Rocket a malý Groot: Děsivě dobrý | Matyho kostky

Rocket a malý Groot: Děsivě dobrý

Pamatujete na stavebnici 76217 Já jsem Groot z roku 2022? Tak tu jsem nikdy neměl a už to tak asi zůstane navždy. Mou sbírku však nedávno doplnili jiní členové Strážců Galaxie, konkrétně Rocket a potomek originálního Groota, kterému nikdo neřekne jinak než baby Groot. LEGO mu však v českém překladu přiřklo přídavné jméno „malý“. Oba je najdete ve stavebnici s číslem 76282.

A protože nám ji výrobce poslal na vyzkoušení, můžu vám na následujících řádcích shrnout své dojmy. Jako obvykle se nejdřív zaměřím na balení stavebnice. Ta na první pohled zaujme svou barevností, která odkazuje na marvelovskou Infinity Sagu. Dominantou přední strany je samozřejmě chlupatý hrdina. Malý Groot se musí spokojit s miniaturním okénkem v pravém dolním rohu. Na zadní straně ho sice najdete hned dvakrát, ale Rocket i tady hraje prim. Uvnitř krabice se nachází 4 papírové sáčky s díly (uvnitř je pak kombinace menších plastových a papírových obalů), štítek se samolepkami a nepostradatelný návod.

Dost o krabici, kterou možná většina stavitelů stejně vyhodí do koše, a jdeme stavět. Po otevření manuálu mě čekalo malé překvapení – chybějící úvod s informacemi o postavách. Upřímně musím přiznat, že mě to ani nemrzí, když zrovna stavím sety mimo recenze, tenhle úvod stejně téměř vždy přeskakuju. Problém však shledávám jinde, a to v přehlednosti. Srst mývala obsahuje několik druhů hnědé barvy, a zvláště mezi dvěma tmavšími odstíny se při čtení manuálu těžko rozhoduje. Máme štěstí, že grafici odlišili dílky černé barvy bílým okrajem, jinak by to bylo ještě složitější.

Stavba začíná trupem a boky kyberneticky a geneticky modifikovaného mývala. Střední část těla je z přední části dostatečně detailní. Ty nejjemnější detaily tvoří samolepky. Záda bohužel vyprávějí jiný příběh. Jsou z velké části holá. Po dokončení této části těla jsou již připraveny klouby na připojení končetin a hlavy, které přicházejí na řadu.

Nohy jsou z logiky věci totožné, jen zrcadlově obrácené. To se může zdát jako nuda, ale velice chytré stavební techniky tenhle pocit rychle zaplaší. Zvlášť v oblasti kolene jsem se nestačil divit. Klip sem, cvak tam a koleno je hotové. Kyčle jsou tvořeny „cvakacími“ klouby, jež zajišťují perfektní stabilitu. Klouby kotníků jsou naopak kulové, umožňující velkou míru polohovatelnosti. Hrdina tak vždycky může stát tlapami pevně na zemi. Pohyb umožňují i prsty na nohou.

Pokud na tomto místě očekáváte stavbu horních končetin, budete stejně jako já překvapeni, že nás čeká hlava. Ta je pro mě highlightem celé stavebnice. Model skvěle odpovídá filmové předloze a nabízí chytrá řešení. Třeba uši jsou z dílků, které jsem do teď znal jen jako listy. Nejmenší detaily ochlupení a očí tvoří potisk. Díky možnosti otevřít mývalovi tlamu a celou hlavu otáčet a naklánět, lze dát Rocketovi výraz. Z některých úhlů dokáže působit opravdu děsivě.

Postavě chybí už jen ruce, které považuji za nejslabší část stavebnice. Podobně jako u nohou, můžeme s horními končetinami hýbat jen v ramenou a zápěstích. Lokty jsou opět pevné. Zajímá vás, proč se mi ruce nelíbí? Jsou podivně hubené a z předního pohledu placaté po stranách. Čtyři prsty na každé ruce  pomáhají držet zbraně, ale samotné by je neudržely. Proto je v dlaních připraven klip držící jejich pažbu. Ta při manipulaci bohužel ráda zůstává na místě, zatímco zbytek zbraně odpadne. Pistole se liší nejen vzhledem, ale i funkcí. Pouze jedna z nich dokáže vystřelovat plastové projektily.

Na úplný závěr jsem si schoval ocas ukrývající další moc povedenou techniku. Je tvořen dřevěnými káděmi ve dvou odstínech hnědé. Na samotném konci je pak element, který si z dětství vybavuji jako křoví ve Westernu, nebo mořskou trávu v Aquazone. Ocas se volně pohybuje nahoru a dolů, ale k tělu je bezpečně přidělán. Lze ho tak využít jako další opěrný bod při pózování.

Rocket měří přes 22 centimetrů na výšku a skládá se z 566 dílů.

Stejně jako autoři obalu stavebnice, i já bych málem úplně zapomněl na Baby Groota. Je sice maličkatý, ale zato extrémně roztomilý. Potisk trupu se povedl a odpovídá filmu. Kratší nohy bez možnosti pohybu jsou bez potisku.

Z předcházející textu už je vám určitě zřejmé, že budu Rocketa a malého Groota chválit. Až na drobné nedostatky v podobě až moc hubených rukou a konstrukčně slabšího uchycení zbraní v rukou, nemám, co bych dále kritizoval. Rocket i jeho malý parťák vypadají prostě skvěle. Možnost hlavního hrdinu stavebnice polohovat podle vlastních představ je třešnička na dortu. Vedle setu 76217 Já jsem Groot bude novinka vypadat úchvatně. Možná, že změním názor, a nakonec si ho ještě pořídím.

76282
Rocket a malý Groot
💰  Doporučená cena: 1 449 Kč
🧱  566 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 1. 2024

0 %

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

5 1 hlas
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama