Ministerstvo kouzel aneb dlouholeté čekání se vyplatilo | Matyho kostky

Ministerstvo kouzel aneb dlouholeté čekání se vyplatilo

Tematiku LEGO Harryho Pottera sbírám od dětství. Jsem dítě devadesátých let, takže jsem byl ideálním konzumentem kouzelnického světa J. K. Rowlingové. Do toho mou nejoblíbenější hračkou bylo LEGO, tedy je asi jasné, že jsem aktivně zažil počátek tématu v roce 2001. Jedna z mých oblíbených vzpomínek je léto, kdy jsem  měl rozestavěné po celém obýváku Bradavice z prvních třech filmů a strávil s nimi  hodiny hraním a přestavováním. Zažil jsem i reboot tématu v roce 2010, kdy se po krátké pauze kolem šestého filmu vrátil LEGO Harry Potter nejen s novými sety, ale také videohrou. Tehdy jsem začínal s brickfilmy a mám spoustu vzpomínek na natáčení právě s touto novou řadou. No a po premiéře druhé části filmu Relikvie smrti LEGO téma Harryho Pottera zmizelo z obchodních regálů. A tomu tak bylo až do roku 2018, kdy LEGO téma obnovilo. Já osobně jsem takovou zprávu nečekal a rychle jsem byl pohlcen do kouzelného světa v kostičkovém provedení, protože remaky setů byly dost povedené. Ale zároveň začal člověk uvažovat o tom, jaké sety  a postavy by Lego mohlo vydat, které doposud nikdy nebyly adaptovány. Na mém seznamu chtěných setů je například dům Láskorádových nebo famfrpálový kemp ze čtvrtého dílu, ale mezi nejvíc chtěné jsem vždy řadil Ministerstvo kouzel a Grimmauldovo náměstí a k mému štěstí LEGO v roce 2022 oba sety vydalo. Z fotek vypadaly tyto sety skvěle, ale jak tomu je, když se krabice otevře? Pojďme si tedy společně detailně prohlédnout set 76403: Ministerstvo kouzel.

Stavba – krásná na vystavení, ještě lepší na hraní

Sada se skládá z šesti hlavních částí, které jsou navzájem modulárně kompatibilní. Dvě části slouží jakožto přízemí budov (krb s letaxovou sítí a prostor pro noviny), ovšem čtyři zbylé můžete mezi sebou kombinovat, jak je vám libo, poněvadž střecha je také sundavací. Tudíž pokud se vám zlíbí, můžete si klidně postavit z ministerstva věž.

Obě přízemní části mají hrací funkci. Do krbové přihrádky můžete položit minifigurku a po otočení páčky vyletí ven z krbu jako by přiletěla letaxem.

U druhé části můžete zezadu stlačit hnědou technic tyčku, která vystřelí do  vzduchu noviny, stejně jako to udělal Harry při honičce s Yaxleyem v Relikviích smrti.  Stojí také za zmínku, že noviny jsou jedna z mála nových potištěných součástek  v tomto setu, takže fotka Harryho s popisem „Nežádoucí číslo 1“ není samolepka, což oceňuji.

Další čtyři patra jsou, co se týče exteriéru skoro stejná. Barevná kombinace tmavě zelené s červenými a zlatými detaily a bílými okny tvoří vizuálně lichotivý kontrast a je věrohodná filmové předloze. Výjimkou stejnosti je část s místností s věštbami, kde nejsou okna prosklená, nýbrž je použit potisk novin na pískově béžové. Je fajn získat tuto součástku i v cenově dostupnějším setu, poněvadž poprvé byla použita v setu Stranger Things a poté jen v Příčné ulici.

Co se užitečných součástek týče, tento set také představuje nový recolour populárních „cihličkových“ kostek 1×2 v tmavě zelené. V setu jich je 48, což jistě stavitelé vlastních modelů ocení (já sám jsem je nahradil za obyčejné černé a šetřím si je na kulisy, proto na fotkách v recenzi je ve stavbě nevidíte).

Repetitivnost fasády však skvěle narušuje povedený interiér, takže při stavbě se nudit nebudete.

Z pátého dílu je zde adaptován Odbor záhad, konkrétně místnost s věštbami,  která má hrací funkci narušení poliček a pád věšteb. 

Další místností je síň, ve které ve Fénixově řádě rozhodovali o Harryho vyloučení a v Relikviích smrti zde Umbridgeová vedla inkvizici proti čarodějům z mudlovských rodin a právě tuto scénu replikují v setu. Soudní síň je ovšem ve srovnání s filmovou předlohou kvůli stísněnému prostoru dost prázdná a obsahuje jen soudní stolici. Moc tedy podobná skutečné síni není.

Za mě nejzajímavější místnosti jsou zbylé dva interiéry, ve kterých jsou pracovny Dolores Umbridgeové a Arthura Weasleyho. Obě pracovny jsou plné skvělých součástek a vtipných referencí. Pracovna ropuchy Umbridgeové hýří různými odstíny růžové a na stěnách má kýčovité samolepky koček na talířích a v obrazech. Za mě perfektní zpracování předlohy.

Co ovšem nikdy na filmovém plátně nebylo vidět je kancelář pana Weasleyho a designéři mi udělali velikou radost, že ji do setu zahrnuli. Arthur pracuje v odboru pro Zneužívání mudlovských věcí a jeho kancelář je tedy plná všemi pro nás obyčejnými věcmi. Můžete zde najít rádio, které Arthur „vylepšil“ a místo antény má vidličku, nebo také vystavenou gumovou kachničku, což je reference na druhý film, kdy se Arthur ptá Harryho k čemu přesně slouží gumová kachnička. Dalším pěkným odkazem je zarámovaná fotka z Denního věštce Weasleyovic rodiny, když byli na dovolené v Egyptě ve třetím díle.

Poslední částí hlavní stavby jsou dvě střechy (také s velmi užitečnými a neobvyklými součástkami jako střešní oblouky nebo ornamentované zábradlí) a most, na kterém je psací stroj s lampou a který seshora spojuje dvě budovy. Z mostu visí banner s logem Ministerstva kouzel. Zde si dovolím malou výtku. Je škoda, že součástí sady není také samolepka, na které by byl vyobrazen bývalý ministr kouzel Kornelius Popletal a která by se dala nalepit na druhou stranu banneru. Byl by to pěkný odkaz na pátý film a mám za to, že hodně lidí si právě z filmového Ministerstva tento banner pamatuje.

Již jsem zde zmínil, že set je designován tak, aby byl dobře modulární. To vám dává docela dobrou svobodu set rozšířit podle sebe. Internet je plný MOC staveb, které vychází z tohoto setu, ale upravili jej do podobnější verze filmům. Stavby to jsou nádherné, ale pochopitelně pak ztrácí na hratelnosti. Existuje také dost návodů na Rebrickable, kde stavitelé ze setu vytvořili vlastní modulární budovu, která pasuje k ostatním domům z řady „Modular Buildings Collection“. Za mě ovšem nejjednodušší rozšíření je pořídit si set víckrát a jen změnit interiér. Protože na  výstavku je set skutečně povedený, ale vypadá ještě líp, když má vedle sebe více kopií. Aby místnosti nebyly stejné, některá patra jsem interiérně upravil na ostatní pracovny. Použil jsem součástky pouze ze setu a přikládám fotku k inspiraci:

Co se ovšem designerům nepovedlo je nedostatečné přicvaknutí všech pater  k sobě. Je až moc jednoduché patra sundat. Což je možná praktické při hraní, ale při jakékoliv jiné manipulaci se vám set v rukou rozpadne a roztříští na hromadu  kousků. Někdo může namítat, aby ho prostě člověk nezvedal seshora, ale už několikrát se mi stalo, že i když jsem bral budovu ze spodu, při chůzi zavrávorala a horní patra spadla a co jsem se ptal ostatních, kteří tento set vlastní, nejsem jediný s tímto problémem. Moc nechápu, že tento problém u sady existuje, protože je velmi jednoduchý k nápravě.

Set má ještě dva side-buildy, které jsou na motivy pátého dílu: telefonní budka a fontána. Čarodějní návštěvníci totiž využívají pro vstup na Ministerstvo mudlovskou telefonní budku. Pokud se nemýlím, tak je to poprvé, co Lego vydalo v setu londýnskou telefonní budku a moc se jim povedla. Jedná se o dost jednoduchou, ale efektní stavbu. Dveře od budky mají dokonce exkluzivní potisk a myslím, že ho ocení MOC stavitelé (já sám jsem ho použil do Příčné ulice na dveře do Famfrpálových potřeb, které mají stejný červený vzor potištěný na výloze). Ale i  samotná budka může být užitečná pro stavitele města. Jen je škoda, že designéři nedokázali vymyslet způsob, jakým by i postranní stěny byly prosklené. Vzhledem k menší velikosti budky museli designéři po stranách dát ploché kostky, aby se minifigurka mohla vejít dovnitř. 

Velkým zklamáním je pro mne fontána, která je v porovnání s filmovou i knižní předlohou dost malá. Fontána má reprezentovat přátelství mezi čaroději, domácími skřítky, skřety a kentaury. Navíc sehrála i dost důležitou roli v duelu Brumbála a Voldemorta ve Fénixově řádu. V tomto setu je ovšem fontána jen s jednou zlatou sochou čaroděje. Můžete namítat, že větší část setu je na motivy sedmého dílu, kdy fontánu změnil Voldemortův režim a kouzelníci stojí na mudlech, ovšem ta byla z mramoru, takže si myslím, že designéry skutečně inspiroval pátý díl. Ač chápu, že by to nejspíš zvětšilo náklady a cenu, myslím, že zrovna fontána je jedna z nejikoničtějších částí Ministerstva ve filmu a stálo za to jí mít větší. A také by bylo fantastické mít zlaté figurky kentaura nebo domácího skřítka. Tak třeba LEGO někdy udělá diorama duelu.

Musím ještě zmínit dva další postavitelné doplňky, jimiž jsou bomb-hnojůvky a papírové vlaštovky. Jednoduché stavbičky ze tří kostek. K bomb-hnojůvkám je navíc přidán i transparentní zelený plyn, který se v této barvě objevuje poprvé.

Minifigurky – Dlouho očekávané ale i obskurnější postavy

Sada obsahuje dohromady 10 minifigurek (jedna z nich je socha) a z toho šest postav získalo svou LEGO podobiznu poprvé. Nejočekávanější postavami pro fanoušky série je určitě smrtijed Yaxley a ministr kouzel Pius Břichňáč.

Pius je dle mého názoru jedna z nejpovedenějších figurek z tohoto setu. Má exkluzivní torso a  potisk obličeje, který perfektně vystihuje jeho hereckého představitele Guye Henryho. Hlavička má dva výrazy. Yaxley je též povedená figurka, která má exkluzivní torso a nový blonďatý recolour účesu z Pirátů z Karibiku (poprvé použit u Willa Turnera). V čem ovšem figurka zklamává je obličej, který je opětovně použitý (často používán u vedlejších postav v Jurském Světě). Není to tak hrozné jako použití obličeje Bruce Waynea/Lokiho a dalších osmadvaceti minifigurek na Luciuse Malfoye, který vypadá ve filmu úplně jinak, ale i tak je to zklamání, poněvadž herci Yaxleyho není tolik podobný.

Větší problém ovšem vidím v tom, když LEGO využívá stejný potisk hlavy na více postavách v jedné tematice. Jedním z příkladů v kouzelnickém světě je použití obličeje Mantis ze Strážců Galaxie na madam Rosmertu a Bellatrix Lestrangeovou. U tohoto příkladu jsou fanoušci obzvlášť udiveni, protože LEGO pro Bellatrix dříve vyrobilo exkluzivní a dle mého názoru  dokonalý potisk v druhé sérii sběratelských figurek. Jenže od té doby se tento obličej neobjevil a místo toho se už ve třech setech objevuje obličej Mantis, který možná sedí na vedlejší postavu jako je madam Rosmerta, ovšem ne na hlavní smrtijedku.

Možná si teď říkáte, proč o tomto problému ve článku píši, když Bellatrix v tomto setu není. Víte, obličej Yeaxleyho byl už v Potter tématu použit, a to na ministra kouzel Korneliuse Popletala. Sice chápu že rozpočet na nové potisky je omezený a designéři musí používat hlavičky z jiných existujících minifigurek, ale neměly by se používat na více postav v jednom tématu. Já osobně jsem nahradil Yaxleyho hlavu původní hlavou Lexe Luthora.

Co ovšem zklamáním není jsou tři ministerští pracovníci, za které se vydává hlavní trio, konkrétně Albert Runcorn (Harry Potter), Mafalda Hopkirková (Hermiona  Grangerová) a Reggie Cattermole (Ron Weasley). Tento výběr je skvělým nápadem, poněvadž LEGO splní nutnost dát do setu hlavní postavy z filmu, ale zároveň tím získáme úplně nové postavy do sbírky. Všechny tyto minifigurky mají exkluzivní torsa i potisky obličejů. Z jedné strany je obličej zaměstnance a z druhé postavy, která se za něho vydává pomocí mnoholičného lektvaru. 

Všechny hlavičky mohou být užitečné pro stavitele custom minifigurek, poněvadž postavy jsou dost neobvyklé a odlišné. Albert má černé strniště, podobné bylo naposledy použito u minifigurky Kiliho, a Reggie má ustaraný výraz s béžovým knírem. Společenská torsa mužských minifigurek mohou být pro custom stavitele zajisté také dobrým rozšířením sbírky,  ovšem možnou limitací je odznak s písmenem M, který mají na kravatách. Torso Mafaldy se také může hodit, ovšem zde si dovolím drobnou výtku, a to je barvená nepřesnost. Torso je totiž rudé, zatímco ve filmu je spíš tmavě levandulové nebo hnědé a v LEGO videohře (2011) je torso hnědé. Rád bych zde ještě vypíchl vtipný detail minifigurky Reggieho Cattermolea, který má na svém potisku obleku světle šedivého obleku tmavé skvrny představující mokré oblečení. Důvodem je, že Reggie měl v příběhu za úkol zastavit déšť v Yaxleyho pracovně, a protože se za něho vydával Ron, úkol se mu splnit nepodařilo a jen zmoknul.

U Reggiho ještě zůstaneme, poněvadž další novou postavou poprvé v podobě minifigurky je jeho manželka Mary Cattermoleová. Za mě dost obskurní výběr postavy, z kterého mám ovšem radost, poněvadž čím více nových postav, tím líp a k tomu i nové torso. 

Poslední kladnou postavou je otec Weasleyovic rodiny Arthur, který byl poprvé představen v Doupěti a jedná se o jeho třetí minifigurku. Jeho přítomnost na ministerstvu dává smysl, protože v setu má vlastní kancelář a v pátém filmu je to právě on, který dovede Harryho pomocí telefonní budky na Ministerstvo kouzel a tím je prvně Ministertsvo kouzel divákům ukázáno. 

Jeho minifigurka je vyobrazena podle sedmého filmu. Arthurovo společenské torso bylo poprvé použito v tomto setu, ovšem LEGO ho později využilo i v dalších setech (např. Max Shreck v Batcave nebo pasažér Orient Expressu).

Dalším zaměstnancem je všemi fanoušky nenáviděná Dolores Umbridgeová. Jedná se o čtvrtou verzi této postavy, tentokrát v outfitu s novým odstínem růžové a exkluzivním potiskem.

Její obličej má dvě varianty a jako doplněk má medailonek Salazara Zmijozela a svého patrona v podobě kočky. Jedná se o čtvrtého LEGO zvířecího patrona, prvním byl Harryho dvanácterák v 75945 a poté Hermionina vydra a Lenky zajíc v 75966

Patroni čaroděje ochraňují před mozkomory, který je v tomto setu také přítomen. Jedná se o stejnou variantu jako z 75945 a je to třetí verze mozkomora co kdy LEGO udělalo. Od původních dvou se liší tím, že LEGO začalo využívat torso minifigurek místo tors kostlivců. Poslední minifigurkou je zlatá socha čaroděje ve fontáně.

Je nutno zmínit, že všechny figurky s výjimkou Mary Cattermoleové a Alberta/Harryho, nemají potisk na nohou a jediné nohy s novým potiskem je suknice Mary. Potisk Alberta/Harryho je opětovně použitý potisk dlouhého černého pláště viděný třeba na minifigurkách Severuse Snapea nebo bradavických studentů. Mě ovšem nedostatek potisku na nohách vůbec nevadí, protože jsme dostali dostatek nových potisků tors z obou stran a potisků obličejů.

Musím velice kladně ohodnotit zaměření Lega na postavy ze sedmého dílu, kterému dává jinak docela málo prostoru a toto byl první set v nové řadě, který je designován na motivy Relikvií smrti. Samozřejmě jsou zde i prvky z Fénixova řádu jako již zmiňovaná telefonní budka nebo místnost s věštbami z Odboru záhada. Když jsem poprvé slyšel, že LEGO konečně vydá set Ministerstva kouzel, bál jsem se, že použijí postavy z pátého dílu, konkrétně hlavně členy z Brumbálovy armády, které LEGO vydává dokola. Jsem moc rád, že tomu tak nebylo, protože díky tomu máme nové postavy v minifigurkové podobě a tím i další důvod pro fanoušky, proč si set pořídit. Jediná promarněná příležitost je vynechání postavy ministra kouzel Rufuse Brouska, který sehrál v sedmém filmu důležitou roli, a ještě důležitější v šesté a sedmé knize. Bojím se, že Lego pro něho v jiných setech místo nenajde, ale třeba nás opět překvapí.

Verdikt

Musím přiznat, že letní vlnu Potter setů z roku 2022 řadím k těm nejpovedenějším. Líbilo se mi, že se LEGO soustředilo i na jiné budovy než jen Bradavice a dalo fanouškům prostor vybrat si sety z různých dílů. Troufám si říci, že Ministerstvo kouzel je nejlepším setem z této vlny. Skvělý výběr minifigurek, přívětivá cena, povedený kompromis mezi hratelností a vystavením a celkově bylo zábavné ministerstvo stavět. Přestože exteriér může působit na stavění repetetivně, díky různým variantám interiéru se člověk nenudil. Avšak musím mu srazit body hlavně za problémy s nestabilitou při přenášení/zvedání. Dávám tedy Ministerstvu kouzel 9/10 bodů, více takových setů do budoucna prosím.

76403
Ministerstvo kouzel
💰  Doporučená cena: 2 499 Kč
🧱  990 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 6. 2022
🔗  LEGO, Alza

0 %

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Lukáš Tuzar

Jmenuji se Lukáš a jsem brickfilmer, už přes třináct let natáčím stop-motion animace s Legem. Svou tvorbu zveřejňuji online pod pseudonymem lluukkyy28. Posledních šest let natáčím svůj první dvouhodinový brickfilm. Krom toho brickfilming vyučuji na škole a různých přednáškách. Lego sbírám od dětství a k mým nejoblíbenějším řadám patří filmová tématika (hlavně Harry Potter a Superheroes) a Creator Expert modulars. Pracuji jako střihač a krom Lega k mým koníčkům patří filmy, videohry a s manželkou chováme papoušky.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

2 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
AjenaCZ
AjenaCZ
před 6 měsíci

Hezká recenze na hezký set😄

Lukáš
Maty Crew
Lukáš
před 6 měsíci
Odpověď pro  AjenaCZ

Děkuji 🙂

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama