LEGO RMS Titanic – postavte si tu nejslavnější loď všech dob | Matyho kostky

LEGO RMS Titanic – postavte si tu nejslavnější loď všech dob

Letos v květnu uplynulo 110 let od momentu, kdy byl Titanic poprvé spuštěn v Belfastu na vodu a LEGO Group se rozhodla toto výročí připomenout skutečně grandiózně – nová stavebnice 10294 LEGO Titanic obsahuje ohromujících 9 090 dílů a stala se tak druhým největším LEGO setem v historii (první místo stále zaujímá letošní Mapa světa).

Úctyhodný však není jen počet kostek, hotový model totiž dosahuje při měřítku 1:200 délky 1,35 metru, díky čemuž se jedná o dosud největší LEGO model lodi vůbec. To ostatně dává smysl, když byl Titanic v době svého spuštění nejen největší lodí, ale pochopitelně také všeobecně největším dopravním prostředkem, který kdy člověk vyrobil.

Asi již není překvapením, že celý model z pera Mikea Psiakiho (mimo jiné autor Fordu Mustang, Old Traffordu nebo Saturnu V) je dokonale řemeslně zpracován. Na palubě tak najdete nejen můstek a krásně zpracovaná zábradlí, ale také lavičky, nákladní jeřáb nebo klíčové záchranné čluny.

🗞 Týden v kostce

Pokud vás článek zaujal, budu rád, když se přihlásíte k odběru Týdne v kostce, newsletteru, ve kterém každý týden najdete nově představené stavebnice, nové články z mého blogu, zajímavosti i aktuální slevy. 🙂

Není to však jen o exteriérech, loď totiž můžete rozdělit na tři části a prohlédnout si úchvatné microscale detaily uvnitř. Nejen fanoušci filmu Jamese Camerona tak zcela jistě uvnitř poznají ikonické prostory jako je velké schodiště, strojovna, jídelna, kuřárna nebo bazén. Velmi chytře jsou postaveny také interiérové stěny – jelikož by v tomto měřítku bylo zdivo o šířce standardní kostky příliš tlusté, jsou postaveny z dílků, které se běžně používají pro dveře automobilů v LEGO City.

Stavebnice má také několik funkčních prvků. Můžete tak roztáčet turbíny ve strojovně, spouštět kotvu, nastavit napínací lano nebo otáčet kormidlo.

Během stavby navíc můžete narazit na podivný dílek, který na sobě má vytištěny inicály “TC”. Tento easter egg je odkazem na bývalého LEGO designéra Tiaga Catarina, který v roce 2019 přišel s nápadem na vydání tohoto setu a dokonce navrhl první koncept modelu. Vedle toho získal Tiago stavebnici od LEGO Group s předstihem a proto si můžete prohlédnout jeho recenzi už nyní:

Set 10294 LEGO Titanic obsahuje 9 090 kostek a ke koupi bude dostupný od 8. listopadu 2021 za 15 999 Kč. Předobjednávky budou spuštěny již 1. listopadu.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama