Jeep Wrangler – malý, ale povedený | Matyho kostky

Jeep Wrangler – malý, ale povedený

Přestože licencovaných stavebnic LEGO Technic bylo v posledních patnácti letech vydáno desítky, výrobce ikonických terénních vozů Jeep na seznamu doposud chyběl. Jako fanoušek zejména modelu Wrangler jsem si proto nemohl nechat ujít letošní novinku 42122: Jeep Wrangler a pořídit si tak svůj teprve druhý set LEGO Technic.

42122 Jeep Wrangler

Ačkoliv, jak již bylo řečeno, se jedná o vůbec první LEGO model s logem Jeepu, není tato stavebnice prvním zpracováním vozů této značky. V historii se totiž už několikrát na pultech obchodů objevily modely, pro které byl zajisté ikonický design Jeepu minimálně inspirací.

Jeepy v historii LEGO Group.

Stavba

Jako první musím pochválit už samotnou krabici. Současný design krabic LEGO Technic totiž stojí na modelu samotném umístěném do reálného prostředí pro tento model typické. To je doprovázeno pouze logem a pár textovými údaji, což podle mého názoru na potenciálního kupce v obchodě působí mnohem lépe, než krabice plná grafických prvků s černošedým pozadím. Tento design naopak podtrhuje podtitul setů LEGO Technic „Stavěj skutečné stroje“, protože jako skutečné vypadají i na krabici.

Po otevření krabice se na nás vysype návod, pět očíslovaných pytlíčků s díly, pět pneumatik a aršík se samolepkami. Návod je tentokrát rozdělen na dvě části – v té první budete stavět střeva Jeepu a postupně zjišťovat, jak fungují jednotlivé funkce, ve druhé pak podle převažujících dílů žluté barvy poznáte, že budete stavět samotnou karoserii modelu.

Obsah krabice.
Rozdělení stavby podle jednotlivých kroků.

Ihned po zahájení stavby a vysypání pytlíčků s číslem „1“ se mi velmi ulevilo, protože jsem se už od zveřejnění prvních fotek bál, že bude typická proužkovaná maska Jeepu řešena samolepkami, což by v mém případě znamenalo jediné – každá část by byla nejen v jiné výšce, ale i jiné vzdálenosti od té předchozí. Očividně nejsem jediný, kdo v lepení samolepek pokulhává, a celá maska je proto řešena potiskem, i když ani ten není při bližším prozkoumání úplně přesně rovný 🙂.

Ani mřížka sestavená z dílků s potiskem není přesně rovná, při pohledu z dálky si však rozdílů asi nevšimnete.

Kromě nových dílů s potiskem jsou úplně novými díly také terénní pneumatiky, které působí opravdu efektně a dvě najdete také v letošním setu LEGO City s traktorem. Vedle toho se v setu dvakrát objevila letošní novinka Panel Plate 3x7x1 v černé a žluté barvě, přičemž ve žluté ji prozatím najdete pouze v tomto setu. Totéž platí pro žlutý Curved Panel 2x3x1, který byl rovněž poprvé představen teprve letos.

Nové díly.

I přesto, že se jedná o poměrně malý model, mě při stavbě nejvíc překvapilo množství dílků – vnitřek auta je opravdu detailně „prostavěn“ a příliš volného místa v něm nenajdete.

Postup stavby.

Hotový model

Základní podmínka, tedy abyste v modelu na první pohled poznali jeho reálnou předlohu je zde splněna, i v takto malém měřítku v něm při pohledu ze všech stran vidím Jeep Wrangler. Pár výtek ale k modelu přece jen mám.

Hotový model.

Zejména při bočním pohledu mi vadí velké množství červených a modrých pinů, které ve žluté konstrukci vozidla zkrátka nevypadají moc pěkně. Pod kapotou také nenaleznete „funkční“ motor, nýbrž jen samolepku, nicméně ve stejném měřítku postavená Chevrolet Corvette a McLaren Senna jej má alespoň naznačený z kostek.

Hotový model.

Odpružení Jeepu.

Funkční prvky modelu jsou s ohledem na velikost spíše základní. Zatímco na odpružení zadní nápravy bylo použito páru tlumičů, přední náprava funguje pouze na principu houpačky. Na předním nárazníku najdete také naviják, který však není možné uzamknout a při jeho navíjení zpět strávíte věčnost, protože musíte točit malým, těžko dostupným ozubeným kolečkem. Naopak velmi pohodlně je vyřešeno otáčení kol, kterým by k naprosté dokonalosti mohlo být umožněno se otáčet ještě malinko více do stran.

Naviják se neovládá příliš pohodlně...
...zatáčení je ale naopak moc fajn.

K tomu navíc můžete otevírat přední kapotu, dveře a sklápět zadní sedačky.

Posledním problém mám s předními světlomety, které jsou u modelu velmi výrazně vypoulené před samotnou masku, reálná předloha je však má naopak zapuštěné dovnitř. Díky tomu tak Jeep připomíná spíše starší Jeep CJ, který se přestal vyrábět v 80. letech, což mi ale vůbec nevadí, spíše naopak 🙂.

Shrnutí

Tenhle model mi dodal přesně to, co jsem čekal – malý Jeep který pěkně pruží a jízda s ním je skutečně příjemná. Na hratelnosti mi asi nejvíce vadí nepříliš uživatelsky přívětivý naviják a kola, která by se mohla otáčet pod větším úhlem. Na vzhledu mi naopak asi nejvíce mrzí barevné piny, vypouklá světla mě naopak z důvodů zmíněných výše tolik neiritují 🙂

V setu 42122 Jeep Wrangler tedy dostanete opravdu hodně (665) dílků za moc fajn cenu (na internetu se dá sehnat už okolo tisícovky). Výsledný model skutečně působí jako terénní Jeep Wrangler Rubicon a moc dobře se s ním jezdí!

Set bych asi doporučil méně hardcore technicářům, kteří tolik nevyhledávají maximálně realistické funkce, ale jsou rádi, že si postaví Jeep, který fajn jezdí (na ruční pohon 🙂), dobře pruží a vypadá povedeně i v takto malém měřítku. Já myslím spadám přesně do této skupiny díky tomu jsem ze setu nadšen! 😃

Neočekávaným plusem pro mě byla i tvorba samotné recenze, Jeepa jsem totiž vzal na focení do nedalekého lesa a musím říct, že jsem ježdění s ním a hledání vhodného místa vážně užil. Malým bonusem jsou pak už samotné fotky, které podle mě vyšly dobře, i když je stále prostor na zlepšování – tedy i na další sety LEGO Technic! 😄

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama