Dům z filmu Vzhůru do oblak: Něco chybí | Matyho kostky

Dům z filmu Vzhůru do oblak: Něco chybí

Pohádky od Pixaru patří k mým oblíbeným a Vzhůru do oblak se řadí na jejich vrchol. I přesto, že tento animovaný film vstoupil do kin už v roce 2009, pořád jej řadím k tomu nejlepšímu, co z amerického studia vzešlo. Dojemný, a přesto veselý, příběh mě vždycky dostane a evidentně nejsem jediný. Jinak by LEGO ve spolupráci s Disney (aktuální majitel studia Pixar Animation Studios) nepřišlo se setem 43217 Dům z filmu Vzhůru do oblak. Stavebnice vyšla už loni v květnu u příležitosti oslav 100 let od založení společnosti Disney. 

Psát o LEGO kostkách mi, troufám si tvrdit, docela jde, ale do filmového průmyslu se nějak nehrnu. Pro neznalé sem vložím popis děje od jednoho z uživatelů ČSFD: Carl Fredericksen je starý vdovec, který nedávno přišel o svou ženu Ellie, kterou znal už od mala. Chtěli se spolu vydat k jihoamerickému Vodopádu snů, ale po její smrti už sám nikam nejel. Teď ho navíc chtějí vystěhovat do domova důchodců, ale on nechce opustit svůj milovaný domek plný vzpomínek a pomocí obrovského množství balonků přivázaného k domu se jeho dům vznese do oblak. Carl se snaží přece jen doletět ke svému vysněnému Vodopádu, ale omylem s sebou vzal i malého skautíka Russella, který si přišel splnit bobříka za pomoc seniorovi. Doletí na dohled od Vodopádu a k tomu všemu potkají hrdinu Carlova mládí, dobrodruha Muntze, který sem odletěl hledat nový zvířecí druh podobný pštrosu. Carl ale pozná, že Muntz není tak úplně hodný, protože přesně takové zvíře, které on hledá, se náhodou nachomýtlo kolem Carla a Russella a Muntz udělá cokoli, aby po dlouhých desetiletích pátrání tvora konečně našel… 

Kostky jsou v krabici uloženy ve 4 papírových pytlících (menší sáčky uvnitř jsou také z papíru). V balení je doplňuje už jen návod a štítek se samolepkami. Návodem provází skaut Russell a to doslova. Nejen, že si jeho figurku postavíte hned v prvním kroku, ale slouží i jako ukazatel progresu u spodní hrany každé stránky. Minifigurka má pěkný potisk, na kterém vynikají všechny jeho doposud nasbírané odznaky. Russell má mezi torzem a hlavou umístěn speciální díl umožňující připnutí obřího batohu s vybavením. Ten je opravdu vychytaný a obsahuje vše, co by měl správný cestovatel mít. Nechybí dalekohled, pánev, hrnek, příbor či svítilna. V průběhu výstavby se k Russellovi přidá ještě pes Dug a chybět nemůže ani majitel domu Carl Fredriksen, kterému nechybí chytře sestavená hůlka. Použít na její zakončení autíčko v mikro měřítku by mě nenapadlo. Obě lidské postavy mají alternativní obličeje. 

Stavba domu ubíhá velmi svižně, ale už od prvních vrstev kostek, jsem měl pocit, že je extrémně stísněný. Ani ve filmové předloze není obydlí Carla a Ellie zrovna panské sídlo, ale nepamatuji si, že by se postavy mohly dotýkat protilehlých zdí při stání uprostřed místnosti. První patro skýtá předsíň a obývací pokoj s krbem, a hlavně půlkulatým výklenkem. Právě oblouk vystupující z fasády je tím vůbec nejzajímavějším prvkem celé stavebnice. Panely, které ho tvoří, na sebe hezky navazují a nikde nejsou díry. Kromě krbu je v obýváku ještě křeslo, gramofon a spousta dekorací. Všechny obrazy jsou tvořeny samolepkami a odpovídají těm, které bylo možné vidět ve filmu. Krásným detailem je potisknutá sklenice s mincemi na jedné straně a nápisem „Paradise Falls“ na druhé. Manželé do ní odkládali drobné právě na cestu do Jižní Ameriky. 

Druhé, podkrovní, podlaží ukrývá ložnici a půdu. Vzhledem k velmi omezenému prostoru neočekávejte žádné zázraky. Ložnice se omezila jen na z kostek postavenou postel a na půdě z nějakého důvodu umístěna televize a bedna. V té je uložena kniha, do níž Ellie vylepovala své dobrodružné plány a později i společné zážitky s Carlem. Celý dům kryje poměrně jednoduchá, avšak efektivně sestavená, střecha. Znatelnou mezeru v jejím ohybu sice přehlédnout nelze, ale dojem příliš nekazí.  

Jedním z hlavních bodů celého příběhu je let domu zavěšeného na nafouknutých balóncích. Ani v této stavebnici neabsentují. Jejich trs vychází z komína a na první pohled vypadají moc dobře, jenže jich je zoufale málo. Ve filmu nesou dům stovky, možná i tisíce balónků. Chápu, že toto množství bylo nereálné replikovat v LEGO podobě, ale prostě mi chybí alespoň náznak pocitu, že by se budova mohla opravdu vznést. K domu náleží ještě přídavek v podobě rohového výřezu z plotu. Na něm našla své místo bomba s héliem, krabice s balónky, pár nafouknutých balónků a ještě veverka.  

Dům měří přes 27 cm na výšku, 15 cm na šířku a 11 cm do hloubky.

Nemohu říct, že by pro mě byl Dům z filmu Vzhůru do oblak úplným zklamáním, ale přiznávám, že jsem od něj čekal něco víc. Hlavně víc místa uvnitř, které by umožnilo alespoň nějakým způsobem si s domkem pohrát. Mé ruce nemají šanci a ani prsty 6leté dcery se uvnitř nemohou pohodlně pohybovat, aniž by něco nepobořily. Podle mého názoru by stačily 4 study navíc do šířky a výšky a problém by byl vyřešen. Hloubka objektu je také malá, ale její zvětšení by přineslo ještě větší komplikace při hraní. A když už jsme u věcí, které mi chybí, zmínit musím ještě postavu Ellie. Ve filmu se její postava objevuje poměrně krátce, a navíc v průběhu let, ale přece jen bych byl rád, kdyby si Carl mohl ještě chvíli užít její přítomnost. Postrádám také více balónků. Raději bych oželel onen náznak plotu a přidal díly právě na úplnou špičku modelu. 

43217
Dům z filmu Vzhůru do oblak
💰  Doporučená cena: 1 339 Kč
🧱  598 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 4. 2023

0 %

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama