LEGO ve své dlouhé historii vydalo několik různých typů natahovacích motorků a ten, který pohání současné „Pullback“ modely z řady LEGO Technic, si odbyl svou premiéru v roce 2013. Od té doby se objevil v celkem 26 setech. Většina z nich jsou malá autíčka s jedním natahovacím motorkem, ale jsou tu i tři větší se dvěma motory a elektrická formule NEOM McLaren Formula E ze setu číslo 42169 je jedním z nich. Koncepčně se podobá předloňskému setu 42137 – Formula E Porsche 99x Electric. Obojí jsou totiž modely elektrických formulí se dvěma natahovacími motory a jednou extra funkcí. Porsche mělo „odpalovač“ a McLaren má zatáčení předních kol. Pojďme se nyní společně podívat, jak si nová formule stojí.
Stavba modelu
V krabici se nachází tři očíslované papírové sáčky s kostkami, jeden neočíslovaný plastikový sáček s ráfky a pneumatikami, dva volně ložené natahovací motory, návod a aršík samolepek. Samolepek je podle očekávání požehnaně a jsou vytištěné na lesklé fólii s duhově blýskavým efektem. Překvapilo mě, že blýskavý efekt je využitý jen u přezek bezpečnostních pásů a čtyř číslic 60. Zbývající světlé nápisy a obrazce jsou potištěné bílou barvou.
Stavbu začínáme pohonnou jednotkou sestávající ze dvou natahovacích motorů. Mezi ně vložíme jediný převod z ozubených kol a pokračujeme podvozkem s uprostřed umístěnou osou zatáčecího mechanismu.
Kostky z druhého sáčku poslouží ke stavbě přední osy, zadního spojleru a prvního kousku karoserie. Zatáčení předních kol je řešeno velmi primitivně a neobsahuje žádný mechanismus pro fixaci kol v přímé poloze. Místo toho jde zatáčení hodně ztuha (jsou v něm použité černé spojky) a úhel natočení kol je značně omezený.
V poslední etapě stavby skládáme téměř výhradně karoserii vozu polepenou množstvím samolepek. Nakonec nasadíme kola a ovládání zatáčení umístěné za kokpitem. To se dá snadno odstranit v případě, že si chcete model vystavit na poličce a nelíbí se vám černé ozubené kolo vyčnívající z modelu.
Hotový model
Hotový model je celkem věrným ztvárněním originálu s přihlédnutím k možnostem Lega Technic a zvolenému měřítku. Dokonce má i vepředu užší pneumatiky než vzadu jako u skutečného vozu (toto není samozřejmostí ani u těch nejdražších modelů formulí od Lega). Bez samolepek je vzhled ochuzen zejména o oranžové pruhy na čumáku sbíhající se do véčka a dodávající formuli větší šmrnc. Porovnáme-li je ovšem s originálem, přijdou mi ty na samolepkách mnohem subtilnější a kratší, než by měly být. Zároveň oranžová barva na samolepkách je viditelně tmavší než barva plastu, takže samolepky na oranžových kostkách vypadají hodně ošklivě. Nakonec ještě zmíním zcela nepochopitelné použití žlutého „íčkového“ nosníku na zádi mezi natahovacími motory. Tento díl bije do očí a přitom se vyrábí i v černé nebo šedé barvě.
Z pohledu funkcí tu máme celkem dvě – natahovací motory a zatáčení. Zatáčení bylo pro mě největším zklamáním tohoto setu. Očekával jsem nějaký chytrý mechanismus pro zajištění předních kol v přímé poloze, když chcete formuli vypustit rovně vpřed. Nic takového tu není a konstantní úhel natočení předních kol je udržován pouze velkým třením mezi jednotlivými částmi mechanismu zatáčení. Vlastní poloměr otáčení je na formuli obrovský a kompenzovat ho při hraní popojížděním dopředu a dozadu není dobrý nápad, protože při couvání natahujete motory. Dvojice motorů dává formuli slušný odpich pro dojezd kolem 8 metrů na rovném hladkém povrchu. Toto platí pouze pro přímou jízdu vpřed. Pokud přední kola nastavíte do plného rejdu, tak formuli začne jít zadek do smyku a neujede ani metr. Nepočítejte tedy s tím, že vám bude jezdit dokolečka.
Díly a jejich potenciál
Díky zatáčení jsou v setu přítomná 3 úkosová ozubená kola (předchozí sety s natahovacími motory většinou neobsahovaly ani jedno). Potom tu máme dva natahovací motory a dva páry kol se stejným průměrem, ale rozdílnou šířkou. Zbytek je standardní směsí panelů, nosníků a spojek. Systémových dílů s čudlíky je tu úplné minimum, což člověk od setu z řady LEGO Technic očekává.
A jak to vidím s použitelností kostek pro stavbu dalších modelů? Myslím si, že to nebude nic závratného. Nabízí se možnost stavby jiného vozidla (třeba tahače nebo hot rodu) s natahovacími motory a klidně i zatáčením. Nebude to příliš originální, ale z hlediska funkčnosti se vyrovnáme originálu. Díky šípovitému tvaru formule mi přijde reálná i stavba letadla nebo stíhačky nicméně v tomto případě budeme muset oželet funkčnost takového modelu, protože použití natahovacích motorů u letadla nedává moc smysl.
buildinst
Web buildinst (z anglického BUILDing INSTructions = návody ke stavbě) má moto „Sdílíme radost ze stavění“, které mluví za vše. Najdete tu stovky návodů ke stavbě modelů z Lega. Valná většina z nich jsou tzv. alternativní modely, což znamená modely postavené z dílků jedné stavebnice LEGO. K jejich stavbě tedy nemusíte složitě shánět kostky, stačí si jen koupit danou stavebnici a můžete začít stavět.
Shrnutí a doporučení
Ačkoliv se designérům z Lega povedlo celkem obstojně převést předlohu do „LEGO-podoby“, tak tento set má daleko k dobré stavebnici. Osobně se mi nelíbí a nelíbí se mi ani předloha. To by nevadilo, kdyby největším problémem nebyly funkce, respektive jejich absence. Od Lega Technic s téměř 500 díly očekávám více, než dva natahovací motory a téměř nefunkční zatáčení. Zatáčení má minimální rejd, ovládá se hodně ztuha a natahovací motory vám dělají problémy, když se při manévrování snažíte couvat. Odpalovací páka u předešlého Porschete mi dávala větší smysl. Pokud tedy nejste skalním fanouškem McLarenu, doporučuju vám poohlédnout se raději po jiné stavebnici.
Tomáš Vít
Nadšený stavitel alternativních modelů z Lega známý pod přezdívkou Tomik. Povoláním je stavební inženýr a mezi jeho další koníčky patří cestování, sport, dobré jídlo a deskové hry.