Když LEGO oznámilo a následně na začátku června uvedlo do prodeje stavebnici 60346 Stodola a zvířátka z farmy, nikdo by asi nehádal, že na sebe strhne výraznější pozornost. Jedná se o set ze série LEGO City určený pro děti starší 4 let. Stavebnice znázorňuje život na farmě a obsahuje několik zemědělských zvířat, stodolu, skleník, traktor s valníkem a také čtyři minifigurky farmářů, včetně jejich pracovních nástrojů. Mě osobně zaujala zejména doporučená cena 1 279 Kč, která se mi zdá za 230 kostek neadekvátní, i když rozumím tomu, že hodnotu zvedají hlavně samotná zvířátka.
A co že je tedy na tomto setu kontroverzní? Kritiky se ujala největší světová nezisková organizace bojující za práva zvířat PETA. Organizaci, která vznikla již v roce 1980 v USA, se nelíbí, že set představuje tradiční práce na farmě, které jsou podle ní krvavým a krutým byznysem. Chov zemědělských zvířat by, dle PETA, neměl být v dnešní době vůbec prezentován a zejména ne dětem.
„Je načase, abychom všichni přestali klamat děti o hrůze a krutosti za jejich mléčnými koktejly a hovězími hamburgery a přejmenovali farmy na útočiště.“
PETA
Nezisková organizace bojující za práva zvířat
Samotné LEGO na produktové stránce setu nijak neakcentuje, že by zvířata byla určena na porážku, nebo k produkci mléka. Lze si tedy představit i hrací scénář, ve kterém krávy, ovce i prasata na farmě spokojeně dožijí. LEGO Group se k otevřenému dopisu nijak nevyjádřila, ale například šéf britské National Beef Association (Národní asociace producentů hovězího masa) se stavebnice zastal s tím, že je důležité, aby se děti dozvěděly, odkud se bere maso na jejich talíři.
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé pondělí přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.
Zvířata a jejich zvuky jsou většinou to první, co se jako děti naučíme, osobně tedy nevidím důvod, proč bychom si s nimi nemohli hrát v LEGO podobě. PETA by asi byla raději, kdyby set obsahoval jen zvířata bez farmy, ale upřímně málo kdo žije v takové části světa, kde zemědělská zvířata žijí zcela ve volné přírodě. I přesto, že jsem podporovatelem práv zvířat a co nejšetrnějšího zacházení s nimi, považuji za důležité, aby se děti naučily o potravním řetězci a zpracování masa a mléčných výrobků. A proč ne právě skrze LEGO kostky. 🙂
Přečtěte si i o dalších případech, kdy se společnost LEGO Group ocitla pod palbou kritky v článku Kontroverzní momenty v historii LEGO Group!
Vlastimil Novák
Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou.