Jak napovídá titulek článku, jedná se o zcela první verzi Bradavického sovince, kterou LEGO kdy vyrobilo. Nejde ovšem o jediné prvenství, které set má. Vzhledem k tomu, že Sovinec se ve filmech tolik nevyskytuje, není ani mnoho scén, které by LEGO designéři mohli adaptovat. Nejznámější scénou proto nejspíš bude Harryho nevydařené pozvání Cho Changové na ples ze čtvrtého dílu, kterou si právě na reprezentaci designéři vybrali. Scéna se odehrává v zimě, což sada reflektuje a tak se stává prvním zasněženým setem Bradavic od počátku tématu. Pojďme se na něj společně podívat trochu detailněji.
Stavba – vydařený exteriér, trochu chudší interiér
Věž ve filmech i knihách stojí samostatně od hradu na kamenitém pahorku, proto set nemá žádné součástky, které by napovídaly připojení k jiným sadám bradavic. Přízemí se tedy skládá hlavně z šedivých kostek.
Na exteriér jsou použity velké kostky skal, které se naposledy v rámci Harry Potter tematiky objevily v setu Tajemná komnata. Osobně preferuji na reprezentaci skalisek v LEGO podobě spíše víc menších dílků spojených dohromady, které vytváří různé tvary. V tomto setu mě ale využití velkých dílků neuráží, protože díky postranním vchodům nejsou tak dominantní jako například v již zmíněné Tajemné komnatě.
U levého vchodu roste jehličnatý strom, který je postaven z obrácených dílků kapradin. Designéři zde využili stejnou techniku jako v loňské Alpské chatě. Pravý vchod je umístěn uprostřed schodiště, které vede do prvního patra.
Líbí se mi detail, kde schody prorůstají rostliny, které jsou pokryty sněhem.
Oba vchody jsou ovšem dost úzké (pouze dva study široké), takže se do nich minifigurky nevejdou (potřebují kvůli pažím šířku alespoň čtyři study), což platí i pro vchody v prvním patře.
Interiér přízemí je dost strohý, ale obsahuje jedinou hrací funkci tohoto setu. Uprostřed je umístěna kulatá polička, kterou lze otáčet, aby se ukázaly různé praktické pomůcky pro sovy.
Je zde stůl, nejspíš určen studentům k psání dopisů, pítko s vodou, bidýlko pro sovy a v neposlední řadě soví pamlsky. Velké překvapení pro mne bylo, že krabice na pamlsky není řešena samolepkou, ale potiskem. Samolepku v tomto setu totiž nenajdeme ani jednu.
Než se ovšem přesuneme do horních pater, musím zde vypíchnout jeden roztomilý detail. Při stavbě mi trochu vrtalo hlavou, proč u zábradlí máte použít dva zlaté study, když v celém sovinci žádně jiné zlaté detaily nejsou. Stejně tak mi rozum nebral využití čtvrtkolečka v tmavě oranžové barvě, protože ani ta se v sadě neopakuje. Až když jsem dostavil kompletní přízemí, tak mi to došlo. Než se vrhnete na stavbu prvního patra, tak jeho podlaha symbolizuje Hedviku – Harryho sovu sněžnou.
Zlaté study jsou její oči a tmavě oranžový dílek zase zobák. Zasněžené desky pak předtstavují její hlavu a křídla. Za takové překvapení dávám designerům plusové body navíc.
V prvním patře se nachází soví ubikace. Jejich hnízda symbolizují stříbrné destičky 1×1, takže logicky se do nich LEGO sovy nevejdou. Před nimi jsou zaoblené dílky, na kterých mohou sovy buď odpočívat nebo na nich studenti uvážou sovám k nožičce dopis. Tento prostor ovšem působí dost stísněně a nejsem si jistý, zda při hraní nebudou minifigurky často padat.
Horní patra stavby jsou poněkud repetitivní, ovšem to bych nikomu nezazlíval, poněvadž sovinec není interiérně zrovna nejzajímavější místo a já osobně jsem si stavění i tak užil.
Repetitivnost naštěstí netrvá moc dlouho. Úplně nahoře se nachází věž, ve které je bidýlko, dvě lampy a jeden z náhodných nových bradavických portrétů.
Jak víte, rád ve svých recenzích vypíchnu pár dílků, které jsou buď originální nebo užitečné. Musím přiznat, že v tomto setu tolik zajímavých součástek není.
Nejexkluzivnější kostička je již zmíněná krabice s unikátním potiskem sovího krmení. Za zmínku ještě stojí dílek s číslem 6472548, který se používá v superhrdinských setech v průhledné nebo bílé barvě a dává se minifigurkám do rukou, aby z nich mohli střílet laserové paprsky nebo pavučiny. Zde je využit na střešní věžičky zajímavou stavitelskou technikou, která by se mohla hodit třeba na fasádní detaily u modulárních budov.
Také je dobré získat v další sadě nový dílek kapradiny, který měl svůj debut loni v Roklince a poté se objevil ještě v mnoha tématech (např. Star Wars diorama Endor nebo Vila Friends). V Sovinci je v tmavě zelené a bílé barvě využit na jehličnatý strom. Dále, co se rostlin týče, určitě můžete najít využití i pro lístky, které zde jsou v ne tak obvyklé tmavě zelené a bílé barvě (“zasněžené” byli už například v hotelu z Friends). Nejužitečnější a originální součástky tohoto setu za mne tvoří hlavně doplňky minifigurek a zvířat.
Minifigurky – nové outfity, staré postavy
Sada obsahuje tři minifigurky, z toho dvě jsou exkluzivní varianty pro tento set: Harry Potter a Cho Changová.
Obě postavy jsou adaptovány podle čtvrtého filmu Ohnivý pohár, konkrétně ze scény, kdy Harry neobratně zve Cho na ples. Co tvoří tyto minifgurky unikátními, jsou právě jejich nová zimní torsa. Cho má navíc novou modrou šálu, která reprezentuje barvu její koleje (Havraspár) a světle modrou sukni, také poprvé v této barvě (součástku sukně má v černé barvě např. Hermiona v Bradavickém vlaku nebo v bílé Muchomůrka ze sběratelské série 25). Tyto nové minifigurkové komponenty se můžou velice hodit stavitelům, kteří vytváří tzv. „purist custom“ minifigurky, což jsou vlastní minifigurky, pro jejichž stavbu fanoušci využívají pouze originální součástky od společnosti LEGO. Torsa se můžou hodit do městských témat nebo i těch superhrdinských a modrá šála je skvělou volbou pro Sherlocka ze seriálu od BBC, kterého hraje Benedict Cumberbatch.
Jedná se celkově o osmou minifigurku Cho Changové a čtvrtou verzi s novým odstínem pleti, která má asi blíže reprezentovat její asijské kořeny.
Určitě je to lepší varianta než předchozí odstín, který LEGO použilo v roce 2018, kdy poprvé vydalo minifgurku Cho. Odstín pleti byl tehdy spíše podobný dvojčatům Patillovým. LEGO se poučilo a v roce 2023 by odstín pleti Cho zesvětlen, nejspíš tomuto kroku pomohlo vydání setu stolního fotbálku, který obsahoval mnoho různých barev pleti. Já jsem osobně rád, že LEGO začalo vyrábět víc odstínů kůže, ale myslím, že u Cho by klidně mohlo používat stejnou barvu jako mají bělošské postavy, protože herečka Katie Leung má úplně stejnou barvu pleti jako představitel Harryho Daniel Radcliffe. LEGO je v tomto ohledu dost nekonzistentní, protože např. doktorka Cho (pouze shoda jmen) z filmu Avengers: Age of Ultron, která má také asijské rysy, se minulý rok poprvé objevila jako minifigurka v Avengers Tower a její hlavička má stejnou barvu pleti jako bělošské postavy. Zkusil jsem ji použít na vlastní custom minifigurku Cho Changové a myslím, že k ní docela sedí.
Minifigurka Harryho je šestou variantou z čtvrtého dílu. Počítám zde verze, které vznikly od roku 2018 s dlouhými vlasy (poprvé představeny v blonďaté barvě u Lloyda ze série Ninjago) a středníma nohama.
Před rokem 2018 vznikly na motivy Ohnivého poháru tři varianty Harryho Pottera podle tří úkolů v soutěži.
Minifigurka využívá kromě torsa součástky, které již objevily u předchozích verzí.
Poslední minifigurkou je školník Argus Filch a překvapivě jeho přítomnost v Sovinci dává svým způsobem smysl. Lidé, kteří viděli jen filmy jsou možná zmateni a přiznávám, že právem. Ve filmu totiž diváci ve scéně Filche vidět nemohli. Jenže dokonce ani v knize Ohnivý pohár se Filch v Sovinci neobjevuje. Ovšem bystří čtenáři si možná vzpomenou, že v dalším díle Fénixův řád je pasáž kdy Harry jde brzy ráno odeslat dopis Siriusovi a mezi dveřmi potká Cho Changovou. Chvíli si povídají a najednou do Sovince vtrhne Filch, který chce na příkaz Dolores Umbridgeové zkontrolovat Harryho poštu. Takže ano, jeho přítomnost v sadě s Harrym i Cho dává smysl, ovšem zároveň trochu nedává, protože podle oblečení set určitě adaptuje čtvrtý film. Ale to je skutečně vrchol rýpavého hnidopišství. Zpět k minifigurce, jedná se o čtvrtou variantu bradavického školníka.
Myslel jsem si, že jde pouze o třetí verzi a že jde o identickou minifigurku, kterou LEGO v roce 2022 použilo v sadě Brumbálova pracovna. Jenže pak jsem si všiml, že v přechozím setu měl Filch potisk na nohou, zatímco v Sovinci má minifigurka obyčejné hnědé nohy. Upřímně moc nerozumím, proč LEGO Filchovi tentokár nedopřálo nohy, které měl před dvěma lety a byly exkluzivně vyrobené pro něj v hnědém kabátě. A než si rýpne někdo jiný, Filch v hnědém kabátě se šátkem se objevuje jen v prvních dvou dílech, ve třetím filmu už má jiný outfit s košilí a od čtvrtého nosí dokonce kravatu. Mně ale dává použití varianty v hnědém kabátu smysl, protože příběh sady se odehrává venku v zimě.
Ještě bych rád zmínil takový funfact a tím je, že ve videohře LEGO Harry Potter Years 1-4, odemknete hratelnou postavu Cho Changové právě v sovinci. Tato informace je pro vás asi úplně zbytečná, ale při stavbě jsem si na to vzpomněl, protože to byla poslední postava, která nám s kamarádem Šimonem chyběla při dokončování hry na 100 % a hledali jsme ji asi dvě hodiny.
Zvířata – kapacita naplněna
Krom minifigurek se v setu objevují i zvířata. Jeden pavouk, jedna krysa a pět sov (šestá sova je pouze monochromatická socha bez potisků v interiéru), z toho dvě sovy jsou zcela nové.
Sovy, které jsme mohli vidět v předchozích setech, jsou sova pálená, výr velký a Harryho sova sněžná Hedvika, na kterou designéři použili formu s roztaženými křídly v letu (všechny jmenované na obrázku vpravo). Stejnou formu použili i na novou sovu, na jejíž identifikaci jsou mé ornitologické znalosti nedostatečné.
Nejpravěpodobněji se jedná o puštíka. Alespoň z mých LEGO znalostí mohu potvrdit, že je to první sova v barvě cihlově rudé. Poslední sovičkou je malinký Papušík. Zde se jedná z mé strany o spekulaci, ale skutečně si myslím, že šedivá sova má reprezentovat Ronovu sovičku Papušíka, kterou Harry v knihách využíval na komunikaci se svým kmotrem Siriusem, protože nepřitahovala tolik pozornosti jako Hedvika. Mou domněnku o identitě potvrzuje i fakt, že je to jediná sova v setu, na kterou byla použita forma malé sovičky, která byla do této doby použita jen v Marvel sběratelské minifigurkové sérii u postavy Hawkeye.
Co bych setu ovšem vytknul je absence průhledných dílků, které jsou často využity k tomu aby létající sovy mohli skutečně létat (např. viděno v setu Příčná ulice). Myslím, že by nebylo moc těžké využít po straně Sovince kostičku s dírou, do které by šli zapíchnout průhledné dílky (jak je tomu např. u Sanctum Sanctorum nebo Avengers Tower). Dle mého názoru by to set víc oživilo, kdyby kolem Sovince létaly sovy s dopisy v drápech.
Verdikt
Sovinec je velmi zdařilá sada a ač podlle malé velikosti krabice (která je jen o trochu větší než krabice Létajícího Fordu Anglia) může kupující usoudit, že se jedná o menší a možná i předražený set, není tomu tak. Exteriér této části hradu je zajímavější než interiér. Zimní estetika dává stavbě jedinečný styl ve srovnání s jinými sety Bradavic a přestavět jí do verze bez sněhu není tak složité. Jedná se o jeden z lepších Harry Potter setů.
Bonus: Přestavba
Když jsem poprvé uviděl promo obrázky sovince, první myšlenka která mi proběhla hlavou byla: “Už si musím začít připravovat béžové kostky na přestavbu.”. Naprosto chápu rozhodnutí designérů sovinec zasadit do zimního období. Jak jsem již zmínil, ve filmech se tato lokalita tolik nevyskytuje a vybraná scéna ze čtyřky je skutečně asi nejznámějším filmovým momentem v sovinci. A ač zasněžená věž vyniká ve srovnání s ostatními sety Bradavic, bohužel svou jedinečností pak vůbec nezapadá k dalším částem hradu. A vzhledem k tomu, že se LEGO konečně vrátilo k tmavě šedivým střechám, které používalo v letech 2018-2020, nebudu asi jediný, kdo by si rád sovinec připojil k hradu, kór když se jedná o úplně první LEGO bradavický sovinec. Než vám ovšem ukážu výsledek přestavby, musím zde samozřejmě zmínit jeden důležitý fakt. LEGO od rebootu Harry Potter tématu každé tři roky začíná s novou verzí bradavického hradu. V letech 2018-2020 vydávalo části hradu, které k sobě šly připojovat Technic piny a každá sada obsahovala kompletní místo z Bradavic (např. Velká síň, Hodinová věž nebo Astronomická věž).
K tomuto hradu chci právě sovinec připojit. V roce 2021 přišlo LEGO s výročními sety na oslavu 20 let od první vlny stavebnic a začali vyrábět Bradavice v podobném stylu jako v roce 2001: menší části hradu, které byly více zaměřené na interiér a šly navzájem modulárně propojovat dle vlastního vkusu.
Koncept zní velice slibně, hlavně pro dětskou stavebnici, ale v praxi byly sety dost ve vnitřních prostorách stísněné a myslím si, že na hraní nebyly pro děti tak dobré jako sety z roku 2001 nebo dokonce i již zmiňovaná předchozí vlna. Co se exteriéru týče, tak možná s výjimkou Velké síně a ošetřovny (s přihmouřenýma očima) nebyly sety vůbec podobné předloze. S poslední vlnou setů sice na konci plánku designéři ukázali variantu jak většinu setů propojit do části hradu, která odpovídala siluetě filmům, ale jinak vizuálně tolik jako Bradavice nevypadaly.
A nyní přichází nová verze Bradavic. Plánek sovince láká slovy: „Postav nejvíce detailní Bradavický hrad“ a ukazuje fotky dvou březnových setů, sovince a loděnice. Jaké další části hradu LEGO plánuje vydat je zatím ve hvězdách. Jak sovinec tak loděnice jsou stavby, které LEGO nikdy nevydalo a obě stojí samostatně od ostatních míst v Bradavicích, takže dává smysl, že lego stavby nemají v sobě zabudované dílky na připojení. Je ovšem zvláštní, že návod láká na spojení setů do velkých Bradavic, ale loděnice není zasazena do zimního období jako je sovinec. Překvapivě využívá stejnou techniku na stavbu jehličnatého stromu, ale místo zasněženého vršku požívá světle zelený dílek. Jen čas nám ukáže, jak budou ostatní sady vypadat, ale pokud bude sovinec jediný zasněžený set, věřím, že mou přestavbu uvítáte.
Upřímně mě překvapilo, kolik bílých součástek set obsahoval. Některé bylo jednoduché nahradit, jiné o něco těžší, těch ale naštěstí nebyla většina.
K jednodušším patří klasické kostky, okenní oblouky, a zešikmené dílky. Všechny jsem nahradil béžovou variantou. Bílé listy pokryté sněhem lze také jednoduše nahradit buď zelenou alternativou nebo klidně i obyčejným studem. Stejně tak u kamenů. Béžové study jde využít i na tekoucí sníh na věži.
Trochu obtížnější je nahradit zasněžené věžičky tmavě šedivými špičáky, ale naštěstí jsem je ve své sbírce našel u náhradních dílku z Tajemné komnaty.
Největší problém jsem měl u tenkých zahnutých dílků. U zábradlí v přízemí se mi nepodařilo najít tmavě šedivou variantu dílku 6254335, takže jsem musel použít černou, ale naštěstí v této části stavby i původní verze používá kostky v černé barvě, takže se to nakonec hodilo.
Podobný problém jsem měl u podlahy v interiéru. Tam jsem dva dílky 4178429 nahradil okrovou a myslím, že to také sedí vzhledem k okrovým detailům na schodišti a u krmítka, ale preferoval bych tmavě šedou.
Zasněžené zábradlí jsem nahradil dílkem z podlahy ze sady Seinfeld. Sice má jinou barvu, než béžové zábradlí v prvním patře, ale naopak mi přijde, že barevný kontrast dobře funguje.
Největší problém jsem měl se součástky 6339103 a 6399559, jedná se o zahnuté dílky, které jsou docela nové. První dílek je v sadě využit dvakrát na roh sovince, takže mi bylo jasné, že ho musím sehnat v béžové barvě. Naštěstí se objevil v tomto roce v setu Sandman vs Spider-man a minulý rok v 41732 ze série Friends, takže odsud jsem jej vzal.
Ale dílek 6399559 v béžové možnosti neexistuje a v sovinci je využit čtyřikrát. Nakonec jsem si vzal součástky z recepčního stolu v sadě Office. Dva dílky v černé barvě jsem použil na soví bidýlka a myslím, že vypadá lépe, než kdybych použil béžovou a další dva zase v barvě olivové, které patří na střechu.
Ideálnější by asi byla tmavě šedivá verze, ale vzhledem k tomu, že set používá na trávník olivový odstín, tak tolik na střeše nevyčnívá a lze třeba interpretovat jako mech v okapu.
Poslední změnou bylo nahrazení zábradlí u střechy, kde opět pomohla sada Tajemná komnata, tentokrát jsem musel obětovat rám vchodu.
Doufám, že vám můj manuál pomohl. Na konci plánku je jako obvykle seznam všech součástek s číselným označením, takže pokud budete mít s nějakou problém, na BrickLinku stačí zadat číslo a vyhledat tak nejen zda dílek v jiné barvě existuje, ale i v jakých setech se nachází.
Přestavba není tak složitá, obzvláště, když máte na stavění pomocníka jako jsem měl i já.
A na závěr srovnání s oficiální zasněženou verzí:
Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.
Lukáš Tuzar
Jmenuji se Lukáš a jsem brickfilmer, už přes třináct let natáčím stop-motion animace s Legem. Svou tvorbu zveřejňuji online pod pseudonymem lluukkyy28. Posledních šest let natáčím svůj první dvouhodinový brickfilm. Krom toho brickfilming vyučuji na škole a různých přednáškách. Lego sbírám od dětství a k mým nejoblíbenějším řadám patří filmová tématika (hlavně Harry Potter a Superheroes) a Creator Expert modulars. Pracuji jako střihač a krom Lega k mým koníčkům patří filmy, videohry a s manželkou chováme papoušky.