Retro pojízdné občerstvení: GWP, kterému není co vytknout | Matyho kostky

Retro pojízdné občerstvení: GWP, kterému není co vytknout

Pokud posloucháte náš Podcast v kostce, pravděpodobně jste už zaslechli naše nadšení, které přichází s každou novou vlnou řady LEGO Friends. Ta se v posledních letech stává stále akceptovatelnější nejen pro děti, které zrovna neholdují růžové a fialové, ale i pro dospěláky, kteří staví svá ultimátní města. To se týká hlavně budov, které mají často odvážný, nadčasový, ale zároveň i mnohem civilnější a detailnější design, než tomu je v případě těch v řadě LEGO City. Přestože jsem si tedy v posledních letech žádnou budovu LEGO City nekoupil, nad touto sérií, se kterou jsem vyrůstal, jsem nezlomil hůl úplně, zejména díky vozidlům a malým nenápadným doplňkům, které nejsou tak velkolepé a akční jako policejní nebo hasičská stanice, zato jsou však krásným doplňkem do měst, který mu přidá na detailu a živosti.

Historie a kontext

V minulosti jsem si proto takto koupil třeba 60390 Traktor v parku, 40526 Elektrické koloběžky a dobíjecí stanice, 60326 Piknik v parku nebo třeba 60249 Čistící vůz. Vše jsou to úžasné sety, které městu dodávají pestrost a živost. Do téhle kategorie stavebnic řadím i food trucky. Ten první se objevil v roce 2017, prodávala se v něm pizza a já jsem jej i přesto, že jsem v té době ještě stále procházel „Dark Ages”, ihned po odhalení nadšeně běžel koupit. A ukázalo se, že nejsem jediný nadšenec do food trucků, setík se totiž stal prodejně úspěšný a tak na něj v dalších letech navázaly další – se zmrzlinou, zeleninou, ledovou tříští a nejnověji také s hamburgery.

I přesto, že se mi mnoho z nich velmi líbí, rád vyobrazuji ve svém městě reálný život, který znám z ulic mého města, proto jsem už dlouho přemýšlel, jak z kostek LEGO postavit food truck inspirovaný Citroënem H, dodávkou, které se mezi lety 1948–1981 vyrobilo skoro půl milionu kusů a kterou jsem taky často vídal jako food truck v ulicích Brna. Nakonec tento problém za mě vymysleli inženýři v LEGO Group, protože letošní GWP (dárek k nákupu na LEGO.cz) k modulární budově 10326 Přírodovědné muzeum, 40681 Retro pojízdné občerstvení, je podle mě inspirováno právě touto dodávkou.

Tuto moc hezkou tradici doprovodného menšího dárkového setíku k modulárním budovám LEGO Group započla už v roce 2022 s vydáním Butikového hotelu, ke kterému jste jako dárek mohli získat moc povedené Retro taxi. V lednu 2023 pak vyšel Jazzový klub, ke kterému jste zase mohli získat Stěhovací vůz, uvnitř kterého se nacházelo další vybavení pro klub. Letošní Retro pojízdné občerstvení na rozdíl od předchozích dárků s modulárním Muzeem nijak tematicky nesouvisí, ale to podle mě vůbec nevadí.

Balení a stavba

Stavebnice obsahuje pouze 310 kostek a tomu odpovídá také velikost krabice, ve které jsou čtyři pytlíčky s dílky, návod a samolepky doslova napěchovány. Návod i aršík se samolepkami však i přesto vyvázly v prakticky nepoškozeném stavu. Krabička svým stylem ladí k ostatním setům s označením 18+ a tedy i k Přírodovědnému muzeu. Označení 18+ je tady trochu zavádějící, protože stavba samotná není nijak náročná a podle mě by set, kdyby vyšel třeba v řadě LEGO City, nesl spíše věkovou hranici 5+.

Pokud jste již někdy stavěli některý z výše uvedených food trucků nebo prostě jakoukoliv dodávku z kostek LEGO, během stavby vás pravděpodobně nic nepřekvapí s výjimkou vnějšího vzhledu dodávky, nad kterým jsem se s každým dalším otevřeným pytlíčkem rozplýval více a více. Stavebně nejzajímavějším prvkem je pak markýza nad výdejním okýnkem sestavená z bílých Round Plate 1 x 3 a červených Round Plate 1 x 2 spojených dohromady šedou osou. Osobně mne také zaujaly velmi jednoduše, ale efektně sestavené kelímky s (podle barvy ne příliš zdravým 😀) pitím.

Ostatně celý interiér trucku si zaslouží pochvalu – vše je postavené jen z pár kostek, ale přitom na první pohled rozpoznatelné – ať už se jedná o postmix na sodovky, odkládací plochu na hranolky z Wolverinových pařátů, gril nebo nádobky na kečup a hořčici. V exteriéru mne pak zaujaly sklopné prvky – markýza nad okýnkem a stolek s kečupem a hořčicí na zadní straně dodávky – díky čemuž může prodavač rychle „zavřít krám“ a odjet prodávat jinam.

Minifigurky

Dodávka je doplněna o dvě minifigurky – prodavače a zákazníci. Prodavač má podle mne naprosto skvělý a jednoduchý retro outfit a po obličeji mu tečou kapky potu, dodávka asi nemá dostatečně dobře vyřešeno odvětrávání. Zákaznice má pak docela běžné torzo, kochleární implantát a v ruce dukátek na párek v rohlíku.

Verdikt

Už v průběhu čtení jste asi měli dojem, že tenhle setík je pro mne splněným snem, který dopadl ještě lépe, než jsem si kdy mohl představit. Dodávka působí na první pohled retro, ale tak nějak vkusně a stylově (včetně barevné kombinace vozu). Na její kapotě není přehršel samolepek jako tomu často bývá u food trucků z řady LEGO City a naopak co nejvíce detailů je vyvedeno z kostek, ať už se jedná o ty v exteriéru vozu (markýzy) nebo interiéru. Stavba probíhá svižně, ale není odfláklá a minifigurky jsou sice jednoduché, ale vkusné. Nezbývá mi tak nic jiného než tenhle set vůbec poprvé ohodnotit 10 body z 10. 😍

Jediná škoda je, že stavebnice přichází až měsíc po zahájení prodeje Přírodovědného muzea a mnoho sběratelů tak je nuceno udělat znovu poměrně velký nákup.

40681
Retro pojízdné občerstvení
💰  Doporučená cena: Dárek k nákupu (GWP)
🧱  310 kostek
🗓️  Dostupné 1.–16. 1. 2024 a 1.–7. 4.
🔗  LEGO

0 %

Jak stavebnici získat?

Set 40581 Retro pojízdné občerstvení můžete aktuálně získat ke všem nákupům v oficiálním LEGO obchodě v hodnotě nad 4 500 Kč. Akce platí od 1. do 16. ledna, pokud ale si ale chcete po Vánocích dát pauzu s LEGO nákupy, Retro pojízdné občerstvení se jako dárek do nabídky vrátí ještě v dubnu, konkrétně od 1. do 7. 4.

 Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní. 

pavel tazbirek

Zakladatel tohoto blogu a strýc Matyho, po kterém web pojmenoval. Krom samotného stavění jej nejvíce baví objevovat historii společnosti LEGO a nové, netradiční a kreativní způsoby využití LEGO kostek. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama