Výkonný buldozer: Velká síla v malém balení | Matyho kostky

Výkonný buldozer: Velká síla v malém balení

Není žádným tajemstvím, že nejsem tím největším fanouškem řady Technic. Pokud už nějakou stavebnici z této série přidám do své sbírky, musí to být opravdu něco výjimečného. Stalo se tak trochu nečekaně, že se ke mně dostal i druhý nejmenší Technic set ze zatím představené vlny produktů pro rok 2024. Malá velikost ani zařazení však neznamená, že bych ho odbyl, a tak vám dnes set 42163 Výkonný buldozer představím v klasickém recenzním formátu.

Úvod

Letošní buldozer je sice prcek, ale v portfoliu dánského výrobce má svého staršího a o několik tisíc dílků většího sourozence – 42131 Buldozer Cat D11. Přestože se rozhodně nemohu považovat za odborníka na stavební techniku, troufám si tvrdit, že právě stavebnice z roku 2021 stála aktuálnímu stroji předlohou. Mou teorii podporuje totožné barevné schéma. Hlavně radlice je, po přimhouření obou očí, úplně totožná. Oficiální licence se však novinka nedočkala. Pamětníci si možná vybaví ještě velice podobnou stavebnici 8259 z roku 2009.

Nízkému počtu dílků odpovídají rozměry balení. Krabička měří pouhých 14 centimetrů na šířku, 12 centimetrů na výšku a 4,5 centimetru do hloubky. Kvalita grafiky přední strany rozhodně neodráží nízkou prodejní cenu. Její autor zasadil dokončený model do popředí hromad zeminy. Druhá strana už je méně zajímavá, nabízí zadní pohled na stroj a v menším rámečku ukazuje jedinou funkci buldozeru. Balení ukrývá 3 plastové sáčky s díly, 1 volně uloženou osu a manuál.

Stavba

K dokončenému modelu buldozeru vede 72 stavebních kroku a 195 dílků. Stavebnice je určena pro děti starší sedmi let a řekl bych, že věková hranice byla určena správně. Já set půjčil k sestavení mé téměř šestileté dceři, která má sice už něco postaveno, ale s Technic nemá žádné zkušenosti. Nedostala se ani přes úvodní kroky, ale věřím, že děti více zaměřené na podobné stavebnice, by si s buldozerem poradily.

Mně celá stavba trvala něco přes čtvrthodinu a byl to docela příjemně strávený čas. Malá velikost se naštěstí neprojevila na komplexnosti. I v takto malém modelu se našlo místo pro funkční prvek. Je jím pohyblivá přední radlice. Lze ji velmi snadno ovládat pomocí kolečka na střeše. Na posunutí o maximální vzdálenost stačí pootočení o 180 stupňů.  Autorům se povedlo zachytit podobu buldozeru a jeho základní funkci, to je bez debat. Jediná fáze, kterou bych mohl označit za „nudnou“, bylo spojování 48 článků pásů. Pásy jsou zároveň jedinou slabinou setu. Absence gumových výstupků, či jiného prvku pro zlepšení trakce, znamená, že téměř nefungují na hladkých površích. Pomůže jen velký přítlak.

Závěr

Každému je asi jasné, že takto malá stavebnice jen těžko uspokojí dospělého stavitele LEGO Technic. Určitě si však umím představit, že ji spousta tatínků pořídí svým ratolestem, aby jim otevřela bránu do Technic zákoutí LEGO vesmíru. Stavební doba je přiměřeně dlouhá, a tak set zvládne postavit na jedno posezení i trochu šikovnější čerstvý školák nebo školačka.

Za danou cenu jde o povedenou stavebnici. Opravdu vytknout mohu jen pásy nefungující na hladkém povrchu.

42163
Výkonný buldozer
💰  Doporučená cena: 239 Kč
🧱  195 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 1. 2024
🔗  LEGO

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentáře

    1. To se nedivím, 60074 byl opravdu krásný set. A letošní válec se také podařil.

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama