Když onehdá vyšla na svět informace, že v rámci LEGO Ideas vyjde stavebnice s tematikou Nightmare Before Christmas byla to pro mě jako velkého fanouška tohoto filmu a jeho otce Tima Burtona skvělá zpráva. Bohužel podoba vítězného projektu od fanouškovského designéra Simona Scotta byla na můj vkus stavitelsky poměrně slabá a ani domky nebyly originálu moc podobné. Jackův dům, tedy obydlí hlavní postavy vůbec neodpovídalo filmové předloze a připomínalo veliké, křivé a tmavě šedé cosi, co se mi ani vizuálně moc nelíbilo. Radnici bych v její filmové předloze asi trochu viděl, ale samotné její zpracování mi přišlo takové hodně obyčejné bez nějakých zajímavých detailů. Abych to zkrátil, z celého modelu se mi docela líbila kašna a spirálová hora, ale z celku jsem byl dosti rozpačitý. Proto jsem tenkrát doufal, že designéři na modelu rozsáhle zapracují a vznikne krásný set, který rozšíří mou sbírku o téma, které je mému srdci tak blízké.
LEGO designéři mé přání až tam někde v dánském Billundu asi slyšeli a tak když vyšly první oficiální fotky setu, už ty domky vypadaly o poznání lépe. A tak dnes držím v rukou krabici s tímhle setem a těším se, až se znovu pustím do stavby Halloweenského města z filmu Nightmare Before Christmas.
Slovíčko “znovu” jsem použil proto, jelikož jsem tyhle domky v minulosti už stavěl, ale né že bych si těch stavebnic koupil víc. Stavěl jsem je jako MOCy, tedy mé vlastní kreace. Poprvé jsem zkoušel postavit Jackův dům a Radnici zhruba před osmi lety a projel s nimi pár LEGO výstav. Před zhruba dvěma lety jsem se pak pustil do velikého modelu Halloweenského města pro výstavu Czech Repubrick, kde Jackův dům i radnice byly o dost větší a propracovanější, přibylo k nim i množství domů ostatních obyvatel tohoto pitoreskního města a jeho ulice brázdilo starostovo pohřební autíčko. Tento MOC považuji za jeden ze svých nejoblíbenějších a stavba těchto bizarních domků inspirovaných nezaměnitelným Burtonovým stylem mě bavila po celou dobu, co jsem na tomto projektu pracoval 😀. Věřím tedy, že se po otevření oficiálního LEGO setu budu bavit taktéž a jelikož je těsně po Vánocích a já ještě přecpanej bramborovým salátem sedím na gauči a nemám moc co na práci, je ideální čas tu krabici vzít a otevřít.
V krabici čeká 2193 dílků zabalených v 16ti sáčcích. Dále se uvnitř skrývají tři poměrně malé návody, aršík s nálepkami, na kterých se nacházejí dekorace k hrobům, najdeme tu i hodiny a odpočet dní do Vánoc, dále je zde i moc pěkný obrázek Jacka v Santově oblečku a třeba i tabule s výpočty, jak ty Vánoce vůbec fungují. Další zvláštní dílek je kruh nažloutlé barvy vyrobený z tenkého plastu, který bude představovat měsíc nad spirálovou horou.
Sáhnu tedy po prvním návodu, naskenuji QR kód, abych si na LEGO.com zaregistroval sadu a otevírám první stránky. Na začátku je fotka Fan designéra s jeho původním návrhem tohoto setu, který přihlásil do LEGO Ideas a krátký text. Následuje pár řádků věnovaných kultovnímu filmu Nightmare Before Christmas a jde se otvírat první sáček.
Dle návodu skládám první figurku, která představuje koledníka Locka. No, popravdě je pohled na hotovou figurku trochu zklamáním. Locka v ní hledám opravdu marně a i když vím, že přetransformovat Burtonovy postavy v LEGO figurky je velký oříšek, v tomto případě mi přijde, že si s tím nikdo velikou práci nedal. Figurka má červené nepotištěné torzo a krátké nohy a bohužel ani potisk obličeje moc nereflektuje tak typické poznávací rysy Burtonových animovaných postav. Takže první zklamání je bohužel na světě a to jsem teprve na první stránce návodu. Pokračuji dále a v mých rukou se pomalu tvaruje chodící vana, ve které koledníci unesli Satana Kalouse, tedy Santu Clause.
Následuje stavba figurky starosty města Halloween. Tady se krapet usmívám pod vousy, jelikož starosta, kterého jsem před lety postavil do svého projektu vypadal téměř totožně jako ten, kterého tu skládám podle návodu přímo od LEGA. Úplně se mi nechce věřit, že by se LEGO designéři při stavbě této postavy inspirovali nějakým fanouškem stavitelem odněkud z České kotliny a tak to beru jako zábavnou shodu náhod 😀.
Teď už mě čeká stavba radnice a kašny s kyselinou. Začíná se samozřejmě stavbou podložky. Ta je docela pěkně nepravidelná. S otevřením druhého sáčku na mě čekají figurky hned dvě, první je kolednice s krásným jménem Shock a její kamarád Barrel. Tyhle figurky už na první pohled své předlohy trochu připomínají, ale pořád nemůžu říci, že by se mi nějak zvlášť líbily. Po tomto krátkém přerušení pokračuji terénem pod radnicí, kde už pomalu rostou základy této budovy, kde ukládám kostru, nějaké nádobí a vánoční věnec. Tento prostor tak vypadá jako takový bizarní hrob 😀. Na řadě je hala městské radnice. Ta je stavebně velmi jednoduchá, chybí mi tam nějaké zajímavé techniky a tak jde stavba velmi rychle od ruky. V poměrně jednotvárné stavbě mě docela potěšily dva svícny u vchodu a dál pokračuji v poměrně nezáživné stavbě, lehce připomínající stavbu nějakého obyčejného City domku.
Jelikož se radnice odspodu nahoru rozšiřuje, staví se boční stěny zvlášť a následně se nacvaknou na ohebné bricky, ale pořád je to docela nuda. Na průčelí budovy přijdou nakřivo posazené antické sloupy, které budově dají šmrnc. Na tyto sloupy se zavěsí oranžovo černý baldachýn, který je z potištěné látky a vypadá opravdu pěkně. Nad baldachýn se zavěsí počítadlo dní do Vánoc a budova už se poměrně začíná podobat své předloze. V pátém sáčku na mě čeká figurka Satana Kalouse, který má na břiše vytištěny drobky od cukroví.
Následuje stavba půdy, která je plná dárků a vánočních dekorací.
Následuje stavba půdy, která je plná dárků a vánočních dekorací. Na štít pak přijdou hodiny a jde se na střechu, která je udělaná opravdu jednoduše a na štít se pouze nasadí. Radnice je hotová a i přes svou jednoduchost je to docela pěkná stavbička, která se dost podobá své filmové předloze. Tím ale tahle část stavebnice ještě nekončí. Před radnicí totiž bude stát fontána s chrličem kyseliny. Ta je řešena poměrně jednoduše, ale filmová předloha se z ní dá poznat. Celý tento blok zakončuji stavbou pokřiveného černého stromu a tímto krokem mohu zavřít návod s číslovkou 1 a rovnou se pustit do toho následujícího…
Druhý návod stavitele provede stavbou domu Jacka Skellingtona, tedy hlavního hrdiny Ukradených Vánoc. Ve filmu se tenhle křivolaký domek s dlouhou úzkou věžičkou tyčí na vysokém kostrbatém schodišti a řekl bych, že díky svým tvarům patří k mým nejoblíbenějším domkům z Halloweenského městečka. Hrozně mě zajímalo, jak se s tímhle domkem LEGO popasuje a bohužel z fotek, co jsem viděl, byl pro mě tenhle domek docela zklamáním. No, nebudu ho zatím soudit, dokud jej neuvidím na živo a tak otvírám sáček s číslovkou sedm a jdu na to.
Tenhle pytlík ukrývá figurku majitele domku kostlivce Jacka Skellingtona. Narozdíl od prvního Jacka, který vyšel v rámci Disney řady sběratelských figurek, tenhle má už dlouhé nohy, což mnohem více reflektuje filmovou předlohu. Jackovi nechybí látkové šosy fráčku a motýlek z netopýra, takže za mě pěkná figurka. Samotná stavba domku opět začíná základnou, na které pomalu roste skála, tedy trochu se opravím, taková hodně nízká skalka, na které bude dům stát. K téhle skalce se pomalu přistavuje schodiště, které sice vypadá pěkně, ale je bohužel zoufale krátké. Okolo schodiště směrem k budoucí vstupní bráně vedou zahnuté zdi, které jsou pěkně tvarované a působí tak trochu rozpadle, což mému oku opravdu lahodí. Okolo zídek cvakám dýně a pár round plates imitujících cestu. Nakonec do sloupků brány nacvaknu mříže a…
A stavím micro vánoční stromek, který bude zdobit přízemí domku. Přízemní část domku stojí na ploše 8×8 studů, takže krom stromku se do interiéru už nic nevejde. Co potěší, je nálepka oka, která imituje kukátko ve dveřích, dál už je stavba spodního patra fakt nuda. Designéři se sice snažili, aby se domek od spodu rozšiřoval, takže tu máme i šikmé stěny, ale celé zdivo spodního patra je postaveno z pár povětšinou obyčejných bricků bez nějakého pokusu o zajímavý detail. Když řeknu, že stavba celého spodního patra trvala zhruba pět minut, tak možná i trochu přeháním. Škoda, že jsem nezapnul stopky 😀. Spodní patro umisťuji na vrchol schodiště a jde se dál.
První patro, tady se už v interiéru něco děje. Po stranách místnosti rostou stoly a police. Je tu i malá knihovnička, dalekohled, bedýnka s rybou a láhví, které Sally Jackovi ve filmu přinesla k večeři, leží na zemi a nechybí ani Jackův obraz v Santově oblečku, nebo tabule, na které Jack počítal vzorce, kterými se snažil přijít na to, jak to s těmi Vánocemi vlastně je. Tyhle detaily opravdu potěší avšak bohužel v kontrastu s nimi jsou opět tmavě šedá nuda venkovní strany zdí. Těm kromě malého žlutého okénka opět chybí jakýkoli zajímavý detail.
Pomalu rostou štíty a tady už alespoň na zdi nacvakávám nějaké tiles, které imitují plaňky a trochu nabourávají jinak hladké zdi. Střecha se skládá ze dvou k sobě nespojených částí, které se na domek jen položí a je poměrně jednoduchá, i když jsou na ní vidět sem tam nějaké náznaky tašek. Nejprve na domek umisťuji pravou část střechy a něž umístím i tu levou, musím na ní přidělat ještě křivolakou vížku, která byla ve filmu opravdu hodně vysoká a úzká. Na vrcholku pak byla rozšířená kónická místnost, jejíž stěny byly tvořeny zdobenými gotickými okny. V LEGO variantě je však vížka poměrně nízká, lehce zavalitá a na tmavě šedém kónickém round bricku chybí jakýkoli náznak po gotických oknech (fakt si nikdo nedal práci ani s nálepkou), takže to vypadá spíš jak křivý komín a ne věž a to je velká, velká škoda.
Když už je dům hotový, přijde na řadu stavba dvojice soch koček, které budou stát na sloupcích vstupní brány a vedle domku vyroste ještě pokřivený hnědý strom lehce obsypaný podzimním listím. A tahle část je zdárně za mnou.
Prohlížím si hotový domek a nějak nevím, jak ho vlastně zhodnotit. Stavebně to moc veliká zábava nebyla. Popravdě se přiznám, že jsem si během stavby odskočil splnit pár questů v Kingdom Come a nějak mě to zpátky ke stavbě úplně netáhlo, což se mi teda u jiných LEGO stavebnic moc nestává. Vizuálně je ten domek opravdu hodně jednoduchej a svou předlohu připomíná jen vzdáleně. Tady si myslím, že designéři hodně promarnili potenciál, který domek nabízí a za mě je tahle část opravdovým zklamáním celého setu.
No nic, otvírám sáček číslo 14, kde na mě čeká figurka Sally, která vypadá moc pěkně a hurá na poslední část, tedy na Spirálovou horu a hřbitov. Začíná se opět od podlahy, tedy terénu. Stavba samotné hory je poměrně jednoduchá. Nejprve stavím vnitřní konstrukci převážně z hnědých oblouků a aby to asi nebylo úplně holé, umístí se dovnitř lebka, pavouk a nějaké tmavě zelené výhonky.
Pomocí černých dílků se vymodeluje tvar hory a nakonec se na konstrukci zepředu nacvakne pohledová část hory. Pod horou pak bude hřbitov. Tvar hrobů je dost podobný těm z filmu, nálepky je pak krásně dekorují. Nechybí ani hrobka věrného Jackova mazlíčka psího ducha Zera ( v české verzi Nulík), jehož figurka se nachází v šestnáctém sáčku a je opravdu boží.
Posledním bodem celé stavby je upevnění měsíce, v tomto případě velikého plastového kruhu, zezadu ke skále a po následném spojení všech tří částí je celé dílo dokonáno.
Jak už podtitulek v názvu recenze napovídá, při stavbě tohoto setu jsem si tak trochu připadal jako Jack Skellington, který znuděně bloumal po okolí Halloweenského města a pěl tesknou píseň o tom, jak už ho nebaví dál strašit. Mě popravdě tuhle stavebnici také úplně nebavilo stavět a nevím, jestli jsem někdy podobný pocit při stavbě LEGO stavebnice zažil.
A to jsem se na tuhle stavebnici opravdu hrozně moc těšil. Přijde mi, že v tomto případě se LEGU nepodařilo využít potenciál, který předloha nabízela. Burtonův styl, ač potemnělý, je neskutečně hravý a nabízí velikou porci roztodivných tvarů a úhlů, které tady prostě chybí.
Ale abych nebyl jen kritický, jsem rád, že vůbec LEGO stavebnice s touhle tématikou vyšla. Radnice i Spirálová hora vypadají pěkně, figurka psího ducha ZERA je prostě skvělá. Zajímavostí tohoto setu je možnost nechat jej čistě v Halloweenském hávu a nebo ho ozdobit vánočními dekoracemi, které pak následně po odzdobení můžete uložit pod odnímatelné střechy domků.
I přes mé výhrady, které jsou možná trochu i ovlivněné tím, že Nightmare Before Christmas je prostě moje srdcovka a má očekávání tak mohla být poněkud větší, zaujme určitě tenhle set v mé výstavce LEGO stavebnic.

Michal Horáček
Stavitel, který se LEGU věnuje s krátkou přestávkou od dětství. Jeho specializací jsou hlavně hrady, středověk a v posledních letech i MOCy s temnou tematikou. Kromě LEGA rád společně se svou rodinou cestuje a poznává nová místa.