McLaren F1 – první formule LEGO Technic po téměř 10 letech | Matyho kostky

McLaren F1 – první formule LEGO Technic po téměř 10 letech

8. února 2022, pouhé tři dny před zveřejněním svého reálného protějšku, byla veřejnosti představena nová stavebnice LEGO Technic 42141 Závodní auto McLaren Formule 1. Co všechno obsahuje a jak si stojí v porovnání se svými staršími předchůdci? 

Přestože společnost LEGO Group prezentuje nový ser jako vůbec první model Formule 1 vydaný v rámci série LEGO Technic, není to tak úplně pravda. Dochází zde totiž trochu ke hře se slovy a v minulosti jsme se již s formulemi sestavenými z dílků LEGO Technic samozřejmě setkat mohli, a to hned s několika. Tou nejnovější je set 42000 Grand Prix Racer z roku 2013, který však nenese oficiální označení „Formule 1” (stejně jako 8458 Silver Champion z roku 2000). V letech 2004 a 2006 pak byly vydány modely dvou formulí ze stáje Ferrari, nejprve v měřítku 1:10 a poté 1:8. A ještě o dva roky dříve byl vydán model 8461 Williams F1 Team Racer. Přestože jsou poslední tři modely označeny jako „F1” a jsou sestaveny z dílků LEGO Technic, oficiálně vyšly v rámci řady LEGO Racers. Tvrzení LEGO Group tedy sice je pravdivé, avšak poněkud nepřesné. 🙂

Pojďme se ale blížeji podívat na letošní novinku. Přestože jí byl předlohou model formule týmu MacLaren pro rok 2022, barevné schéma pochází z roku loňského. To pravděpodobně z toho důvodu, že v době, kdy finišovala příprava stavebnice, ještě nebyla finální podoba letošního nátěru známa. Mně osobně to ale nijak nevadí, nejsem sice velkým fanouškem tohoto sportu, avšak z čistě vizuálního hlediska se mi loňská podoba formule týmu McLaren zamlouvá mnohem více než ta letošní. 

🗞 Týden v kostce

Pokud vás článek zaujal, budu rád, když se přihlásíte k odběru Týdne v kostce, newsletteru, ve kterém každý týden najdete nově představené stavebnice, nové články z mého blogu, zajímavosti i aktuální slevy. 🙂

Z konstrukčního hlediska je rovněž zajímavé, že vývoj nové stavebnice probíhal zároveň s vývojem skutečného monopostu. Designéři LEGO Group tak při návrhu úzce spolupracovali s inženýry McLarenu. A jak už to u modelů LEGO Technic bývá, formule má spoustu funkčních prvků – řízení, diferenciál, odpružení obou náprav i motor s pohyblivými písty.

Stavebnice 42141 Závodní auto McLaren Formule 1 obsahuje 1 432 kostek a bude dostupná od 1. 3. 2022 za 4 799 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 komentáře

    1. Michale, díky moc za komentář, popravdě se v F1 příliš nevyznám a vycházel jsem z tiskové zprávy McLarenu a LEGO, ve které se píše:

      „Designed in close collaboration between engineering experts from the LEGO Group and McLaren Racing as the new Formula 1 race car was in development, the new model plays homage to the team’s iconic 2021 season livery, while giving fans a glimpse of what they might expect from McLaren Racing’s new F1 season model.”

      Což jsem pochopil tak, jak je to napsáno v článku (a ostatně i na krabici setu). Očividně to tak ale není a jsem zvědav na detailnější video od RacingBrick zaměřené na tuto problematiku. Každopádně díky za doplnění! ?

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama