrdinský set, tak doporučuji všema deseti. Pokud jste dospělý fanoušek Lega, tak jediný důvod ke koupi je Doc Ock za předpokladu, že sbíráte Venomized minifigurky. Vlastně je zde ještě jeden možný důvod: nutnost vlastnění banánové slupky. Jinak si myslím, že si Spider-manovu Honičku na motorce můžete nechat ujít.

U tohoto setu jsem se rozhodl pro dvě hodnocení – pro cílovou skupinu dětí 9/10, pro mě a AFOLy 3/10.

76275
Honička na motorce: Spider-man vs. Doc Ock
💰  Doporučená cena: 239 Kč
🧱  77 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 1. 2024

0 %

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Lukáš Tuzar

Jmenuji se Lukáš a jsem brickfilmer, už přes třináct let natáčím stop-motion animace s Legem. Svou tvorbu zveřejňuji online pod pseudonymem lluukkyy28. Posledních šest let natáčím svůj první dvouhodinový brickfilm. Krom toho brickfilming vyučuji na škole a různých přednáškách. Lego sbírám od dětství a k mým nejoblíbenějším řadám patří filmová tématika (hlavně Harry Potter a Superheroes) a Creator Expert modulars. Pracuji jako střihač a krom Lega k mým koníčkům patří filmy, videohry a s manželkou chováme papoušky.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Emmet BrickHacker
Emmet BrickHacker
před 1 měsícem

Původně jsem očekával, že je tohle další 4+ stavebnice za 499 Kč, ale dostat za 239 Kč dvě figurky a hromadu součástek navíc – to je jako si koupit dva LEGO magazíny, takže za mě je ta cena ještě lepší, než píše recenzent.

A řekl bych, že v této cenové kategorii je vydání nějaké unikátní figurky jedno z hlavních lákadel, které rozšiřuje cílovou skupinu. Já osobně jsem fanouškem DC a celkově MARVEL není můj šálek kávy – ovšem Venoma a zejména v jeho LEGO podobě mám rád, designeři se umí vyřádit a i trošku zkoumat kde jsou hranice korektnosti u dětských stavebnic (kde jinde byste našli obřího dinosaura se skrytou druhou tlamou v zadku, než ve Venomosaurovi?). Takže cena, speciální součástka banánu a unikátní venomizovaný fig jsou pro mě důvodem k pořízení.

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama