Letíme do vesmíru s kosmonautem z Lega | Matyho kostky

Letíme do vesmíru s kosmonautem z Lega

Hádám, že téma vesmíru je mezi fanoušky Lega hodně oblíbené vzhledem k tomu, kolik stavebnic s vesmírnou tématikou každoročně vychází. A letos tomu ještě LEGO nasadilo korunu, když naráz vydalo hromadu vesmírných setů napříč různými řadami od Classic přes City a Friends až po Technic. Všechny tyto stavebnice jsou shodně označené na krabicích šedivým rohem s nápisem „SPACE“ (anglicky vesmír). My se nyní společně podíváme na zástupce vesmíru z řady LEGO Creator 3v1 – kosmonauta, nebo chcete-li astronauta.

Z krabice na nás vypadne pět papírových sáčků s kostkami, pozlacená kopule v samostatném plastovém pytlíku a tři sešity s návody, jeden pro každý model.

Obsah setu.

Stavba kosmonauta začíná torzem s helmou. Helma je pevně připojená k tělu a obličej kryje neprůhledné zlaté hledí. Hledí se nicméně dá vyklopit směrem dolů a za ním se skrývá… kokpit pro minifigurku! Tento vtípek od designérů byl pro mě velkým překvapením, protože jsem si před tím dlouho lámal hlavu, čí obličej se tam skrývá. Paní doktorka „v hlavě“ mého kosmonauta na fotce níže není součástí stavebnice, ale můžete si tam místo ní dát svou vlastní figurku.

Torzo s hlavou.

Z druhého pytlíku s kostkami postavíme nejprve dolní část těla, která je v pase spojená s torzem pomocí kloubu. Díky němu se může kosmonaut otáčet v pase. Zbývající kostky nám ještě vystačí na obě ruce.

Přidáme nohy postavené ze třetího sáčku a máme kosmonauta hotového.

Pytlík s číslem 4 obsahuje kostky k sestavení EMU. EMU je zkratka pro „Extravehicular Mobility Unit“ (volně přeloženo z angličtiny jako „jednotka pro pohyb mimo vozidlo“), což je jakýsi batoh zajišťující životní funkce kosmonauta na oběžné dráze Země a zároveň obsahuje i trysky pro pohyb ve stavu bez tíže. EMU se poté nacvakne na záda kosmonauta pomocí dvou klipů.

EMU.

Nakonec poslední, pátý, pytlík nám poslouží ke stavbě stojánku. Stojánek se neskládá z destičky a kostek vrstvených od zdola nahoru, ale je celý postavený bokem převážně z klasických kostek. Na jeho vrcholu vyčuhuje pod úhlem osička, na kterou lze nasadit kosmonauta.

Stojánek.

Kosmonaut je na stojánku ukloněn mírně vlevo, což zdánlivě navozuje jeho pohyb ve stavu bez tíže.

Kosmonaut na stojánku.

Kosmonaut je asi 30 cm vysoký a detailně propracovaný s množstvím kloubů. Když jsem si ho ale porovnal s fotografií skutečného kosmonauta, tak mi na něm něco nesedělo – jeho proporce. Náš LEGO-kosmonaut je oproti tomu opravdovému docela hubený a má příliš dlouhé nohy. Když už jsme u těch nohou, tak jejich další nevýhodou je hodně omezená pohyblivost – kyčle a kotníky mají zablokované klouby, takže si chudák kosmonaut nemůže ani sednout. Na druhou stranu ruce jsou dostatečně pohyblivé, aby s nimi mohl vyjadřovat různá gesta.

Kosmonaut zezadu.

Prvním alternativním modelem ke kosmonautovi je vesmírná loď. Její vzhled s ikonickými dvěma „zuby“ na přídi je dozajista inspirovaný vesmírnou lodí Vic Viper, známou z videoher. Stavbu zahajujeme obdélníkovým trupem, který mi brzy napovídá, že výsledný model bude větší, než jsem čekal. Části velkých „cvakacích“ kloubů tvoří trysky a po bocích jsou tři řady čudlíků do stran pro připevnění křídel. Uprostřed je kokpit pro jednu minifigurku, který posléze přikryje zlatá kopule.

Rozestavěný trup.

Následuje stavba křídel. Ta jsou stavěná do boku a poměrně masivní.

Trup s křídlem.

Vesmírnou loď dokončíme připojením světélek a ocasních ploch.

Hotová vesmírná loď.

Nakonec ještě postavíme stojánek s „bílou kostkou“ na kterou se připevní vesmírná loď. Stojánek je hodně podobný tomu od kosmonauta jen trochu menší a nižší.

Vesmírná loď na stojánku.

Vesmírná loď je větší než jsem čekal – na délku má 20 cm a spořádala určitě více než polovinu kostek kosmonauta. Ke stojánku je připojená pod úhlem v dynamické poloze navozující rychlý let. Můžete jí odklopit zlatý kryt kokpitu, vložit figurku, zavřít, sundat jí ze stojánku a proletět po bytě za hlasitého „VZZZMMMMM“. A to je asi tak vše.

Pohled zezeadu.

Druhým alternativním modelem je pes ve skafandru. Designéři se asi při jeho návrhu nechali volně inspirovat příběhem Lajky, která byla prvním zvířetem vyslaným na oběžnou dráhu Země. Jeho stavba je celkem krátká a přímočará. Nejprve poskládáme tělo s množstvím čudlíků do boku.

Základ těla.

K tomu poté postupně připojíme boky, záda, ocas a hlavu.

Tělo s hlavou.

Hlavu překryjeme zlatým hledím, na záda nacvakneme dvojici bomb se vzduchem a doplníme nohy.

Hotový pes.

Stejně jako u předchozích dvou modelů končíme umístěním hafana na černý stojánek.

Pes na stojánku,

Pes ve skafandru je takový malý vtipný modýlek s jistou dávkou absurdity. Má pohyblivé nohy a ocas a odklápěcí hledí. I když je v celé stavebnici jen 5 světle hnědých kostek, tak pokud se mě zeptáte, jakou ten pes má barvu, suverénně vám odpovím: „Hnědou!“ U určení jeho rasy to ale bude těžší – proporcemi vypadá na jezevčíka a hlavu má jak bernardýn…

Pes zezadu.

Modely jsme si prošli, takže teď se můžeme podívat na kostky. Nejpoutavějším a zároveň nejdražším dílem celé stavebnice je zajisté pozlacená kopule. Proto je použitá ve všech třech modelech, nicméně mě tolik neuchvátila. Více si cením toho, že set obsahuje velké množství různých kloubů, kostek s čudlíky do stran a jednu dominantní barvu (bílou). S takovou paletou kostek by neměl být problém postavit něco vlastního. Napadá mě třeba sněhulák, lední medvěd, bílá velryba nebo nějaký kus užitné keramiky (rozuměj záchodová mísa).

buildinst

Web buildinst (z anglického BUILDing INSTructions = návody ke stavbě) má moto „Sdílíme radost ze stavění“, které mluví za vše. Najdete tu stovky návodů ke stavbě modelů z Lega. Valná většina z nich jsou tzv. alternativní modely, což znamená modely postavené z dílků jedné stavebnice LEGO. K jejich stavbě tedy nemusíte složitě shánět kostky, stačí si jen koupit danou stavebnici a můžete začít stavět.

Seznam kostek.

Celkově tuto stavebnici hodnotím pozitivně, i když je to takový ten typ co nepřekvapí, ani neurazí. Pokud jste fanoušky vesmírné tématiky, tak si určitě přijdete na své. Stejně tak, pokud sháníte větší množství různých bílých kostek. V opačném případě bych vám ve stejné cenové kategorii raději doporučil tygra (set 31129) nebo lišku (set 31154), protože oba tyto sety jsou větším stavebním zážitkem a hotové modely jsou skoro jako živé.

31152
Astronaut
💰  Doporučená cena: 1 219 Kč
🧱  647 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 1. 2024

0 %

Tomáš Vít

Nadšený stavitel alternativních modelů z Lega známý pod přezdívkou Tomik. Povoláním je stavební inženýr a mezi jeho další koníčky patří cestování, sport, dobré jídlo a deskové hry.

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama