Rodinné domy Ollyho a Paisley: Trochu těsné bydlení | Matyho kostky

Rodinné domy Ollyho a Paisley: Trochu těsné bydlení

Když nám LEGO poslalo nabídku k otestování několika stavebnic řady Friends, byl jsem trochu překvapen. Přece jen v našich preferencích tahle série přední místa neobsazuje. To ale neznamená, že bych ji zatracoval, právě naopak. Má dcera je právě ve věku přechodu z DUPLO kostek na klasiku a „friendsek“ jsme za poslední měsíce společně postavili dost. Byl jsem tedy zvědavý, co si pro nás LEGO připravilo na další rok. V následujících týdnech se můžete těšit i na recenze dalších novinek z téhle produktové řady.

Úvod

LEGO Friends to už zdaleka nejsou jen stavebnice pro holky. Svým zpracováním a nápady se už vyrovnaly, a v některých případech i překonaly, sérii City. Prakticky jediným zásadním rozdílem jsou figurky. Zatímco Friends mají tzv. minidolls, zbytek systému (kromě DUPLA) spoléhá na minifigurky. Výška minidolls samozřejmě ovlivňuje i rozměry budov k nim příslušných.

Stavebnice 42620 Rodinné domy Ollyho a Paisley je určena pro stavitele od 7 let a obsahuje 1 126 kostek. Dostanete je v krabici o rozměrech 48,5 x 37 x 7 centimetru. Uvnitř se nachází 10 očíslovaných plastových pytlíků, pár volně uložených plates a papírová obálka s návodem a samolepkami. Zajímavé je, že jeden z pytlíků obsahuje stejné plates, které jsou v balení i volně. Pravděpodobně za tím stojí fakt, že díly pochází z různých továren.

Stavba

Návod na stavbu je rozdělen do dvou sešitů, každý pro jeden z domů. Do cíle vede 188 srozumitelných kroků. Během stavění jsem nenarazil na žádný zádrhel a vše příjemně utíkalo. Začíná se domem s modrou fasádou, ve kterém žijí rodiče Gwen a Martin se svým synem jménem Olly. Dvoupodlažní domek mnoho prostoru nenabízí. V přízemí je pouze obývací pokoj a toaleta, horní patro zcela obsadil Ollyho pokoj. Protože nebylo místa nazbyt, gauč stojí zády přímo u velkého okna do ulice. To by mě osobně nebylo zrovna příjemné. Pro lepší přístup do spodního patra je místnost s toaletou umístěna na pantech a lze ji od zbytku budovy odklopit.

Ollyho ložnice je účelně zařízena a využívá každý kout podkrovní místnosti. V pokoji je vše, co tenhle mladík potřebuje – postel, pracovní stůl s notebookem a kamerou pro streamování a pelech pro kočku. Po odebrání postele odhalíte chytře schovaný šuplík s Ollyho poklady. Obě šikmé střechy lze odklopit a dostat se tak do interiéru. Celkem běžný vzhled domku oživuje jedna nakloněná fasáda, do které je chytře vsazeno velké okno. Rodinný dům má celkem dva vchody, z nichž jeden nabízí kočičí dvířka. Okolí dotváří kvetoucí rostliny, kousek chodníku, poštovní schránka a ministavbička, která je nejspíš zahradním trpaslíkem.

Druhý z domů je o něco rozlehlejší. Dvoupatrovou stavbu obývá otec Jonathan s dcerami Paisley a Ellou. V přízemí našla své místo předsíň, toaleta a kuchyně s jídelnou. Protože je prostor extrémně stísněný i pro drobné dětské ruce, museli autoři stavebnice přijít s chytrým řešením. Moduly s kuchyňskou linkou a jídelním stolem lze z prostoru vyjmout a hrát si s nimi vedle. V místnosti pak zbude jen krb, televize nad ním a kalendář na stěně. Protože je Ella ještě malá, má u stolu moc hezky postavenou dětskou stoličku. Pokoj v podkroví společně obývají obě dcery. Proto v něm najdeme jak hračky pro malou Ellu, tak kytaru a knihy starší Paisley. Na rozdíl od prvního domu, nelze v tomto případě střechu odklopit a ani zde není ukryto žádné překvapení. Dostat ruce do horního patra pro mě bylo opravdu složité.

Na pozemku vedle domu stojí ještě jedna stavba – domek na stromě. Dutý kmen nabízí super místo na schovávání, na platformě na jeho vrcholu je pak bedna s vysílačkami a vzpomínkami dětí. Pod stromem stojí ještě bedna sloužící jako obydlí pro veverku. Že patří oba domy vedle sebe dokazují jejich popisná čísla 21 a 23. Vtipným detailem je číslo 22 na stromodomě, který stojí přesně mezi. Navíc lze listí ze stromu najít i na střeše modrého domu. Z architektonického hlediska se mi zdá druhý dům o něco povedenější. Líbí se mi velké okno v přízemí i podlouhlé okno v dětském pokoji. Celou stavbu zdobí hlavně komín obložený kamenem a povedená střecha. Nechybí samozřejmě ani chodník a schránka na dopisy.

Výsledný model měří přes 46 cm na šířku a 23 cm do hloubky a 19 cm na výšku.

Všech 6 postav i jejich mazlíčci mají skvělé potisky i příslušenství. Projevují se u nich všechny klasické klady i zápory minidolls. Pochválit lze, že na rozdíl od minifigurek mají realističtější proporce. Vše kladné však zcela pokazí fakt, že jim při sebemenším pokusu o hru padají z hlav vlasy. Navíc jsou jejich nohy spojené a nelze je polohovat odděleně.

Zleva: Martin, Olly, Gwen, Paisley, Ella a Jonathan

Závěr

Od setu 42620 Rodinné domy Ollyho a Paisley jsem měl velké očekávání, které se naplnilo jen z části. Jako obdivovatel architektury jsem spokojen. Z venku jsou domy velmi pěkné, ale prostě si nedokážu představit, jak si ve stísněném prostoru hrát. Kdybych si mohl vybrat, raději bych měl jeden prostornější dům než dva menší. Taky je škoda, že před domy nelze figurky prakticky nikam umístit, chybí k tomu study. Všechny grafické prvky stavebnice tvoří samolepky. Je jich opravdu dost. Osobně s nimi nemám úplně problém, ale doslova trpím, když je třeba lepit na kulaté plochy. Ten pocit, když se netrefím přesně na střed, mě straší ve snech.

Celkově jde, i přes mé výtky, o povedenou stavebnici, ale nemohu se ubránit dojmu, že každý z domů navrhoval někdo jiný a výsledek se úplně nepodařilo sladit. Úroveň detailů, možnost otevřít střechu, práce s prostorem nebo skryté prvky, tím vším se budovy liší. Očekával bych, že tyto prvky budou přítomny u obou staveb.

Stavebnice 42620 Rodinné domy Ollyho a Paisley obsahuje 1 126 dílků a bude v prodeji od 1. ledna 2024 za doporučenou cenu 2 369 Kč.

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama